Beregszászi állomásán a „Példakép-körút”
November 3-án, a Rákóczi-főiskolán került sor a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága 2016 – a külhoni magyar fiatal vállalkozók éve programjának keretében megszervezett „Példakép-körút” beregszászi előadására, ahol a Példakép Alapítvány által magyarországi és határon túli példaképnek választott vállalkozók tartottak előadást a helyi vállalkozóknak.
Milován Orsolya, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője az előadástömb megnyitóján elmondta, a Nemzetpolitikai Államtitkárság 2014 óta foglalkozik gazdaságpolitikával. Mint rámutatott, a magyar kormány is felismerte azt tendenciát, hogy a határon túli magyarság szülőföldjén való megmaradását csak az segítheti elő, ha tagjai gazdaságilag is sikeresek. Ezen elv apropóján jelölték ki az idei évet a külhoni magyar fiatal vállalkozók évének. Minden év elég nagy kihívás, hiszen nem ismerik a célcsoportot, annak igényeit, ennek alapján nem tudják pontosan, hogy az év során mit kellene nyújtani nekik. Éppen ezért minél több felmérést kell végezni a Kárpát-medencében. Mint az Milován Orsolya elmondta, több mint 50 ezer fiatal vállalkozó van most a Kárpát-medencében, ez év során pedig körülbelül 1400-zal találkoztak személyesen. Fölmérték, mik az igényeik, és arra az eredményre jutottak, hogy szakmai és anyagi segítségre egyaránt szükség van. Ennek kapcsán Milován Orsolya kiemelte az államtitkárság fiatal vállalkozókat érintő pályázatát, amelynek keretösszege 525 millió forint volt, amit később a kiváló pályázatoknak köszönhetően az államtitkár 600 millió forintra emelte. Ennek köszönhetően 112 pályázat nyerte meg a pályázható összeget. Milován Orsolya hangsúlyozta: a kárpátaljai pályázatok rendkívül jók voltak, majd hozzátette, idén 15 kárpátaljai vállalkozást tudtak támogatni. „Büszkék vagyunk arra, hogy kárpátaljai vállalkozók a mi segítségünkkel is tudják fejleszteni vállalkozásaikat” – jelentette ki a főosztályvezető. Mint azt beszédében elmondta, az anyagi segítségen túl nem maradt el a szakmai támogatás sem. Tavasszal a Design Terminál szakértőivel beszélgethettek, most a Példakép Alapítvány érkezett egy rövid előadássorozattal, hogy segítse a vállalkozókat a fejlesztésben, a vállalkozni kívánókat pedig az elindulásban.
Őrhidi László, a „Pro agricultura Carpathica” Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány elnökének rövid beszéde után Valentínyi Katalin, a Példakép Alapítvány egyik alapító tagja szólt a megjelent vállalkozókhoz. Beszédében elmondta: a Példakép Alapítvány három és fél évvel ezelőtt jött létre. Látva azt, hogy Magyarországon nagyon alacsony a sikeres magyar fiatal vállalkozók reputációja, ismertsége, azt a víziót fogalmazták meg az alapító társakkal, hogy ezeket a fiatalokat prezentálni kell a nyilvánosság előtt, hogy tevékenységük példaértékűvé váljon a többi fiatal számára, rajtuk keresztül motiválják őket.
Mint ahogy arra Valentínyi Katalin rávilágított, nagyon nehéz megtalálni a saját utunkat, azt az utat, amelyben ki tudunk teljesedni. Éppen ezért az alapítványnak nem teljesen célja, hogy vállalkozókat neveljen, hanem sokkal inkább az, hogy a fiatalabbak merjenek arra az útra lépni, amelyen érzésük és orientációjuk szerint kiteljesedhetnek. Az a cél, hogy az alapítvány megtalálja a példaképeket, őket bemutatva pedig motiváljanak. Ehhez hozzátette: „Sokkal fontosabb, hogy azt az attitűdöt, amellyel egy vállalkozó sikeres tud lenni, át tudjuk adni.”
Mint azt az alapító tag beszédéből megtudtuk, már harmadik éve járják a határon túli vidékeket. Több egyetemen „visszajáró vendégek”, több iskolában kérik fel őket arra, hogy előadások keretében segítsenek a nebulóknak a pályaválasztásban, az orientációban.
Beszédében kiemelte, az alapítvány minden évben meghirdeti a Példakép pályázatot. Az első három évben csak határokon belül, Magyarországon keresték a példa értékű vállalkozókat. A három év alatt 130 fiatal vállalkozó vált példaképpé. Idén, a Nemzetpolitikai Államtitkárság kérésére csatlakoztak a külhoni vállalkozók évéhez. úgy gondolták, Jó ötlet lenne, ha feltérképeznék, milyenek a határon túli vállalkozók lehetőségei és megmutatnák azt, hogy Magyarország határain túl sem kell szégyenkezniük a magyar vállalkozóknak.
Az alapítvány egy három hónap lefutású pályázatot hirdetett meg, amelyen keresztül kiválasztották azokat a személyeket, akik indulhatnak Az év példaképe díjért. Mint megtudtuk, körülbelül 100 határon túli pályázat érkezett be fiatal vállalkozóktól, s mint fogalmazott, „hihetetlenül jó sztorikat, sikersztorikat, történeteket ismerhettek meg”. A zsűri úgy döntött, hogy idén 30 példaértékű fiatalt választanak ki (róluk egy színes, fényképes füzet készül, benne interjúkkal). Ezt követően, mint ahogy eddig, úgy az idén is meghirdetik Az év példaképe pályázatát, s januárban derül majd ki, hogy a 30 ifjú határon túli vállalkozó közül ki nyeri ezt a címet. A 30 határon túli személyből kettő kárpátaljai. Egyikük Henkel Zoltán, a Henkel Busz tulajdonosa, a másik kárpátaljai nyertes pedig Palkó Gábor, a PACOBO Kft. tulajdonosa.
A programon a már előzőleg megválasztott példaképek (Nagy Zoltán, Ljasuk Dimitry, Gál-Berey Tünde, Magyar Vilma) tartottak előadást olyan témákban, amelyek ösztönözhetik, motiválhatják a helyi vállalkozókat a fejlesztésre, vagy éppen egy új vállalkozás beindítására. Az előadások után egy kerekasztal-beszélgetésre került sor határon túli vállalkozók részvételével.
Szaniszló Róbert