ECRI: Diszkriminálták a menedékjogot kérő ukrajnai romákat
Az Európa Tanács (ET) tagállamainak gondoskodniuk kell arról, hogy minden Ukrajnából érkező menekült védelemben és segítségben részesüljön, nemzetiségétől és bőrszínétől függetlenül – áll a Rasszizmus és Intolerancia Elleni Európai Bizottság (ECRI) jelentésében, amelyet a DW ismertet.
Ultranacionalista diskurzus
Az emberek millióit menekülésre késztető Ukrajna elleni orosz háború következményeinek leküzdése volt az egyik témája az ECRI 2022-es, június 1-jén Strasbourgban közzétett jelentésének.
Oroszország Ukrajna elleni teljes körű invázióját ultranacionalista diskurzus és az orosz hatóságok által folytatott propaganda kíséri – áll a dokumentumban. A legfelsőbb orosz politikai vezetés hamis narratívái, amelyek „a demokratikusan megválasztott ukrán kormányt és a magukat »oroszbarátnak« nem tekintő ukránokat neonácikként írják le, abszurdak, undorítóak és sértik a nácizmus több millió áldozatának emlékét”. A jelentés szerzői hangsúlyozzák, hogy a hivatalos orosz kormányzatnak ezek a narratívái csak „hamis és szégyenletes indoklásul szolgálnak az Ukrajna elleni agresszív háborúhoz”.
A romák elleni diszkrimináció
Az ECRI szerint Európa a második világháború óta nem tapasztalt olyan hatalmas migrációs hullámokat, mint amilyenek jelenleg figyelhetők meg az egész kontinensen. A menekültek jelentős száma „nagy terhet rótt a befogadókra, különösen az Ukrajnával határos országokban”.
A jelentés készítői kiemelik, hogy az ukrajnai menekülteket fogadó államok hatóságai összességében jól megbirkóztak a nehéz feladattal. Az Ukrajnából érkezőknek biztosított, „a jogszabályok és adminisztratív határozatok által előirányzott védelmi feltételek” azonban eltérőek voltak „a kiutazók állampolgárságától függően”. A menekültek között sok nem ukrán állampolgár is volt, és „az általuk kapott védelem feltételei alacsonyabb szintűek voltak” – áll a jelentésben.
Ilyen differenciált bánásmódot tapasztalhattak meg magukkal szemben a roma nemzetiség képviselői is – írják a dokumentum összeállítói. Szerintük azok az ukrán állampolgárságú romák, akik az ET tagállamaiban kerestek menedéket, „rosszabb elhelyezést kaptak más ukránokhoz képest, akik ugyanilyen helyzetbe kerültek”. Egyes esetekben a helyi hatóságok eleve megtagadták a menedéket a romáktól – olvasható a dokumentumban.
A határ ukrán oldalán is megfigyelték a menekültek etnikai hovatartozásán alapuló egyenlőtlen bánásmódot – teszik hozzá a jelentés készítői. Beszámoltak olyan esetekről, „amikor a romákat vagy az afrikai és ázsiai országokból származó, Ukrajnát elhagyni próbáló embereket a kilépési ellenőrző pontokon a sor végére küldték”.
Az ECRI reményét fejezi ki, hogy a menekültekkel szembeni „indokolatlanul differenciált bánásmód” mindezen tényeit kivizsgálják, és a hatóságok garantálni fogják a megkülönböztetés-mentességet a védelemre és segítségre szoruló személyek vonatkozásában, tekintet nélkül nemzeti vagy etnikai hovatartozásukra, állampolgárságukra, bőrszínükre, vallásukra, nyelvükre, szexuális irányultságukra vagy nemi identitásukra.
(hk/dw.com)