„A visszatekintés, a hálaadás és a tervezés ünnepi alkalma”
Szalagavató a Nagyberegi Református Líceumban
38 végzős tanulónak ünnepélyes keretek között tűzték fel szíve fölé a reményt szimbolizáló zöld szalagot a Nagyberegi Református Líceum szalagavató ünnepségén november 30-án. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola auláját zsúfolásig megtöltötték a meghatározó eseményen a végzősökkel együtt ünneplő családtagok és barátok.
Az ünnepség kezdetén viski csárdást láthatott a nézőközönség a líceum Aranykéve néptáncegyüttesének előadásában. Tóth László lelkész-igazgató rövid igehirdetésében a hálaadást és a reménységbe vetett hitet hangsúlyozta. „Legyen tele szívünk örömmel és hálaadással mindazért, amit Isten cselekedett velünk” – szólt az ünneplőkhöz a lelkipásztor Isten áldását kérve a jelenlévőkre.
Köszöntőjében Gyebnár István beregszászi magyar konzul a végzősökhöz intézte szavait: „Meg vagyok győződve arról, hogy jó iskolát választottak, hiszen olyan értékeket visznek magukkal, amelyek egész életüket meghatározzák” – fogalmazott, majd hozzátette, hogy az itt szerzett értékeket igyekezzenek hasznosítani a további tanulmányaik, majd munkájuk során a magyar identitás megőrzésének és erősítésének tükrében.
Köszöntötte a szalagtűzésre váró tanulókat Püspöki Attila, Nagybereg polgármestere is, aki beszédében kiemelte a tanintézménynek a községük életében betöltött meghatározó szerepét.
Nagy Béla, a Kárpátaljai Református Egyházkerület főgondnoka, a Diakóniai Osztály vezetője levélben küldte el köszöntését, amelyben elsősorban a diákokhoz szólt. „Ez a pillanat visszatekintés a közösen eltöltött időre, amit soha nem fogtok elfelejteni. […] A szalagavató egy mérföldkő. A szalag jelzés arra is, hogy felnőttetek” – hangzott el a levél felolvasásakor.
Kovács András, a líceum oktatási igazgatója megható beszédet mondott „a visszatekintés, a hálaadás és a tervezés ünnepi alkalmából”. Útravalóul egy rövid történetet mondott el, amelynek kiemelve tanulságát aláhúzta, hogy a tanulóknak a líceumban eltöltött utolsó tanévből fennmaradt hónapjaiban sem szabad csüggedniük, ugyanis teljesítményük kihatással lesz életükre. „A szalagavató ifjúságotok szertelen korszakának a lezárása, a szalag pedig jelzés, amely hirdeti az éretté válás útjára lépést és azt, hogy nagy reményekkel tekintetek a jövőre” – fogalmazott az igazgató, majd erőt, kitartást és Isten gazdag áldását kívánta a célok eléréséhez.
A köszöntőket követően ismételten az Aranykéve néptáncegyüttes produkciója következett, amely során somogyi táncokat láthattak a jelenlévők. Ezt követte a végzősök felvonulása a színpadra, majd a szalagtűzés meghitt pillanatai. A zöld szalagot – amely a felnőtté válás hivatalos kezdetének a szimbóluma is, és amely jelzi az összetartozást az osztálytársakkal, a tanárokkal, az intézmény munkatársaival – az osztályfőnökök tűzték fel diákjaik szíve fölé: a 11. A osztály tanulóinak Tar Tímea, a 11. B osztály tagjainak Gálfi Dezső.
Ezután a 10. évfolyamosok énekes-verses összeállítással köszöntötték végzős társaikat. Ezt követően pedig az esemény főszereplői léptek színpadra. A végzős tanulók verses-dalos ünnepi műsorukban a családról, a szeretetről, a hitről, a barátságról és a hazáról tettek szívhez szóló vallomást.
lexi