„A falak ereje nem a kőben van…”
A Kárpátaljai Magyar Líceum Nagydobronyban tartotta központi tanévnyitóját
Nagydobronyban szeptember 21-én tartotta központi tanévnyitóját a Kárpátaljai Magyar Líceum (KML). A református templom biztosított méltó helyszínt a magánlíceum különböző képzési helyszíneiről jött diákjainak, tanárainak, valamint a szülőknek és vendégeknek. A Kárpátaljai Magyar Líceum olyan magyar tannyelvű magánlíceum, amelynek az alapítását a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola kezdeményezte 2023-ban, miután Ukrajnában a közoktatási törvény nagymértékben korlátozta a magyar nyelvű oktatást a középiskolákban. A 2023–2024-es tanévben Beregszászban, Nagydobronyban, Tiszapéterfalván, Nagyszőlősön és Kisgejőcön indultak képzések, ezek a tervek szerint jövőre kiegészülnek a viski képzési központtal. A líceumban az érettségit az érdeklődésüknek leginkább megfelelő szakirányú képzés mellett szerezhetik meg a diákok.
Az iskolahálózat sikeres, második tanévéhez Isten segítségét Kolozsy András ungi református esperes, nagydobronyi lelkész, Majnek Antal római katolikus pap, nyugalmazott munkácsi püspök, valamint Benzo György kisgejőci görögkatolikus áldozópap kérte.
A vendégek köszöntése után Kóré Dóra, a Kárpátaljai Magyar Líceum igazgatója nyitotta meg a tanévet, aki elmondta: „Tavaly ilyenkor Nagyszőlősön gyűltünk össze, akkor még 57 kollégával és 100 tanulóval. Most Nagydobronyban 72 kollégát és 250 diákot köszönthetek” – fogalmazott az igazgató, hangsúlyozva az anyanyelv és az anyanyelven való tanulás fontosságát.
Dr. Cseh Áron Gusztáv ungvári magyar vezető konzul a magyar állam által fenntartott líceum kapcsán elmondta: „Örömmel konstatáltuk, hogy a tervek szerint a jelenlegi öt tanítási helyszín mellett a következő tanévben egy hatodikkal is bővül a líceumhálózat, és ha a szükséges adminisztráció lezajlik, Visken is megkezdődhet a magyar nyelvű szakirányok szerinti képzés.” A magyar diplomata a diákokhoz szólva emlékeztette őket: „Ha felnőttek lesztek, bármilyen hivatást, szakmát választotok, bárhol is fogtok dolgozni, az itt megtanult tudást örök életetekben használni fogjátok. Így igazából a tanulásban nem is a kapott érdemjegy a legfontosabb, hanem hogy az itt tanultakra mindig emlékezzetek, és tudjátok hasznosítani az életben.”
Reményik Sándor Templom és iskola című versét Fudella Kitti, a Kárpátaljai Magyar Líceum tiszapéterfalvai oktatási helyszínének 11. a osztályos tanulója szavalta.
Köszöntötte a tanévnyitó résztvevőit dr. Vizi László Tamásné, a magyarországi Nemzeti Pedagógus Kar elnökségi tagja, aki elmondta: „A Nemzeti Pedagógus Kar – ami immár 10 évvel ezelőtt alakult meg – szakmai, érdekvédelmi köztestületként dolgozik. Elnökségünk delegált arra a nagyon megtisztelő feladatra, hogy köszöntsem önöket – méghozzá a magyarországi pedagógusok nevében – ezen a számomra nagyon-nagyon különleges, számotokra viszont jeles eseményen. Örömmel és tisztelettel teszek a megbízatásnak eleget, nyomatékot adva annak, hogy mekkora jelentősége van a Kárpát-medencei pedagógusszervezetekkel, így a kárpátaljai közösséggel kiépített együttműködésnek.”
A Nagydobronyi Tulipán Tanoda Dobronyi Rózsák nevű gyermek-citeraegyüttese beregi népdalokat adott elő, majd az elsős tanulók fogadalomtétele következett. Az eskü szövegét előolvasta Mandzák Rebeka, a KML beregszászi oktatási helyszínének 10. b osztályos tanulója. Az esküt tett elsős tanulókat kézfogással avatta líceumi diákká Kóré Dóra igazgató, Hidi Tünde, Karmacsi Anikó, Koncz Erika és Nagy István igazgatóhelyettesek, valamint Bogáthy Eleonóra és Nyibilevics Mónika helyszíni szervezők.
A végzős diákok nevében Vágner Kitti, a KML kisgejőci oktatási helyszínének tanulója köszöntötte az elsősöket, hosszasan sorolva a líceum nyújtotta lehetőségeket.
Prof. dr. Csernicskó István, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora ünnepi beszédében emlékeztetett: „Bár ma még csak a Kárpátaljai Magyar Líceum második tanévnyitóján veszünk részt, úgy gondolom, hogy ennek az intézménynek a története valahol 2017-ben kezdődött. Akkor, amikor a kijevi parlamentben elfogadták azt az oktatási kerettörvényt, amelynek hetedik cikkelye gyakorlatilag lehetetlenné tette a kisebbségi nyelvű oktatást Ukrajnában. A kárpátaljai magyar érdekvédelmi szervezetek a törvény megszületésétől kezdve azonnal azon kezdtek el dolgozni, hogy miként lehet a jogszűkítést visszafordítani. Ugyanakkor világossá vált az is, hogy ha meg akarjuk tartani és tovább akarjuk fejleszteni a kárpátaljai magyar nyelvű középiskolai intézményhálózatot, akkor előbb-utóbb szükség lesz egy olyan magán, nem állami intézményrendszerre, amely akkor is biztosítja a magyar oktatás jelenét és jövőjét, ha a politika valami miatt mégis úgy dönt, hogy ezt megszünteti. Tulajdonképpen ezzel a céllal és szándékkal jött létre a Kárpátaljai Magyar Líceum. Az első évfolyama ennek a líceumnak 2023-ban már háborús viszonyok között indult el. Az azonban, hogy most ilyen sokan vagyunk, jelzi, hogy igény és szükség van erre az intézményre” – fogalmazott a Rákóczi-főiskola rektora, megköszönve a szülők bizalmát.
Köszöntötte a tanévnyitó résztvevőit dr. Vizi László Tamás, a magyarországi Kodolányi János Egyetem rektora is, aki több párhuzamot emelt ki a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és az általa vezetett egyetem között. Mindkettőt egy kihívásra válaszolva hozták létre, magán felsőoktatási intézmények, és az is közös a két intézményben, hogy mind a kettő olyan személyiséget választott névadójának, akire büszke a nemzet.
Nagy tapsot kapott Ferku Szilveszter, aki egy részletet énekelt el az Egri csillagok című musicalből, elmondva Dobó esküjét.
Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke köszöntőbeszédében Dobó István esküjére utalva kijelentette: „»A falak ereje nem a kőben van, hanem a védők lelkében.« Ma hallhatták és láthatták, hogy milyen jó falakat építettünk a líceum számára, a magyar kormány támogatásával milyen körülményeket teremtettünk. Állnak a várak, mert napjainkban a magyar kultúrát és hagyományokat védő, jelképes várak a magyar oktatási intézmények, így az önök intézményei is, a líceumok. Így lesz-e évtizedek múlva? Lesz-e még magyar szó és magyar élet a Kárpátok alatt? Ez önökön, pedagógusokon és diákokon múlik. Önök a várvédők. Védeni pedig nem fegyverrel, hanem tudással kell, harcolni, hogy továbbadhassák nyelvünket, kultúránkat. Mert ne feledjék: »A falak ereje nem a kőben van, hanem a védők lelkében«” – hangsúlyozta a főiskola elnök asszonya.
A KML nagydobronyi tanulóinak kórusa a Republic együttes Ezt a földet választottam című slágerét énekelte, végül a történelmi egyházak képviselői Isten áldását kérték az új tanévre és a jelenlévőkre.
Badó Zsolt