Magyar állami kitüntetéseket adtak át Kárpátalján

Büszkék lehetünk rájuk

2024. szeptember 19., 09:28 , 1229. szám

Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke magas állami kitüntetéseket adományozott öt kárpátaljai magyar számára. Az elismeréseket szeptember 18-án ünnepélyes keretek között a beregardói Perényi Kultúrkúriában adta át Bacskai József ungvári főkonzul és Gyebnár István beregszászi ügyvivő.

A kitüntetésátadó ünnepség a beregszászi Rezeda Néptáncegyüttes műsorával indult, a Várady Enikő és Orosz Péter által felkészített fiatalok nagydobronyi és szilágysági táncokat mutattak be.

Bacskai József ungvári magyar főkonzul köszöntötte a kitüntetetteket, hozzátartozóikat és a megjelenteket. A magyar diplomata elmondta: „Az elmúlt évszázadban zajló, súlyos történelmi eseményekből fakadó következmények miatt Magyarország és a magyar nemzet határai nem esnek egybe, ezért a mindenkori magyar kormány fontos, alkotmányban rögzített feladatának tekinti és szívén viseli a határokon kívül és a diaszpórában élő, több millió lelket számláló magyar közösségek óvását, megerősítését és segítését, gyakorlatias példát mutatva ezzel a világban szétszóródott menekültekkel rendelkező, szomszédos Ukrajnának is. Ezért tehát a magyar külpolitikai gondolkodás egyik középpontjában a nemzetpolitika áll, minden lépésünket, intézkedésünket az anyaországban egyedül a nemzeti érdek motiválja, és ennek képviselete érdekében fel is lépünk bármilyen nemzetközi fórumon” – szögezte le Bacskai József. Az ungvári magyar főkonzul hangsúlyozta továbbá: „Nagyon örülök annak, hogy ma itt olyan nagyszerű kárpátaljai emberek kaphatnak magyar állami elismerést, akik nagyon sokat tettek a közösségükért. Büszkén tekintünk önökre és hálásak vagyunk azért, hogy szakmai rangot, hírnevet szereztek nemcsak maguknak, családjaiknak, szülőföldjüknek, hanem nekünk is, az egész magyar nemzetnek.”

Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke Sin Józsefet, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnökét és a Beregszászi Középszintű Szervezetének elnökét, a Beregszászi Járási Tanács „KMKSZ” UMP frakciójának vezetőjét a kárpátaljai magyarság szülőföldön maradása érdekében, az anyanyelvű oktatás fejlesztése és a magyar népi hagyományok megőrzése terén is példaértékű munkája elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszttel tüntette ki.

Sin József a kitüntetés átvétele után visszaemlékezett arra, hogy hétéves korában valaki arról győzködte az édesanyját, két testvére után őt ne magyar iskolába adják, mert csak úgy tud majd nagy karriert befutni. Sin József, aki volt kultúrházvezető, iskolaigazgató, polgármester, a járási közigazgatás vezetésében is dolgozott, majd volt a Beregszászi Járási Tanács elnöke is, akkor, kisgyerekként maga dönthetett, és a magyar iskolát választotta. Mint elmondta, ez a döntése később sokszor eszébe jutott, de visszatekintve helyesnek gondolja, hisz nagyon fontos, hogy mindig tudjuk, hová tartozunk. Néhány napja a Nemzeti Összetartozás Kupa elnevezésű focitornán, ahol képviseltette magát minden határon túli közösség, illetve a Magyar Országgyűlés csapata, az esténkénti beszélgetések során ismételten megtapasztalhatta a magyar összetartozást, s hogy mi, magyarok mennyire egyformán gondolkodunk, mennyire közösek a céljaink.

Reskó-Papp Angéla, a Tiszacsomai Művelődési Ház és a Bokréta hagyományőrző csoport vezetője a kárpátaljai népi hagyományok megőrzése és továbbadása, valamint az itt élő népek közötti kulturális kapcsolatok erősítése érdekében végzett, több évtizedes kultúra- és közösségszervező tevékenysége elismeréseként a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben részesült.

A kitüntetett hangsúlyozta, hogy örül a nehéz körülmények között végzett munkájuk elismerésének: „Hitünkbe kapaszkodva, hagyományainkat ápolva maradunk, és ez a kitüntetés is megerősít bennünket abban, hogy ezt tovább kell folytatnunk” – fogalmazott Reskó-Papp Angéla az ünnepi pillanatban.

Kékesi Sándor, a Técsői Városi Tanács képviselője, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Técsői Alapszervezetének elnöke és a „KMKSZ” Jótékonysági Alapítvány Felső-Tisza-vidéki Regionális Irodájának főreferense a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést vehette át a kárpátaljai magyarság, különösen a técsői magyar közösség fennmaradását, valamint a helyi népi hagyományok megőrzését szolgáló, odaadó munkája elismeréseként.

Kékesi Sándor a köszönet szavai után kijelentette: „Ez a kitüntetés nemcsak engem illet, hanem közösségünk tagjait is, azokat az embereket, akik segítették a munkánkat.”

Ugyancsak a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést vehette át id. Pocsai Sándor nyugalmazott református lelkipásztor, a csongori Bethesda Szenvedélybetegeket Mentő Misszió alapítója és vezetője a több mint három évtizedes lelkipásztori szolgálata, valamint a Bethesda Szenvedélybetegeket Mentő Misszió keretében végzett áldozatos és odaadó karitatív munkája elismeréseként.

Id. Pocsai Sándor elmondta, hogy 20 évig volt szobafestő, majd az Úristen elhívta a lelkipásztori szolgálatra. Nyolc évig dolgozott ifjúsági táborokban, 1997-ben fordult a perifériára szorult emberek felé. Azóta több ezer ember megfordult a missziójukban, akiknek újra értelmet kapott az élete, családot kaptak vissza, gyermekek szülőket, szülők gyermekeket. Húsz emberrel dolgozik együtt, s mint fogalmazott: a közösen elért eredményeiknek szól ez a kitüntetés. Örömmel tölti el, hogy családtagjai mind abban az áldásban részesültek, hogy Isten gyermekei, s az unokáiért imádkozik, hogy ők is az Isten munkatársai legyenek – mondta el a kitüntetés átvételét követően.

Szabó Tibornak, az Eszenyi Ritmus Néptáncegyüttes vezetőjének tevékenységét ugyancsak a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetéssel ismerte el Sulyok Tamás köztársasági elnök, a kárpátaljai népi hagyományok megőrzése és továbbadása, valamint az itt élő népek közötti kulturális kapcsolatok erősítése érdekében végzett, több évtizedes kultúra- és közösségszervező tevékenysége elismeréseként.

„Különleges dolgot nem tettem, nem teszünk. Csak azt tesszük, amit szeretünk, és amit kell Kárpátalján – terjesztjük a magyar kultúrát. Az együttes ebben az évben ünnepli fennállásának 35. évfordulóját. Sajnos a kulturális minisztérium által népi együttes címre felterjesztettek közül a négy magyar együttesből csak egyedül maradtunk, de mi még maradunk és továbbra is tesszük a dolgunkat, szerte Ukrajnában és a Kárpát-medencében” – fogalmazott Szabó Tibor.

Badó Zsolt