Az Országgyűlés elnöke és a külgazdasági és külügyminiszter pályázatot hirdet

2014. november 6., 06:25 , 721. szám

Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban címmel az egyetemek és a főiskolák hallgatói pályázhatnak az alábbi témakörökben:

1. Egy szabadon választott uniós politika jelenlegi helyzete és várható fejlődési irányai a 2014–2020 közötti pénzügyi kerettel összefüggésben.

2. a) Magyarország vagy egy másik új EU-tagállam európai uniós tagságának tapasztalatai.

b) Az EU további bővítésének dilemmái és kihívásai.

3. Az európai egységes piac jelentősége.

4. A 2014-es európai parlamenti választások hatása az EU jövőjére. Az EU intézményi fejlődésének iránya (föderalizmus vagy nemzetek Európája).

5. Az EU 2020 stratégia értékelése.

6. A gazdasági és monetáris unió helyzete. A pénzügyi és gazdasági válságra adott válaszok.

7. Az uniós fellépés lehetőségei és kilátásai a nemzetközi politikai színtéren.

8. A Fejlesztés 2015-ös Európai Éve. A Millenniumi Fejlesztési Célok hatása az EU fejlesztéspolitikájának alakulására.

9. Az Európai Unió válasza az új globális kihívásokra (pl. klímaváltozás, energiabiztonság).

10. Az uniós csatlakozás társadalmi vonatkozásai, különös tekintettel a Kárpát-medencei kisebbségi közösségek helyzetére.

11. Az őshonos nemzeti közösségek helyzetének védelme és előmozdításának lehetőségei az Európai Unióban (pl. polgári kezdeményezés).

12. Közép-Európa kulturális sokszínűsége. Az EU-tagság nemzeti kultúrára gyakorolt hatása.

13. A kultúra szerepe a diplomácia világában: hogyan járul hozzá a kultúra a diplomáciai kapcsolatok fejlődéséhez a XXI. században?

A pályázatra a magyarországi felsőoktatási intézmények alap-, mester- vagy osztatlan képzésében részt vevő, valamint a Magyarországgal szomszédos államok magyar nyelven is oktató felsőoktatási intézményeinek 30 évnél fiatalabb, nappali vagy levelező tagozatos, aktív státuszú hallgatói jelentkezhetnek.

Pályázni magyar nyelvű pályaművel lehet, amely a meghirdetett témakörök közül egy témát vizsgál. Az előző évek pályaműveit nem lehet újból benyújtani. A pályaműveket nem kell bekötni.

A pályázat formai követelményeit a függelék tartalmazza.

A pályázatot jeligével kell ellátni. Ugyancsak jeligével ellátott zárt borítékban kérjük a pályázó nevét, születési dátumát, postacímét (telefonszámát, e-mail címét), továbbá annak az egyetemnek, főiskolának a megnevezését (felsőoktatási intézmény, kar, szak, évfolyam), ahol tanulmányait folytatja.

A pályázatot – egy példányban – az alábbi címre kérjük küldeni:

Dr. Bárány Tibor

Országgyűlés Hivatala

Törvényhozási főigazgató-helyettes

1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1–3.

(Vagy ajánlott küldeményként, vagy személyesen az Országgyűlés Budapest V. kerület Balassi Bálint utca 3. szám alatti postabontójába).

A pályázat beküldésének határideje: 2014. december 15. (hétfő)

A pályázatokat az Országgyűlés elnöke és a külgazdasági és külügyminiszter által felkért, neves szakértőkből álló bírálóbizottság értékeli. A bírálóbizottság fenntartja a jogot, hogy – a pályaművek minőségére figyelemmel – egyes helyezéseket ne ítéljen oda vagy több helyezettet javasoljon díjazásra.

A pályázat díjazása:

I. helyezett 400.000 Ft

II. helyezett 300.000 Ft

III. helyezett 200.000 Ft

valamint két különdíj, egyenként 150.000 Ft.

(A pályázati díjakat adó-, illetőleg társadalombiztosítási járulék terheli.)

A pályázat eredményhirdetésére és a díjkiosztásra előreláthatóan 2015 februárjában kerül sor az Országházban. A díjnyertes tanulmányokat – a korábbi évekhez hasonlóan – az Országgyűlés Hivatala kötetben jelenteti meg.

Budapest, 2014. szeptember 10.

FÜGGELÉK

A Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban című pályázatra benyújtandó pályaművek formai követelményei: 1-2,5 szerzői ív terjedelem (legfeljebb 100 000 leütés irodalomjegyzékkel, melléklettel együtt), 12-es betűméret, Times New Roman betűtípus, másfeles sorköz, 2,5-es margók, sorkizárt. A pályaműben hivatkozni kell a felhasznált forrásokra és azt irodalomjegyzékkel kell ellátni. A források pontos megjelölésére az alábbi formai követelményeket kell alapul venni:

a) Irodalomjegyzék esetén

1. Önálló mű

SZERZŐ VEZETÉKNEVE, keresztneve: A mű teljes címe, a megjelenés éve, kiadó. FOSTER, Nigel G.: EC Legislation, 2002, Oxford University Press.

2. Cikk folyóiratból

SZERZŐ VEZETÉKNEVE, keresztneve: Az idézett cikk teljes címe. A folyóirat teljes címe, a megjelenés éve, hányadik szám, oldalszám.

BEREND T. Iván: A gazdasági ciklusok és hatásuk Európa átalakulására. Európai Tükör, 2004. 9. szám, 3–9. o.

3. Cikk tanulmánykötetből

SZERZŐ VEZETÉKNEVE, keresztneve: Az idézett cikk teljes címe, in: a kötet szerzőinek/szerkesztőjének VEZETÉKNEVE keresztneve: A kötet teljes címe, a megjelenés éve, kiadó, oldalszám.

KAWASHIMA, Takeyoshi: Dispute Resolution in Contemporary Japan, in: VŐN MEHREN, Arthur Taylor (szerk.) Law in Japan. The Legal Order in a Changing Society, 1963, Harvard University Press, 47–71. o.

b) Lábjegyzet esetén – első ízben idézés, hasonlóan az irodalomjegyzékhez

1. Önálló műből:

SZERZŐ VEZETÉKNEVE, keresztneve: Az idézett könyv teljes címe, a megjelenés éve, kiadó, oldalszám.

FOSTER, Nigel G.: EC Legislation, 2002, Oxford University Press, 96-98. o.

2. Cikk folyóiratból:

SZERZŐ VEZETÉKNEVE, keresztneve: Az idézett cikk teljes címe, A folyóirat teljes címe, a megjelenés éve, hányadik szám, oldalszám.

BEREND T. Iván: A gazdasági ciklusok és hatásuk Európa átalakulására, Európai Tükör, 2004. 9. szám, 7. o.

3. Cikk tanulmánykötetből:

SZERZŐ VEZETÉKNEVE, keresztneve, Az idézett cikk teljes címe, in: a kötet szerzőinek/szerkesztőjének VEZETÉKNEVE keresztneve: A kötet teljes címe, a megjelenés éve, kiadó, oldalszám.

KAWASHIMA, Takeyoshi: Dispute Resolution in Contemporary Japan, in: VŐN MEHREN, Arthur Taylor (szerk.) Law in Japan. The Legal Order in a Changing Society, 1963, Harvard University Press, 41. o.

c) Lábjegyzet esetén - már idézett műre hivatkozás SZERZŐ VEZETÉKNEVE, i. m. oldalszám FOSTER, i. m. 25. o.

Ha már több művére hivatkozott a szerzőnek, akkor a hivatkozott mű megjelenésének éve zárójelben kiegészíti az előbbit.

FOSTER (2002), i. m. 18. o.

Ha a következő lábjegyzet ugyanabból a műből származik: Uo. 9. o.