„Dekolonizálási” problémák Odesszában

2024. október 31., 17:56 , 1234. szám

Az odesszai kulturális élet ismert személyiségei levélben fordultak Audrey Azoulay-hoz, az UNESCO főigazgatójához, hogy állítsák le a város dekolonizálását a háború végéig. A levél aláírói felhívják a figyelmet az Odesszát fenyegető „új veszélyre”, és kérik, hogy „sürgősen vegye fel a kapcsolatot” Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel – jelentette az Élet (Життя), az Ukrajinszka Pravda magazinja az Ukrinformra hivatkozva október 23-án. A levélről-felhívásról az Il Foglio és a Corriere della Sera olasz lapok, valamint a Faz.net (Frankfurter Allgemeine Zeitung) német kiadvány is beszámoltak.

A levelet 115-en írták alá, köztük Iszaak Babel lánya, Ligyija és az unokája, Andrij Maljajev-Babel, Borisz Barszkij színész, Hobart Earle, az Odesszai Filharmonikusok karmestere, Mihajlo Reva szobrász, Julija Verba író és Leszja Verba énekes, Olekszij Botvinov zongoraművész.

„Az Odesszát ért orosz támadások következtében legalább 106 építészeti emlék megsérült. Most új veszély fenyegeti a város örökségét. Idén nyáron a megyei adminisztráció 19 emlékművet ítélt elbontásra, a többit megfosztva védett státuszuktól. Ezen emlékművek némelyike Odessza építészeti együttesének szerves részét képezi, az UNESCO védett övezetének szívében” – idézi a felhívást az Élet.

Az aláírók rámutatnak, az UNESCO övezetében található műemlékek többségét az Orosz Birodalom, nem a szovjethatalom idején hozták létre. A hatóságok pedig a közvélemény megkérdezése nélkül döntöttek a bontás mellett. Hangsúlyozzák a nyilvános vita szükségességét.

„A dekolonizálásról szóló törvény végrehajtása oda vezetett, hogy eltávolították az utcákról a leghíresebb odesszaiak nevét. Köztük van a Nobel-díjas Ivan Bunyin, aki írásaiban elítélte a szovjetrendszert, a Nobel-díjra jelölt Konsztantyin Pausztovszkij, aki bírálta a szovjet forradalmat, Alekszandr Puskin, akit cárellenes tevékenysége miatt száműztek Odesszába, és Iszaak Babel, a leghíresebb odesszai író, aki a sztálini tisztogatások áldozata lett” – emlékeztetnek a felhívás szerzői.

A szóban forgó jogszabály Az orosz birodalmi politika ukrajnai propagandájának elítéléséről és betiltásáról, valamint a helynevek dekolonizálásáról szóló (3005-IX. sz.) törvény. Ezt idézve a levél szerzői az orosz birodalmi politika szimbólumainak felszámolását „megsemmisítési programnak” és „veszélyesen csúszós ösvénynek” nevezik.

„Az elhamarkodott alkalmazása az új jogszabálynak, amely tág teret enged az eltérő értelmezéseknek, veszélyezteti Odessza világörökségének jelentős részét és többszólamú kozmopolita szellemiségét” – írják.

Véleményük szerint most „kulturális tisztogatás” zajlik, és emlékeztetnek, hogy az UNESCO Szíriában, Jemenben és Irakban fellépett az ilyen megnyilvánulások ellen.

Az Élet felidézi, hogy a városi önkormányzat végrehajtó bizottsága szeptember végén tette közzé 19, a közeljövőben eltávolítani tervezett építészeti objektum, emlékmű listáját. Korábban, szeptember 20-án a városi tanács és Oleh Kiper, az Odessza Megyei Katonai Közigazgatás vezetője bejelentették, hogy elbontják Puskin emlékművét. Ezzel összefüggésben Ivan Liptuha, az önkormányzat kulturális és európai integrációs főosztályának vezetője jelezte, hogy az UNESCO illetékeseinek állásfoglalására várnak, miután a szobor a védett világörökségi területen áll.

A Puskin-emlékművet egyébként a város lakóinak adakozásából állították 1887–1889-ben. A teljes körű háború kirobbanása után a település lakóinak egy része és „aktivisták” követelték a mellszobor eltávolítását. Mások ugyanakkor, köztük Hennagyij Truhanov polgármester ellenezték ezt.

(pszv/life.pravda.com.ua)