Sajtó: Az oroszoknak csak 3 %-a gondolja úgy, hogy a Krímnek ukránnak kellene lennie
Oroszország polgárainak döntő többsége úgy tartja, hogy a Krímnek az Oroszországi Föderáció részének kell lennie, s nem gondolják, hogy ezáltal sérülne a nemzetközi jog – jelentette az Ukrajinszka Pravda az orosz Interfax hírügynökségre hivatkozva, mely a Levada-Centr által november 13–16. között 1600 fős mintán, Oroszoszág 46 régiójában végzett felmérést ismertette.
A szociológusok szerint jelenleg Oroszország lakosságának 87 százaléka van meggyőződve arról, hogy a Krímnek országukhoz kell tartoznia, míg egy évvel korábban csak a megkérdezettek 73 százaléka gondolta így. Véleményüket azzal indokolják, hogy a „Krím mindig is orosz volt” (57 %), illetve hivatkoznak az Oroszországhoz való csatlakozásról a Krímben rendezett „referendumra” (20 %).
A megkérdezettek 3 százaléka szerint a Krímnek ukránnak kell lennie (2014-ben – 4 %). Ugyanakkor csökkent (a tavalyi 15 %-ről 5 százalékra) azok aránya is, akik úgy vélik, hogy jobb volna, ha a Krím független állam lenne.
Az oroszországi polgárok döntő többsége (90 %) nem ért egyet azzal a megállapítással, hogy Oroszország megsértette volna a nemzetközi egyezményeket és a nemzetközi jogot, amikor integrálta a Krímet.
Összességében a megkérdezettek negatívan értékelik az orosz–ukrán viszonyt, bár nem tartják annyira rossznak, mint az év elején: 41 százalékuk (a januári 33 % után) feszültnek minősítette, 30 százalékuk (48 %) ellenségesnek, 14 százalék pedig hűvösnek (9 %).
Valamivel gyakrabban hangzanak el pozitív értékelések: 6 százalék az Oroszország és Ukrajna közötti viszonyt jónak, jószomszédinak és barátinak tekinti, 7 százalék pedig normálisnak, nyugodtnak (januárban mindkét mutató 2 százalékon állt).
Az oroszországi polgárok 49 százalékának véleménye szerint Ukrajna mai vezetőinek törekvése az Európához való közeledésre és az Oroszországtól való függetlenedésre azzal magyarázható, hogy „Ukrajna báb lett az oroszellenes politikát folytató Nyugat és az USA kezében”.
A megkérdezettek további 29 százaléka szerint „az ukránok abban hisznek, hogy az Európához való közeledés országukat demokratikussá, virágzóvá és szabaddá teszi”. Ezenkívül a válaszadók egy része úgy véli, hogy „az ukránok sohasem szerették az oroszokat” (10 %), illetve, hogy „le szeretnék küzdeni a szovjet múltat” (7 %).
(pravda.com.ua/Kárpátalja)