Kárpát-medencei Nyári Szabadegyetem Sátoraljaújhelyen

2021. július 27., 19:54 , 1068. szám

Az Újraindítás-megújulás – reStart-reNewal címmel megrendezett szabadegyetem 2021. július 21–25. között zajlott Sátoraljaújhelyen a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a Magyar Ifjúsági Tanács és a Magyar Ifjúsági Konferencia szervezésében. Az eseményen esténként a Hagyományok Háza teraszán különböző népzenei koncertek várták az érdeklődőket.

A megnyitó moderátora Toró T. Tibor volt, az Erdélyi Magyar Néppárt ügyvezető elnöke, aki elmondta, hogy a jelenlegi egyetem ugyan nem helyettesíti a már megszokott felsőszinevéri együttlétet, sem a bálványosi nyári szabadegyetemet, de arra mindenképp jó, hogy elgondolkodjunk az újrakezdésen.

Az ünnepélyes megnyitón felszólalt Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke: „Nemcsak mi, magyarok találkozunk itt, hanem itt találkoznak a Kárpát-medencében együtt élők nyelvei is” – mondta, majd reményét fejezte ki, hogy ez a tábor, valamint az itteni beszélgetések is alkalmat adnak arra, hogy meglássuk azokat a dolgokat, amelyek szükségesek a nemzetpolitika és megmaradásunk megfelelő mederben haladásához.

Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke az egymást rég nem látott testvérek és barátok újbóli találkozásának örömével köszöntötte a résztvevőket. Mint fogalmazott, a sanyargatott kárpátaljai magyar testvérek a jelen helyzetük alapján minden bizonnyal a legkiszolgáltatottabb nemzetrészét képezik a Kárpát-medencei magyarságnak. Elmondása szerint az isteni jó és az ördögi gonosz örökös küzdelmének koronavírusos nyavalya fertőzte világában vállalunk teljes közösséget anyaországunkkal, amely a gyermekek megrontóit pártoló, sötét brüsszeli erőkkel vívja egyenlőtlen harcát. „A magyarellenesség közepette kell megtapasztalnunk, hogy a labdarúgás területére is kiterjedő hungarofóbia a szemünk láttára ölt európai dimenziót” – szólt a jelenlévőkhöz a képviselő.

„A Kárpát-medencei magyarság nehéz helyzetben van: mondjuk ezt már harminc éve” – mondta ünnepi beszéde elején Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke. Elmondása szerint láthatóan támadnak és térdre akarnak kényszeríteni bennünket, hisz nyelvünkért, kultúránkért, szokásainkért és gyermekeink jövőjéért is napi szinten harcokat vívunk mind nyugati, mind keleti irányban. „Mit tehetünk? Azt, amiről korábban már Vörösmarty is beszélt: küzdeni a magyar szabadságért, erőnk szerint. Ezt szolgálta és szolgálja a Kárpát-medencei Nyári Szabadegyetem” – mondta az elnök, majd mindenkinek tartalmas beszélgetéseket, előadásokat és jó szórakozást kívánt. „Éljen a magyar szabadság! Hajrá, magyarok!” – zárta szavait.

Németh Zsolt, a Magyar Ország­gyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének alelnöke nyitóbeszédében elmondta, hogy a sikerekre irányuló nyitottság jelenti a jövőt mind a magyarok, mind Európa számára. „Az egyetem mottójában szereplő újraindulás és megújulás nem szinonimák” – húzta alá az Országgyűlés Külügyi Bizottságának fideszes elnöke. Ezt értelmezve tegyük fel, hogy Trabantként lerobbantunk, most pedig az a fel­adatunk, hogy Mercedesként indítsuk újra a járművet. Elmondása szerint az lenne a legmegfelelőbb opció a Kárpát-medencében élők számára, hogy kiterjesztjük az európai politika színterére azt, amit Magyarországon és Európában létrehoztunk.

A megnyitót követően az első nap előadásai két különböző előadóteremben folytatódtak: a sátoraljaújhelyi Rákóczi Hotel, Tábor és Rendezvényközpont Lőrincz Csaba előadótermében a nemzeti kisebbségvédelem, valamint a gazdasági újraindítás a Kárpát-medencében és Európában volt a két fő téma, míg a Petőfi-sátor színterén a magyar kultúra egységét taglalták.

A Nemzeti kisebbségvédelem a Kárpát-medencében és Európában című előadásblokkban Vincze Lóránt európai parlamenti (EP) képviselő, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség külügyi titkára, Bocskor Andrea EP-képviselő, Varga Judit igazságügyi miniszter, valamint Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Néppárt parlamenti képviselője adott elő Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnökének moderálásában.

Bocskor Andrea többek között beszámolt arról, hogy egy újabb nemzetközi szervezet állt ki a kárpátaljai magyarság jogainak védelme mellett, ugyanis a megnyitó előtti napon, július 21-én a KMKSZ hatalmas sikert ért el a kereszténydemokrata szervezeteket tömörítő IDC–CDI közgyűlésén, ahol a tagok elfogadták a Szövetség által beterjesztett határozatot, amelynek célja a kárpátaljai magyarság jogainak védelme, a magyar közösség melletti kiállás. Facebook-oldalán közzétett posztja szerint nagy öröm a kárpátaljai magyarok számára, hogy az anyaországi és külhoni magyar pártok mellett a közös ügy mellé állt az IDC–CDI nemzetközi szervezet is. A képviselő asszony továbbá bizodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a kárpátaljai magyarság ügyét egyre többen támogatók hatására jobb belátásra tér majd Ukrajna kormánya a nemzeti kisebbségi jogok garantálása terén.

A Gazdasági újraindítás a Kárpát-medencében és Európában című blokk keretében Brenzovics László őszinte reményét fejezte ki az európai térségben lévő országok, köztük természetesen Magyarország gazdasági fellendülése iránt, amely minden bizonnyal pozitív hatással lesz a határon túli magyarság életére is, továbbá a jövő évi választások szempontjából is fontos. „Az előttünk álló kihívásokat le kell győzni!” – húzta alá az elnök Mátis Jenő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács alelnökének moderálásában zajlott előadás-sorozaton felszólalt még Varga Mihály pénzügyminiszter, Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. elnöke, Ungár Péter országgyűlési képviselő, valamint Marek Matraszek, a CEC Government Relations elnöke.

A nyári szabadegyetem második napján Tájkép csata közben címmel nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetést tartottak. A külhoni magyar pártok elnökeinek részvételével megrendezett eseményen Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár megállapította: „Erősödtek a magyar közösségek.”

A politikus szerint az erősödést az elmúlt tíz év eredményei igazolják, hiszen sikerült megszilárdítani a magyar nemzeti közösségeket mind a Kárpát-medencében, mind a diaszpórában. Az államtitkár arról is beszámolt, hogy az elmúlt évek során számtalan program segítette a közösségek megerősödését nemcsak közösségi, hanem intézményi szinten is. „A politikai intézményrendszert is folyamatosan erősíteni kell helyi, megyei, tartományi és országos szinten egyaránt – fogalmazott. – A magyarságnak minden lehetséges politikai színteret meg kell szereznie ahhoz, hogy politikai erejével élve, de nem visszaélve a többi intézményrendszerét is erősíteni tudja, ezáltal jövőképet tudjon nyújtani az ott élő magyaroknak – jegyezte meg a nemzetpolitikai államtitkár. – Az elmúlt 10-11 évben közös erővel sikerült újraegyesíteni a magyar nemzetet, magyarnak lenni egyre inkább előnyt jelent mindenhol a Kárpát-medencében, s ezzel párhuzamosan Magyarország minden magyar otthona, bárhol is éljen a világban.”

Végezetül köszönetet mondott mindazoknak, akik az elmúlt években támogatták a közös munkát. Az államtitkár szerint nagyon fontos, hogy a magyar nemzet egységes legyen minden szempontból, valamint, hogy a magyar közösségek kiálljanak Magyarország mellett.

Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke felvázolta az elmúlt harminc év kisebbségi történéseit a független Ukrajnában: „A kárpátaljai magyarság helyzete kettős, hiszen szűkülnek a nyelvi, oktatási jogaink. A nemzetiségi törvény is hátrányos lesz számunkra, mindebben egy politikai változás az országban lehetővé tenné azt, hogy visszatérjünk ezekhez a kérdésekhez” – fogalmazott a politikus, aki a nehézségek ellenére rámutatott arra is, hogy az anyaország támogatásával azonban számos olyan program indult, amely rendkívül pozitívan befolyásolja a kárpátaljai magyarság helyzetét a gazdaságban, a szociális és más szférában. „A helyzet nem könnyű, de bízunk benne, hogy előbb-utóbb javulni fog” – mondta Brenzovics, majd kiemelte, hogy a KMKSZ a legutóbbi önkormányzati választások során jól teljesített. Ebből adódóan megfelelő vezetőket sikerült választani az önkormányzatokba. Köszönetet mondott Magyarországnak azért a támogatásért, amellyel az elmúlt évek során segítette a kárpátaljai magyar közösséget.

A pénteki program keretében Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke, Forró Krisztián, a Magyar Közösség Pártja elnöke, Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség elnöke, Jankovics Róbert, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége elnöke, Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, valamint Tánczos Barna (RMDSZ) romániai környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter mutatta be a külhoni nemzetrészek helyzetét.

SD/VE