Készíthető-e felvétel a TTSZTK munkatársairól?

2024. október 7., 14:15 , 1230. szám

„Olvastam az interneten, hogy tilos telefonnal rögzíteni a TTSZTK-sokat az utcán, majd közzétenni a felvételt a közösségi médiában, mert bíróság elé állíthatják az embert. Megtehetik?”

– Előrebocsátanám, hogy a területi toborzási és szociális támogatási központok (TTSZTK) munkatársainak tevékenysége napjainkban nyilvánvalóan nem csupán jogi kérdés. Vagyis a polgároknak nem pusztán a törvényeket figyelembe véve kell mérlegelniük cselekedeteik lehetséges következményeit, amikor a telefonjukért nyúlnak, hogy rögzítsék, amit az utcán látnak. Következésképpen az alábbiakban csak a kérdés néhány jogi vonatkozására világíthatok rá, és senkinek sem tanácsolhatom, hogy egyedül ezek alapján cselekedjék.

Kezdjük azzal, hogy a Polgári törvénykönyv (Цивільний кодекс України – a továbbiakban: Ptk.) 302. cikkelyének 1. pontja szerint a természetes személynek joga van az információkat szabadon gyűjteni, tárolni, felhasználni és terjeszteni. Még a Ptk. 307., a természetes személynek a filmezésével, fotózásával kapcsolatos jogait rögzítő cikkelye nem zárja ki, hogy felvétel készüljön a polgárokról közterületen, nyilvános helyen, bizonyos helyzetekben akár a hozzájárulásuk nélkül is.

Ukrajna Alkotmányának 32. cikkelye megengedi a személyre vonatkozó bizalmas információk gyűjtését (ilyen például a felvétel készítése telefonnal), tárolását, felhasználását és terjesztését a személy hozzájárulása nélkül a törvényben meghatározott esetekben, és kizárólag a nemzetbiztonság, gazdasági jólét és emberi jogok védelme érdekében.

Ezenkívül a TTSZTK munkatársai állami hatóság tisztségviselőinek minősülnek, ezért az Alkotmánybíróság 2012. január 20-i 1/9-2012. határozata értelmében, amikor a hivatali tevékenységükkel kapcsolatos információk gyűjtéséről van szó, rájuk nem vonatkoznak azok a rendelkezések, amelyek egyébként tiltják felvétel készítését természetes személyről annak beleegyezése nélkül.

Arra ugyanakkor figyelni kell, hogy a hadiállapot bevezetése jelentősen korlátozta a videó- és fényképfelvételek készítésének lehetőségét, illetve a közzétételüket. A fegyveres erők mozgásáról, valamint a külföldi partnerek katonai segítségnyújtásáról készült illegális fotó- és videófelvétel a hadiállapot idején immár a Büntető törvénykönyv (Btk.) szerint is szankcionálandó (lásd a Btk. – Кримінальний кодекс України – 114-2-es cikkelyét:

«Несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану»).

Külön felhívnám rá a figyelmet, hogy Ukrajnában az ellenőrző pontokon, illetve azok közelében nem célszerű okostelefont vagy fényképezőgépet elővenni, és azzal fotózni vagy videózni. Az erre felhatalmazott hatósági személyek átvizsgálhatják a készüléket, hogy tartalmaz-e tiltott objektumokat ábrázoló felvételeket, kérésükre az ilyen felvételeket törölni kell a készülékről. A hatóságok ezenkívül kihallgathatják a polgárt, s akár a rendőrségre is bekísérhetik.

Összefoglalva: nem létezik olyan jogszabály, amely konkrétan tiltaná a TTSZTK munkatársainak fotózását vagy videózását. Akár az is előfordulhat, hogy egyedül ezek a felvételek bizonyíthatják a központ munkatársainak jogsértő eljárását egy adott esetben. (A hatályos jogszabályok megengedik az ilyen felvételek bizonyítékként való felhasználását a bíróságon.) Ugyanakkor arra is van példa, hogy a TTSZTK munkatársai – sőt néha a bíróságok is – másként értelmezik a törvényeket, kiterjesztve a hadiállapot idejére vonatkozó tiltásokat/korlátozásokat a mozgósítást végzők fotózására, filmezésére, illetve e felvételek közzétételére is.  

hk