A drónok használatáról
„Kérem, írja meg, használhatok-e Ukrajnában drónt, s ha igen, hol, milyen feltételek mellett?”
– Azt hihetnénk, mivel a pilóta nélküli repülő szerkezetek (drónok) ma már Ukrajnában sem számítanak ritkaságnak, birtoklásukat és felhasználásukat speciális jogszabályban rendezték. Valójában ilyen egységes jogszabály máig nem létezik, helyette elsősorban az alábbi dokumentumok szabályozzák a drónok felhasználását:
• Ukrajna légiközlekedési törvénykönyve (Повітряний кодекс України);
• Rendelkezések Ukrajna légterének használatáról (Положення про використання повітряного простору України);
• Ukrajna légtérhasználati szabályzata (Правила використання повітряного простору України).
Mindenekelőtt leszögezhető, hogy drónt használni Ukrajnában nem tilos. A légtérhasználati szabályzatban az áll, hogy amennyiben az ön drónjának súlya nem éri el a 20 kilogrammot, nem szükséges kérvényt benyújtani és lefolytatni az engedélyeztetést vagy tájékoztatni a hatóságokat a birtokában lévő szerkezetről.
Célszerű viszont a szerkezet használata során betartani a következő szabályokat:
• ne szelje át Ukrajna államhatárát;
• ne repüljön a légtérhasználati tilalom vagy korlátozás alá eső területeken – a fentebb említett légtérhasználati rendelkezésekben megállapított esetek kivételével;
• repülni a repülőterek és kifutópályáik külső határaitól legfeljebb 5 kilométerre vagy a helikopterleszállók külső határaitól legfeljebb 3 km-re lehet – kivéve az egyeztetett eseteket;
• repülés közben a drón nem kerülhet 500 méternél közelebb a pilóta irányította légi járművekhez;
• tilos repülni emberek felett nyílt területen és beépített területek felett, valamint az állami struktúrák objektumai felett, amelyek listáját a szabályzat tartalmazza;
• ne lépje át a szabályzat által megadott repülési magasságot;
• a repülés sebessége nem haladhatja meg a 160 km/h-t.
A törvényalkotók ugyan egyelőre nem tették kötelezővé a drónok regisztrációját, ha azonban az ön repülő szerkezetének súlya meghaladja a 20 kg-ot, vagy olyan területek felett kíván repülni, amelyekre korlátozás vonatkozik, légtérhasználati engedélyt kell kérnie (amelynek során a drón paramétereit is nyilvántartásba veszik).
Az engedély megszerzésének menetét a légtérhasználati szabályzat tartalmazza, részletesebb információt Ukrajna Állami Repülési Szolgálatának hivatalos weboldalán (https://avia.gov.ua/) találhat. A weboldalon térkép is elérhető, amelyen be vannak jelölve azok a területek, amelyek felett engedélyezett és amelyek felett tilos a drónok repülése.
Vitás kérdésnek számít, vajon repülhetnek-e a drónok magánterület felett. Az illetéktelenül behatoló szerkezet lelövését ugyan tiltja a törvény, a földterület tulajdonosának ugyanakkor elvben jogában áll követelni a bíróságon, hogy a drón tulajdonosa semmisítse meg a telke felett készült felvételeket.
Ami a drónokkal elkövetett szabálysértések szankcionálását illeti, jogi személyek esetében a Légiközlekedési törvénykönyv 127. cikkelyének 1. pontját, magánszemélyekre vonatkozóan az Adminisztratív jogsértési törvénykönyv 111. cikkelyét szokták emlegetni – mindkettő bírsággal rendeli büntetni a szabálysértést. Ugyanakkor nincs információm arról, valóban alkalmazzák-e ezeket a jogszabályi rendelkezéseket, s mit mutat ezzel kapcsolatban a bírósági gyakorlat.
Az viszont ismert, hogy amennyiben a drónt szabálysértés eszközéül használják, számítani lehet a bírságra. Például 2019-ben az ungvári városi-járási bíróság bírságot szabott ki arra a személyre, aki drón segítségével próbált meg illegálisan dohánytermékeket csempészni a határon át.
hk