Tarifa- és nyugdíjemelés, nyári vasúti menetrend – mi várható júniusban?
Júniustól többet kell fizetni a villamos energiáért s talán a vízért is. A teljes körű háború kezdete óta először emelkednek a közüzemi díjak. Hogy jó hírrel is szolgáljunk: emelik a nyugdíjasok néhány kategóriájának járandóságát.
Villamos energia: nehéz döntés
Ukrajnában tavaly óta moratórium van érvényben a közüzemi díjak emelésére a hadiállapot idején és a megszűnését követő hat hónapban. Ez a rendelkezés a távhőszolgáltatás, a meleg víz és a gáz tarifáira vonatkozik, s azok nem is drágultak. De a villamos energiára nem terjed ki a tarifastop.
A rendkívül nehéz fűtési szezon lezárása és két hónapnyi hezitálás után döntött úgy a kormány, hogy június 1-től emeli az áram díját. Herman Haluscsenko energiaügyi miniszter nehéznek, de szükségesnek nevezete a döntést.
„Ukrajna története legnehezebb telét élte át az energiarendszert ért nagyszabású orosz támadások közepette. Jelenleg az energetikai infrastruktúra legkiterjedtebb javítási kampánya folyik az ország függetlenségének teljes időszakát tekintve. A károk és veszteségek mértéke jelentős. A tarifaemelés hozzájárul a rendszer stabilitásának biztosításához” – közölte a tárcavezető, akit a BBC News Ukrajina idéz.
Ezenkívül a kormány nem zárja ki, hogy a következő tél sem lesz könnyebb az előzőnél, ezért célszerű már nyáron előkészíteni minden szükséges forrást a helyreállításhoz és a védekezéshez.
A tarifaemelés mellett szóló másik nyomós kormányzati érv az volt, hogy a lakossági fogyasztók díja négyszer alacsonyabb, mint a villamos energia tényleges ára.
„Fenntartásával az állam minden kilowattórát támogat, függetlenül a fogyasztók jövedelmi helyzetétől. Évente több mint 140 milliárd hrivnya megy el ilyen támogatásokra” – hangsúlyozta Jurij Bojko, a miniszterelnök tanácsadója.
Ezenkívül a közüzemi szolgáltatások piaci árának meghatározása „ősrégi” feltétel, amelynek teljesítését Ukrajna a nemzetközi hitelezőkkel való együttműködés fejében vállalta. Kijev most jelentős forrásokat kap tőlük a költségvetési kifizetések, köztük a szociális juttatások folyósítására.
Végül az energiaügyi miniszter múlt héten bejelentette, hogy a villamos energia új lakossági tarifája június 1-jétől 2,64 hrivnya lesz kilowattóránként. Ezt megelőzően a havi 250 kWh-nál kevesebbet fogyasztók 1,44 hr-t, a 250 kWh-nál többet használók pedig 1,68 hr-t fizettek kWh-nként.
Az energiaszektor és a közműdíjak állami szabályozását végző nemzeti bizottság (NKREKP) két ütemben javasolta a tarifák piaci szintre, kWh-nként 5,5 hr-ra emelését. Elképzelésük szerint az első szakaszban a tarifát 2,88 hr-ra kellett volna emelni.
„De lehetőséget látunk arra, hogy a tarifát 2,64 hr/kWh-ban határozzuk meg. Ez az a minimális tarifa, amely megengedi az energiarendszer fenntartását” – közölte sajtótájékoztatóján Herman Haluscsenko.
Elmondása szerint a tarifa emelésével hozzávetőlegesen legfeljebb 250 hrivnyával emelkedik egy család villanyszámlájának átlagos összege.
Az illetékes emlékeztetett: változatlanul támogatásban (szubvenció) részesülhet mindenki, akinek a jövedelme nem teszi lehetővé a kommunális szolgáltatások teljes árának megfizetését.
Utóbb Haluscsenko az országos televíziós hírcsatornák közös műsorfolyamában azt is megerősítette, hogy a tarifaemelésről hozott döntés az év végéig szól.
„Javasoltuk, hogy ez a határozat az év végéig maradjon hatályos. Meglátjuk, hogyan alakul a fűtési szezon, de úgy érezzük, hogy ez a döntés elég lesz ahhoz, hogy biztosítsa az átjutást az őszi–téli időszakon, és ennek megfelelően ne kelljen ismét változtatni az árakat” – idézi Haluscsenkót az Ekonomicsna Pravda.
A víz díja követi az áramét?
A NKREKP a vízdíj emelésének lehetőségét is vizsgálja ezekben a napokban vagy háromtucatnyi nagy regionális vízmű esetében. Ha a döntés megszületik, a tarifák már júniusban emelkedhetnek, akár 30%-kal. A „nagyokét” rendszerint követik a kisebb, helyi jelentőségű vízművek áremelései.
A vízellátás díja továbbra is régiónként eltérő. Nemcsak a fogyasztás mennyiségétől függ, hanem az adott vízközmű fogyasztóinak számától (minél többen vannak, annál olcsóbb a szolgáltatás) és a szolgáltatásnyújtás sajátosságaitól (honnan nyerik a vizet, milyen az infrastruktúra stb.).
A tarifaemelés szükségességéről április óta szó van már. Ám annak ellenére, hogy az NKREKP sürgetőnek nevezte a díjemelést, tavasz végéig nem született meg a döntés. A szakértők ugyanakkor emlékeztetnek, hogy legutóbb 2021 decemberében emelték a vízdíjat.
Kinek emelik a nyugdíját?
Júniusban végre megkapják a dolgozó nyugdíjasok a még áprilisban átszámított nyugdíjukat. Akkor azoknak a nyugdíjasoknak számolták újra automatikusan a járandóságát, akiknek a 2023. március 1-jei állapot szerint további két évvel nőtt a társadalombiztosítási idejük. Az emelés mértéke minden nyugdíjas esetében egyedi, mivel a biztosítási időtől és a munkával töltött évek során kapott bértől is függ. Az érintettek most visszamenőleg is megkapják az emelésből adódó nyugdíjkülönbözetet (április, május). A késlekedés oka, hogy a bérek után fizetett társadalombiztosítási hozzájárulásokra vonatkozó adatok csak negyedévente jutnak el a Nyugdíjalaphoz.
A Szociálpolitikai Minisztérium szerint 2,7 millió nyugdíjas dolgozik tovább Ukrajnában a nyugdíjba vonulás után. Idén az újraszámítás mintegy 600 ezer embert érint közülük.
Új vonatok a nyári menetrendben
Június 10-től az Ukrzaliznicja bevezeti a nyári menetrendet. A vasúttársaság egyebek mellett két új járatot indít.
Az egyik „nyári” járat a 40/39-es számú Zaporizzsja–Aknaszlatina vonat, amely Ukrajna hét megyéjében áll meg, és többek között arra hivatott, hogy összekösse Zaporizzsját és Dnyiprót Lemberg megye, valamint Kárpátalja üdülőhelyeivel, például Szlavszkével és Beregszásszal. A másik újdonság a 148/147-es számú Kijev–Odessza vonat, amely Cserkasszi érintésével közlekedik.
A vasút további járatokat változtatott vagy toldott meg oly módon, hogy a lehető legnagyobb területet fedjék le és a legnagyobb számú utast érjék el.
Véget ér a tanév
Az Oktatási és Tudományos Minisztérium javasolta az iskoláknak, hogy a 2022–2023-as tanév június végén érjen véget. A végső döntést azonban az egyes régiókban és településeken önállóan hozzák meg – emlékeztet a TSZN.
Mindenesetre június 23-án kezdetét veszi a felvételi kampány az általános iskolát végzettek jelentkezését váró szakképző intézményekben, amely augusztus 3-án ér véget. A középiskolai végzettségen alapuló szakképzést nyújtó oktatási intézményekben a felvételi időszak július 1-jétől augusztus 30-ig tart.
Közben javában zajlik az NMT. A felsőoktatásba jelentkezők június 5. és június 23. között írhatják meg a Nemzeti Multidiszciplináris Tesztet két kötelező és egy választott tárgyból.
(pszv/bbc.com/epravda.com.ua/tsn.ua)