A kaukázusi medvetalp veszélyei
Kirándulás közben hatalmas, érdekes, fehér virágú növényt vettünk észre a bozótban, melyet közelebbről is meg akartuk nézni és véletlenül megérintettem a levelét. Először olyan érzésem volt, mintha csalán csípett volna meg, másnap pedig piros hólyag keletkezett az érintés helyén, mely nagyon fáj. Milyen növény ez, és mit tegyek, hogy elmúljon ez a rossz érzés? – telefonált be szerkesztőségünkbe egy feketeardói olvasónk. Kérdéseire és a kapcsolódó kérdésekre dr. Kovács Mihály, a Viski Nagyközségi Orvosi Rendelő orvosa válaszol.
– Az olvasó a kaukázusi medvetalppal találkozott – indítja beszélgetésünket a doktor. – Ez egy nagyon agresszív növény, mely a Nyugat-Kaukázusból származik, 2-5 méter magasra nő, fa termetű, de lágyszárú, és a zellerfélék családjába tartozik. Levelei szőrösek és átható szagúak, júniustól kezdve egész nyáron nyit, s nagy, fehér virágok nyílnak rajta. Dísznövényként hozták be – sajnos – Európába még az 1980-as években, Kárpátaljára pedig takarmánynövényként került a szovjet időkben, az utóbbi öt esztendőben pedig nagyon elterjedt a vidékünkön, a Tisza és mellékfolyói egyes szakaszain már tömegesen burjánzik. Óriási levelei elfogják a napfényt az alatta fejlődni próbáló növényektől, így szinte minden kipusztul az árnyékában.
– Milyen mérgező tulajdonságokkal rendelkezik?
– Virágzása közben érintése mérgező. Hatalmas mennyiségű szuronokumarint termel, a Wikipédia szerint pedig a szuronokumarinok rákkeltő hatásúak, és napfény hatására bomlanak. Az emberi és az állati bőr felszínén fotodermatitiszt idéznek elő. A képződő bomlástermékek hatására a bőr felhólyagosodik, a felhólyagosodott bőrfelület 1-2 nap alatt több centiméteresre nőhet, és nagyon nehezen gyógyul. A méreganyag extrém módon érzékennyé teszi az érintett bőrrészt a fényre és különösen az ultraibolya (UV) sugárzásra. Emellett további bőrbetegségek kiindulási pontjává is válik, a hólyagok helyén pedig feketés, lilás bőrelszíneződések és hegek képződnek. Míg ha a méreganyag a szembe kerül, átmeneti, rosszabb esetben végleges vakságot okoz. A fotoaktív vegyületek legnagyobb koncentrációja a levelekben fordul elő.
– Mit kell tenni mérgezés esetén?
– Az érintett bőrfelületet azonnal le kell mosni szappanos vízzel, majd haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. Az öngyógyítás veszélyes, nemcsak hogy nem segít, hanem még ronthat is a beteg állapotán. Az orvos kezeli a bőr égési sérüléseit, fájdalomcsillapítókat, kenőcsöket ír fel. A megsérült bőrfelületet pedig be kell fedni, védve azt a fénytől. De a hegek és a bőrelszíneződések sokáig megmaradnak…
– Hogyan lehet kiirtani a kaukázusi medvetalpat, ha már a kertünkben vagy a hétvégi telkünkön is megjelent?
– A növény kiskerti módszerekkel gyakorlatilag kiirthatatlan. Ha ki is vágjuk, és a gyökereit is kitépjük – de csak kesztyűben szabad a munkát elvégezni –, még a gyökerek maradványaiból is képes újból kisarjadni a kaukázusi medvetalp. Ha a kereskedelmi forgalomban kapható gyomirtókkal leszórjuk a területet, a gyökerek és a magok túlélik a gyomirtást, és a magok még évekig csíraképesek maradnak. A kaukázusi népi hagyomány szerint a medvetalpat ki kell ásni, a gödör fölé pedig egy nagy kőlapot kell helyezni, melyet az újrahajtó növény sem áttörni, sem megkerülni nem képes, így végül elpusztul. Ha ki akarjuk irtani a kaukázusi medvetalpat, ne várjuk meg, míg beérnek, és magot érlelnek a virágai. A kivágott, kiszedett gyökerű növény helyét locsoljuk le kétszikűek ellen hatékony gyomirtóval, és évenként újra és újra ismételjük meg az irtást.
Lajos Mihály