Megküzdés a krízissel – jubilált a Kárpátaljai Lelki Elsősegély Telefonszolgálat
November 7‒9. között rendezték meg a közösségi és mentálhigiénés szakemberek konferenciáját a makkosjánosi Helikon Hotelben, ahol szakmai előadások, műhelymunkák és közösségi programok várták a résztvevőket. Az esemény középpontjában a kríziskezelés és a közösségi megküzdési stratégiák álltak, emellett a Kárpátaljai Lelki Elsősegély Telefonszolgálat jubileumát is méltatták.
A Kárpátaljai Lelki Elsősegély Telefonszolgálat gondolata 2014-ben született meg, válaszként a kelet-ukrajnai konfliktusok kiéleződésére. A Magyarországon sikerrel működő segélyvonalak mintájára Kárpátalján is létrehoztak egy szolgálatot, amely magyar nyelvű támogatást biztosít a rászorulóknak. Első lépésként megoldották, hogy ukrajnai telefonszámokról is hívható legyen a szolgálat, és 2014 októberétől két ukrajnai mobilszámon elérhetővé vált a segítségnyújtás. A saját ügyelői csapat kialakítása 2015-ben kezdődött, és az első helyi stáb 2016-ban lépett szolgálatba, heti 24 órában ügyelve. Azóta Kárpátalja, Magyarország és Felvidék lelki elsősegélyvonalai összehangolt rendszerben működnek, hogy folyamatos támogatást nyújthassanak a hívóknak a közösség megtartó erejére építve.
A konferencia kezdetén egyperces csenddel emlékeztek meg a háború áldozatairól, majd Béres Attila, a Kárpátaljai Lelki Elsősegély Telefonszolgálat szolgálatvezetője köszöntötte a megjelenteket, aki hangsúlyozta: „Lehet, hogy sokakban felmerül a kérdés, pont most, pont ilyen kihívások közepette kell ezt a konferenciát megszervezni. […] Igen, ennek itt és most van a legnagyobb ideje. Egyrészt, hogy közösen visszatekintsünk a kezdetekre, s másrészt, hogy együtt tudjuk tervezni, fejlődni, a jövőbe tekinteni.”
Ezt követően Nagy Szabolcs lelkipásztor kért áldást a munkatársakra és a szolgálat tevékenységére.
Mohay Gergely, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Fiatalokért Felelős Főosztályának vezetője elismerését fejezte ki minden szolgálati munkatársnak és aktivistának. Mint mondta: „Az olyan alkalmak, mint ez a konferencia, lehetőséget adnak arra, hogy egy pillanatra megálljunk, feltöltődjünk. Emellett teret biztosítanak arra is, hogy közösen gondolkodjunk a segítségnyújtás fontosságáról. Egy ilyen közösségi esemény inspirációt és iránymutatást adhat mindannyiunknak abban, hogy miként tudunk részt venni a mások iránti törődésben, és hogy miként válhatunk a nehéz idők támaszává egymás számára. A konferencia tehát nemcsak tudást és eszközöket ad a krízisek kezeléséhez, hanem erőt és közösségi összetartást is, amely révén minden résztvevő gazdagabb, jobban felvértezett tagja lehet a társadalomnak.”
Várkonyi László észak-magyarországi régióvezető beszédében elmondta, hogy bár első alkalommal látogatott Kárpátaljára, több helyi munkatárssal és önkéntessel is találkozott már. Majd elismerését fejezte ki, hogy a szolgálat ezekben az embert próbáló időkben is aktívan tevékenykedik.
Buza Domonkos, Török Dénes, Török Orsolya kerekasztal-beszélgetés formájában tekintettek vissza a kezdeti nehézségekre s a program fejlődésére. Az elmúlt időszak felidézését követően Gogola István pszichológus tartott előadást arra vonatkozóan, milyen a jelenlegi kárpátaljai élet, és milyenek a mindennapok.
Dudás Erika, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének elnöke Szervezeti megküzdési stratégiák a közösségben címmel tartott előadást.
Ezután elismerések átadására került sor. Majd dr. Fábiánné Páger Anna, a LESZ szegedi munkatársa Krízisben címszó alatt tartott előadás.
A nap további részében több műhelymunka is várta a résztvevőket: énerő és az erőforrások mozgósítása a rajzelemzés módszerével (Fábián Margit mentálhigiénés szakember), életközépi megküzdés (Török Orsolya mentálhigiénés szakember), önismereti műhelymunka (Noszky Miklósné pszichológus), a tranzakcióanalízis módszer alkalmazása a segítő munka során (Dudás Erika pszichológus).
A rendezvény egyik különleges eseménye volt a Bizonytalanságban bizonytalanul című dokumentumfilm vetítése, amelyet beszélgetés követett az alkotókkal. A Kárpátaljai Magyar Filmgyártásért Alapítvány által készült film és az azt követő diskurzus mélyebb betekintést nyújtott a kríziskezelés mindennapjaiba és kihívásaiba.
Vasárnap reggel közös szentmisével, istentisztelettel folytatódott a program.
A konferencia programja és előadásai hangsúlyozták a közösségi szellem fontosságát, különösen a jelenlegi, bizonytalan időkben.
Lőrinc Ingrid