Az apaság bírósági határozattal való elismeréséről
„Fordulhat a bírósághoz az a személy, akinek nem ismerik el az apaságát? Mi történik, ha azelőtt hal meg, hogy elismernék, ő a gyermek apja?”
– A Családi törvénykönyv (Сімейний кодекс України – a továbbiakban: Cstk.) 126. cikkelyének 1. pontja szerint a gyermeknek az apától való származását az egymással házasságban nem álló nő és férfi közös nyilatkozata alapján mondják ki. Ilyen kérelmet/nyilatkozatot a gyermek születése előtt és után is be lehet nyújtani az anyakönyvi hivatalnak.
A Cstk. 128. cikkelyének 1. és 2. pontja értelmében a nyilatkozat hiányában, amelynek benyújtására a Cstk. 126. cikkelye ad lehetőséget, az apaság a gyermek vonatkozásában bírósági határozattal ismerhető el. Az apaság elismerésének alapja lehet minden olyan adat, amely igazolja a gyermeknek egy bizonyos személytől való származását, és amelyet a Polgári perrendtartási törvénykönyvnek (Цивільний процесуальний кодекс України) megfelelően gyűjtöttek be.
Az apaság elismerése iránti keresetet az anya, a gyermek gondnoka, gyámja, a gyermeket eltartó és nevelő személy, valamint maga a nagykorú gyermek is benyújthatja. A keresetet természetesen az a személy is benyújthatja, aki a gyermek apjának tekinti magát.
Az apaság elismerése iránti keresetet a bíróság abban az esetben fogadja be, ha a gyermek születéséről készült anyakönyvi bejegyzésben az apáról a Cstk. 135. cikkelyének 1. pontja szerinti bejegyzés áll (vagyis az anya vezetéknevét és nemzetiségét tüntették fel).
A Cstk. 129. cikkelyének 1. pontja alapján, aki olyan nő gyermeke apjának tekinti magát, aki a gyermek fogantatása vagy születése időpontjában más férfival állt házasságban, pert indíthat a férj ellen apaságának elismeréséért, ha a férjet a gyermek apjaként anyakönyvezték. Ugyanezen cikkely 2. pontja értelmében a férfi, aki korábban nem tudott apaságáról, bírósághoz fordulhat apasága elismerését kérve attól a naptól számított egy éven belül, amelyen tudomást szerzett apaságáról.
A bíróság a gyermek származásának kérdését az arra vonatkozóan rendelkezésre álló bizonyítékok alapján dönti el. Az Ukrajna Legfelsőbb Bírósága Plénumának 2006. május 15-i 3. számú határozata 9. pontjával («Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»), valamint a Polgári perrendtartási törvénykönyv 264. és 265. cikkelyeivel összhangban az apaság elismeréséről szóló határozatnak a bíróság által átfogóan ellenőrzött adatokon kell alapulnia, amelyek megerősítik vagy megcáfolják azt, rendelkező részének pedig tartalmaznia kell az apaságnak az anyakönyvi hivatalban (РАЦС) történő bejegyzéséhez szükséges összes információt (vezetéknév, utónév és apai név, az anya és az apa születési dátuma, állampolgársága, valamint a gyermek anyakönyvi bejegyzésének száma, illetve a bejegyzés dátuma, az azt elvégző hatóság megnevezése).
Az anya azon kérelme, hogy a gyermek születési anyakönyvi bejegyzéséből töröljék a férjére mint apára vonatkozó bejegyzést, csak akkor teljesíthető, ha más személy (a vér szerinti apa) benyújtja apasági nyilatkozatát.
A családjog nem szabályozza ennek a kérdésnek a rendezését abban az esetben, ha a személy, akinek az apasági nyilatkozatot/kérelmet be kellene nyújtania, meghal. Ugyanakkor a Legfelsőbb Bíróság ezzel kapcsolatban megállapította: ha a vér szerinti apa a gyermek születése előtt meghalt, de még életében viselkedésével elismerte vele szemben apaságát, méltányolva a gyermeknek az apja megismeréséhez fűződő jogát és a vérrokonságból fakadó jogok eltörlésének lehetetlenségét, ki kell elégíteni a gyermek születésére vonatkozó anyakönyvi bejegyzés módosítása iránti igényt, feltüntetve abban az elhunyt személynek mint apának az adatait (lásd: Постанова Верховного Суду від 7 липня 2021 року у справі № 336/1357/16-ц провадження № 61-1452св20!).
Megjegyzendő, a jogalkotó úgy tekint az apaság bírósági határozattal történő elismerése körüli jogvitára, hogy az eszköz a gyermek jogainak védelmére, vagyis a gyermek megsértett vagy vitatott jogainak helyreállítását és elismerését célzó intézkedés. Ne feledjük, a gyermek apaságának megállapítása az alapja a szülői kötelezettségeknek, többek közt a gyermek eltartása iránti kötelezettségnek.
hk