Mezőgazdasági gépek vásárlásához – 20%-os állami támogatás
Talán kevesen tudják, hogy Ukrajnában jelentős anyagi támogatás vehető igénybe mezőgazdasági gépek vásárlásakor. A korábbi 15%-os térítési részarányt idén 20%-ra emelték. Erről március 1-jén döntött a Miniszteri Kabinet. Viktor Terelját, a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatási Hivatal Agrárfejlesztési Főosztályának megbízott vezetőjét kérdeztük, ki és milyen feltételek mellett igényelheti az említett támogatást.
– A mezőgazdasági termelők támogatásának politikája lendületet mutat. A jelenlegi program nem új, a hazai gyártású berendezések és gépek beszerzéséhez a korábbi években is igényelhettek részleges térítést, igaz, tavaly ez még valóban kisebb mértékű volt. Az agráripari komplexumban dolgozók támogatására irányuló költségvetési program keretén belül egy külön irány a mezőgazdasági gépek vásárlásához nyújtott támogatás. Erre a célra idén 550 millió hrivnyát különített el az Agrárpolitikai és Élelmezésügyi Minisztérium.
– Hogyan működik?
– Egy szakbizottság összeállította és május 31-én jóváhagyta a hazai gyártmányú mezőgazdasági gépek listáját. Ezt megtalálják a Gazdaságfejlesztési és Kereskedelmi Minisztérium, valamint az Agrárpolitikai és Élelmezésügyi Minisztérium honlapján.
Egyelőre nincs arra vonatkozó adatunk, hogy hányan éltek a lehetőséggel Kárpátalján. A megyei, illetve a járási agrárfejlesztési főosztályoknak gyakorlatilag semmilyen szerepük nincs az említett folyamatban, kivéve természetesen a lakosság tájékoztatását. Ezért is fontos, hogy az újságon keresztül eljut az információ a gazdákhoz.
– Kihez fordulhatnak az érintett termelők?
– Ahhoz, hogy egy mezőgazdasági termeléssel foglalkozó személy vissza nem térítendő támogatást igényeljen, elegendő kérvényt benyújtania egy állami bankhoz, vagyis kitölteni egy erre a célra jóváhagyott formanyomtatványt. Kárpátalján négy ilyen pénzintézmény működik: az Ukrgazbank, az Ukreximbank, az Oscsadbank és a Privatbank. Országos szinten olyan bankokon keresztül is igényelhető a térítés, amelyekben 75%-ot tesz ki az állami tőke, de megyénkben ilyen nincs. Előtte persze érdemes tájékozódni a gépek listáját illetően és kiválasztani a legmegfelelőbbet. Ezután az áprilisban jóváhagyott szükséges okmányokkal – a fizetési számla-szerződés fénymásolata, az adásvételi jegyzőkönyv, a gép állami bejegyzését igazoló okirat – elmegy a bankba, és tovább mindent a pénzintézet rendez. Az okmánycsomagot megküldi az Agrárpolitikai Minisztériumba, ami azt követően a Gazdaságfejlesztési Minisztériumhoz jut. Az állam a rendelkezésre álló országos keretből egy hónapos időtartam alatt átutalja a pénzt a banknak, amely egy napon belül továbbutalja a kistermelő számlájára a mezőgazdasági gép árának 20%-át (ÁFA nélkül).
– Vannak-e egyéb kitételek?
– Fontos, hogy mikor történik a vásárlás. A folyó év december 1. után vett gépek esetében csak a jövő évi programból történik a térítés finanszírozása. Tehát, aki még idén igénybe szeretné venni a támogatást, annak november 30-ig meg kell ejteni a vásárlást. Azt is feltétlenül tudniuk kell a termelőknek, hogy az ilyen feltétellel vásárolt gépeket 3 évig nem adhatják el. És kizárólag hazai, tehát ukrán gyártmányú lehet a gép.
– A vámhivatal statisztikai adatai szerint idén 9 hónap alatt 424,7 millió dollár értékben importáltak Ukrajnába traktorokat és 218,3 millió dollárra kombájnokat.
– Ezzel kapcsolatban azt tudom mondani, hogy szakmai szempontból a listán szereplő gépek minősége nem minden esetben elégíti ki a kárpátaljai termelőket, és gyakran inkább vásárolnak állami támogatás nélkül, használt ismert külföldi márkájú gépeket, mintsem 20%-os térítéssel új hazai eszközt.
Megoldást jelentene, ha a hazai mezőgazdasági gépek vásárlását ösztönző állami programokkal párhuzamosan kellő figyelmet fordítanának az ukrán gyártmányú mezőgazdasági gépek minőségi mutatóinak javítására is. Ez pozitív hatást gyakorolna az egész gazdasági jólétre Ukrajnában.
Rehó Viktória