Moszkvába utazott az orosz fogságból nemrégiben kiszabadított ukrán pilótanő
Moszkvába érkezett a fogolycserével néhány hónapja orosz fogságból kiszabadult Nagyija Szavcsenko ukrán pilótanő és parlamenti képviselő – közölték ukrán sajtóforrások.
A Julija Timosenko volt kormányfő frakciójában politizáló katonanő két Oroszországban bebörtönzött ukrán, Mikola Karpjuk és Sztanyiszlav Klih legfelsőbb bírósági eljárására érkezett az orosz fővárosba. Az UNA–UNSZO ukrán nacionalista szervezet két tagját egy grozniji bíróság ítélte el 22 és fél, illetve 20 évi fegyházbüntetésre május végén azzal a váddal, hogy 1994–1995-ben harci tevékenységben vettek részt Csecsenföldön, és orosz katonákat öltek meg. A védelem az orosz legfelsőbb bírósághoz fordult jogorvoslatért, a meghallgatást szerdára tűzték ki.
„Számomra fontos, hogy legalább a jelenlétemmel támogassam őket. Meg akarom mutatni, hogy az ukránok nem dobják el maguktól a sajátjaikat” – jelentette ki Szavcsenko a Facebook-oldalán közzétett videoüzenetében moszkvai útját indokolva. Szavai szerint próbált más ukrán parlamenti képviselőket is rábeszélni arra, hogy utazzanak el vele együtt Moszkvába, de senki sem támogatta.
„Még akkor is, ha ez politikai öngyilkosság részemről, még akkor is, ha élve nem térek vissza Oroszországból, odautazom” – hangoztatta.
Hozzáfűzte, hogy tapasztalatból tudja, milyen fontos egy ilyen, úgynevezett „bíróságon” a ketrecben ülő fogvatartottaknak, ha vannak ukránok a tárgyalóteremben, mert a támogatásuk erőt ad nekik.
Szavcsenko májusban tért vissza Ukrajnába Oroszországból, ahol csaknem két évet töltött börtönben. Egy orosz bíróság 22 év elzárásra ítélte őt a kelet-ukrajnai válságban való részvételéért. Azzal vádolták meg, hogy köze volt két orosz tévés halálához, akik a harcok sújtotta Luhanszk megyében vesztették életüket. A katonanő mindvégig ártatlannak vallotta magát.
A közösségi portálokon máris rengetegen kommentálták Szavcsenko moszkvai látogatását, s a vélemények jelentősen megoszlanak. A hozzászólók egy része támogatásáról biztosította, amiért más, Oroszországban raboskodó ukrán „politikai foglyokat” támogat, mások viszont Moszkva „ügynökének” titulálták. Már korábban szárnyra kaptak olyan találgatások és vádak, amelyek szerint a katonanőt oroszországi fogsága alatt az orosz titkosszolgálatok beszervezték, és visszatérve Ukrajnába a Kreml érdekeit szolgálja.
(MTI/Kárpátalja)