Közgyűlések a KMKSZ-alapszervezetekben
Az elmúlt héten tovább folytatódott a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alapszervezeti közgyűléseinek sora.
Az Ungvári Középszintű Szervezethez tartozó alapszervezetek közgyűléseinek munkájában Balogh Lívia elnök asszony is részt vett, részletesen tájékoztatta a tagságot a Szövetség tevékenységéről és a háború miatt elé tornyosuló nehézségekről, valamint Ukrajna és a világpolitika helyzetét elemezve megvilágította mindennapjaink eseményeit.
Ungváron Kulin Judit, a KMKSZ Ungvári Alapszervezetének elnöke beszámolójában ismertette a KMKSZ alapítványai által kezelt támogatási rendszereket, melyeken keresztül sok ungvári magyar is hozzájutott különféle anyaországi támogatásokhoz. Elmondta, hogy rendezvényeik többsége a szabályozások miatt még mindig szűk körű volt. Megemlékeztek a magyar kultúra napjáról, a március 15-i nemzeti ünnepről, Bercsényi Miklósról, az 1956-os magyar forradalomról és a sztálinizmus ungvári áldozatairól, valamint számos más szervezettel összefogva igyekeztek színesíteni az ungvári magyar kulturális életet. Az elnök asszony örömmel tájékoztatta a tagságot arról, hogy sikerült feltérképezni az ungvári Kálvária temetőt, amit a Rákóczi-főiskola Lehoczky Tivadar Társadalomtudományi Kutatóközpontja végzett el. Az alapszervezet együttműködik a Kárpátaljai Megyei Filharmóniával, az Ungvári 10. Számú Dayka Gábor Líceummal, a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságával (RIT). Kulin Ágnes, a RIT elnöke tájékoztatta a közgyűlés résztvevőit a társaság tevékenységéről, az együttműködés részleteiről, a társaság által odaítélt díjakról és ösztöndíjról.
A közgyűlés végén megvitatták az ungvári alapszervezet tervezett programjait.
Eszenyben Hadar Kristóf szavalatával és nemzeti himnuszunk éneklésével kezdődött a helyi KMKSZ-alapszervezet közgyűlése. Molnár Lívia, a KMKSZ Eszenyi Alapszervezetének elnöke beszámolójában kiemelte, hogy 2023-ban újra részt vettek a Nemzeti Művelődési Intézet által meghirdetett szakkörökön, ezúttal gyöngyfűző és quilling szakkört indítottak a faluban. Május első vasárnapján, anyák napján terveznek egy közös kiállítást, a helyi kultúrházban az elkészült munkákat fogják bemutatni. Idén gyertyakészítő, bútorfestő és natúrkozmetika-szakkörre várják a jelentkezőket. Eszenyből 17 műtétre szoruló beteg kapott a Szövetségtől egészségügyi támogatást, 15 gazda járult hozzá a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program sikeréhez. Megemlékeztek a sztálini terror eszenyi áldozatairól is.
Februárban a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány Gazdaasszony Tagozata Süsd ki magad! programjának első rendezvénye Eszenyben valósult meg, ahová megyénk minden részéből érkeztek asszonyok, akik megsütötték a vidékükre jellemző fánkot.
A beszámoló közgyűlés a Szózat eléneklésével és tartalmas beszélgetéssel ért véget.
Csapon is megtartotta idei beszámoló közgyűlését a KMKSZ helyi alapszervezete. Balogh Lívia, az alapszervezet elnöke kiemelte az elmúlt év rendezvényei közül, hogy Bicske város meghívására 2023-ban újra 30 csapi iskolással és 6 kísérővel egy tartalmas táborra kapott meghívást az alapszervezet, amit Zánkán szerveztek meg. A jól működő testvértelepülési kapcsolatnak köszönhetően a csapiak is fogadni tudták Bicske képviselő-testületét Bálint Istvánné polgármester asszony vezetésével, akik az alzhauseni iskola adományát is továbbították a helyi magyar iskola alsós osztályainak. A KMKSZ Csapi Nyugdíjasklubjának meghívására pedig a szilvalekvárfőzésen részt vett Bicske nyugdíjasklubja is. Az éves megemlékezések mellett az adventi készülődés és Tóth Péter Lóránt versvándor estje is színesítette az alapszervezet életét. A Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület jóvoltából pedig néhány taguk részt vehetett Lakiteleken egy szakmai úton.
A tagság elfogadta a pénzügyi beszámolót, a nyugdíjasklub beszámolóját, majd együtt köszöntötte az aznap születésnapját ünneplő Belovics Lenát, a nyugdíjasklub elnökét.
A KMKSZ Munkácsi Alapszervezete március 15-én tartotta meg soron következő közgyűlését, melynek a Munkácsy Mihály Magyar Ház rendezvényterme adott otthont.
A napirendi pontok ismertetése és elfogadása előtt a tagság egyperces néma főhajtással emlékezett meg a szervezet elhunyt tagjairól.
Évértékelő elnöki beszámolójának elején Korolyova Erzsébet kiemelte, hogy a kihívások ellenére az alapszervezet igyekezett minden, a munkácsi magyar közösség számára fontos rendezvényt megszervezni. Amellett, hogy a munkácsiak részt vettek a KMKSZ által szervezett megyei rendezvényeken, számos alkalmat szerveztek ők maguk is: többek között március 15-én csendes koszorúzással méltatták az 1848–1849-es szabadságharc hőseit a podheringi győztes csata helyszínén állított emlékműnél; együtt tekintették meg a Déryné ifjasszony című játékfilmet is a januári beregszászi premiert követően márciusban a Munkácsy Mihály Magyar Házban; augusztus 11-én átadták a kendereskei kilátóhoz vezető gyalogút utolsó szakaszát is; november 19-én a sztálini terror áldozataira emlékeztek a Rákóczi-kastély udvarán lévő emléktáblánál; részt vettek számos színházi előadáson, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetséggel közösen tanszercsomagot adtak át a Rákóczi-középiskola és a 14. Számú Általános Iskola elsősei számára; december 21-én pedig ötödik alkalommal ünnepelték együtt a szeretet ünnepét a Munkácsi Magyarok Karácsonyán. Augusztus 16-án az alapszervezet elnöksége nyilatkozatot tett, melyben mélységesen sajnálatosnak tartja a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola igazgatójának, Schink Istvánnak az indokolatlan felmentését posztjából. Azóta újra Schink István lett az intézmény igazgatója, miután a Munkácsi Városi-Járási Bíróság harmadjára is kimondta, hogy jogtalanul menesztették tisztségéből. Az elmúlt évben három alkalommal látogattak el a Vereckei Honfoglalási Emlékműhöz, összeszedték a környéken a szemetet és lekaszálták a burjánzó növényzetet is.
Az elmúlt év folyamán a „KMKSZ” Jótékonysági Alapítványon keresztül 1 641 munkácsi lakos jutott támogatáshoz nyolc különböző pályázati kategóriában – tette hozzá Korolyova Erzsébet.
Beszámolójának végén az alapszervezeti elnök köszönetet mondott Magyarország Kormányának a támogatásért, a Munkácsy Mihály Magyar Ház vezetésének a programok helyszínének biztosításáért, valamint az elnökségi tagoknak és az aktivistáknak a közös munkáért. A gyűlés végén a hálát kifejezve Korolyova Erzsébet egy 1902-ben köttetett, gyönyörűen illusztrált A Miatyánk könyvét adta át Tarpai Józsefnek, a Munkácsy Mihály Magyar Ház igazgatójának.
A Felső-Tisza-vidéki Középszintű Szervezetben Terebesfejérpatakon Vadas Mária elnök beszámolójában tájékoztatta a megjelenteket, hogy az alapszervezetnek 40 tagja van. Elsőrendű feladatuk a tagság megtartása. Az anyanyelvű oktatás a vasárnapi iskola, illetve a P. Frangepán Katalin-óvodarendszer keretein belül zajlik. Lehetőségükhöz mérten igyekeznek megtartani a hagyományos rendezvényeket.
Bustyaházán Fedorisin Mária elnök asszony tartott beszámolót. Elmondta, hogy milyen nagy szükség lenne arra, hogy a tagság, a közösség a hagyományos ünnepeket a „régi” formában tartsa, méltassa. Reményét fejezte ki, hogy eljön az igazságos béke, és újra a régi életünket élhetjük.
Taracközön Dikun Mária elnök asszony beszámolójából megtudtuk, hogy az alapszervezet jelenleg 65 tagot számlál, a magyar óvodába 21 gyerek jár.
A közgyűlések munkájában részt vett Sari József, a KMKSZ Felső-Tisza-vidéki Középszintű Szervezetének elnöke, aki értékelte az elmúlt 35 év eredményeit, a további célkitűzések közül pedig kiemelte a közösségeink megőrzését és a már kialakult oktatási intézményrendszerünk megtartását, lehetőségeink szerint bővítését.
BZs, CsA, SJ