Három évvel a válás után is megosztható a házastársak közös tulajdona?
„Három évvel ezelőtt elváltam a feleségemtől, fizetem a tartásdíjat nyolcéves lányunk után. A feleségem és a lányunk továbbra is a családi házban élnek, amelyet annak idején az én örökölt pénzemből tudtunk megvásárolni, ám jogilag a volt feleségem nevén szerepel. Az exfeleségem most arra készül, hogy eladja a házat, pedig korábban abban állapodtunk meg szóban, hogy az ingatlant nem adhatja el, mivel az számomra igen kedves. Van-e lehetőség arra, hogy három évvel a válás hivatalos kimondását követően tulajdonmegosztási keresetet nyújtsak be a bíróságon, vagy eleve visszapereljem az egész házat? Hogyan akadályozhatnám meg az épület eladását? Miután elköltöztem a városból, ahol a volt feleségem ma is él, ugyancsak érdekelne, hogy hol kell a bírósághoz fordulnom ügyemmel?”
– Ukrajna Családi Törvénykönyve 68. paragrafusának 1. pontja és 69. paragrafusának 2. pontja értelmében a házasság felbontása nem szünteti meg a házasság idején keletkezett közös osztatlan tulajdonhoz való jogot. A feleségnek és a férjnek jogában áll közös megegyezéssel felosztani egymás között az ilyen tulajdont. Az ingó és ingatlan tulajdon, köztük a szóban forgó családi ház elosztásáról született megállapodást szerződésbe kell foglalni, amelyet közjegyzőnek kell hitelesítenie. Amennyiben a felek nem tudnak megegyezni, keresetben kérhetik fel a bíróságot a vagyonelosztásra. Ilyenkor a vitatott tulajdon helye szerint illetékes városi vagy járási bírósághoz kell fordulni.
Sajnos, ilyen esetekben a szóbeli megállapodás arról, hogy nem adják el a házat, semmire sem kötelezi a feleségét a törvény előtt. Elkerülheti azonban az ön számára kedves ingatlan eladását, ha másként is biztosítani tudja, hogy felesége hozzájusson az őt megillető tulajdonrészhez.
hk