Az égig érő fa Kárpátalján

2015. július 22., 10:35 , 758. szám

Július 16–18. között a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület (KNE) szervezésében vidékünkön turnézott a Pécsi Már­kusZínház társulata. A 23 éve sikeresen működő bábszínház Tiszasalamonban, Nagydobronyban, Barkaszón és Ráton vitte közelebb a nagyérdeműt Benedek Elek Égig érő fa című meséjéhez, a műben az öreg király egyetlen leányát hirtelen forgószél ragadja el. Az egész birodalmat az kapja meg, aki visszahozza, és még a kezét is elnyerheti, de számtalan herceg, lovag vész oda a feladatban. Végül egy egyszerű parasztlegény próbál szerencsét, de már maga a király sem hiszi, hogy sikerülhet. Jánoska azért útnak indul, s lám, sikerül legyőznie a háromfejű sárkányt, s hazaviszi Gyöngyvirág királykisasszonyt. A király boldogságában felajánlja Jánosnak vagyonát és leánya kezét. Az interaktív előadásban a művészek előszeretettel vonják be a közönséget is a játékba, amit azok igen nagy lelkesedéssel fogadnak. Így a néző is szerves részévé válik az előadásnak, melyben egy pillanat erejéig sem figyelhetsz máshová, hiszen nem tudod, mikor esnek a fejedre kukoricaszemek, vagy épp egy előadó osztozik a székeden, de talán te magad lehetsz az egyik herceg is, aki szerencsét próbálhat. A művészek nagy profizmussal, játékos, könnyed humorral teszik még szórakoztatóbbá az előadást.

Molnár Eleonóra, a KNE elnöke elmondta: Fontosnak tartották, hogy ezekben az időkben is, mikor egyre kevesebben mernek jönni Kárpátaljára, szervezzenek olyan közösségi programot, ahol a gyerekek együtt lehetnek, és megtekinthetnek olyan darabokat, amelyek a magyar kiválóságok tollából erednek.

„A társulat családi vállalkozásként működik – mondja Pilári Gábor művészeti vezető. – 1971-ben kezdtem az állami bábszínházban, ott ismerkedtem meg a feleségemmel, Vajda Zsuzsannával. A színházunk létrejöttében meghatározó szerepe volt annak, hogy – a ’80-as évek vége felé – kiléptünk az állami bábszínházi keretek közül és külföldi tanulmányútra indultunk, hogy betekintsünk az európai bábszínházi életbe, jobban megismerjük a tradicionális bábjátékokat és az új utakat kereső bábművészek munkáit, alkotásait. Így váltunk a későbbiekben családi társulattá, s próbáltuk a tradicionális bábszínházat visszahozni Magyarországra. Jelenleg 10-15 előadásunk van, amit folyamatosan játszunk gyerekeknek és felnőtteknek is. ”

A társulat az évek során nemzetközi színtéren is rengeteg helyen megfordult: többek között Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, Romániában, Franciaországban, Ausztriában, Horvátországban, Indiában és Oroszországban. Két évadon keresztül dolgoztak Bécsben a Theater am Auersbergben. Először járnak Kárpátalján, de mint mondták, örülnek annak, hogy végre ide is eljuthattak.

A kárpátaljai turné a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg.

Váradi Enikő