A sárgarépa gyomirtása II.

A vetés utáni, kelés előtti gyomirtás lehetőségeiről

2024. december 2., 12:09 , 1238. szám

A sárgarépa termesztésében a vetés utáni, de még a kelés előtti időszak gyomszabályozása kritikus jelentőségű a sikeres termesztés szempontjából. Ez az időszak különösen fontos, hiszen ekkor alapozhatjuk meg a kezdeti gyommentes környezetet, amely meghatározó a fiatal növények fejlődése szempontjából. A következőkben áttekintjük azokat a lehetőségeket és technológiákat, amelyek ebben a szakaszban rendelkezésünkre állnak.

A vetés után, a kelés előtti (preemergens) időszakban végzett gyom­irtás alapvető célja, hogy megakadályozzuk a gyomok csírázását, illetve a már csírázó gyomok továbbfejlődését. Erre az időszakra több hatékony készítmény áll rendelkezésünkre, amelyek megfelelő időben és módon kijuttatva kiváló eredményt biztosítanak.

Jól alkalmazható hatóanyagok és készítmények

A pendimetalin hatóanyagú készítmények (pl. Stomp Aqua, Pendigan, Wing-P) kiemelkedő jelentőségűek ebben az időszakban. Ezek a szerek különösen hatékonyak a magról kelő egyszikű gyomok, valamint számos kétszikű gyomfaj ellen. A kezelést a vetést követő 3–5 napon belül kell elvégezni, még a sárgarépa és a gyomok kelése előtt. Például a Stomp esetében 3,3–4,0 l/ha 300 liter permetlével számolva, azaz 110–133 ml/10 liter víz dózis az ajánlott vetés után, kelés előtt. Ennél a hatóanyagnál különösen fontos a talaj szerkezete és nedvességtartalma. Száraz, rögös talajon nem érdemes alkalmazni, mivel kétséges a hatása. Csak morzsalékos, nedves talajra célszerű kijuttatni, avagy 10–14 mm öntözővízzel bemosatni. A hatóanyag hatását 15–25 °C hőmérsékleten fejti ki, az ettől eltérő hőmérsékleteken a hatása kétséges lehet. Teljes lebomlási ideje 140–270 nap, a talaj összetételétől függően: homoktalajon 140–160 nap, míg kötött vályogtalajon akár 270 napig is kimutatható a talajban. Termelési szempontból, a másodvetést szem előtt tartva a hatását 60–90 napig fejti ki. A gyakori túlöntözések és a csapadékos időjárás gyorsíthatja a hatóanyag lebomlását. A pendimetalin különösen hatékony olyan gyakori gyomok ellen, mint a fehér libatop, a szőrös disznóparéj vagy a parlagi madárhúr. Ellenálló gyomfajok: fenyércirok, mezei acat, apró szulák, tarackbúza.

A prometrin hatóanyagú készítmények (pl. Gesagard, Prometrin) szintén kiváló választást jelentenek ebben az időszakban. Például a Prometrinből 2,0–2,5 l/ha 300 liter permetlével számolva, azaz 66–83 ml/10 liter víz dózis az ajánlott vetés után, kelés előtt. Ezek a szerek széles hatásspektrummal rendelkeznek, és különösen hatékonyak a magról kelő kétszikű gyomok ellen. A kezelést a vetést követően azonnal, de legkésőbb 2-3 napon belül el kell végezni. A talaj 2-3 cm-es rétegében kötődik meg. Lebomlási ideje a talajban 30–60 nap. Alkalmazási gyakorlata megegyezik a fentebb taglalt pendimetalin hatóanyagú készítményekével. Érzékeny gyomok: tyúkhúr, pipacs, disznóparéjfajok, libatopfajok, perje stb. Ellenálló vagy toleráns gyomok: parlagfű, apró szulák, útifűfajok, tarackbúza, csattanó maszlag stb.

A linuron tartalmú készítmények (pl. Afalon Dispersion, Linurex) használata is elterjedt gyakorlat. Ezek a szerek mind talajhatással, mind pedig enyhe levélhatással rendelkeznek, így a már kikelt gyomok kezdeti fejlődési stádiumában is hatékonyak lehetnek. Kiválóan kiegészíthetők a pendimetalin hatóanyaggal. Például a Linurexből az ajánlott dózis 1,5–2,0 l/ha 300 liter permetlével számolva, azaz 50–66 ml/10 liter víz. Érzékeny gyomok: tyúkhúr, libatopfajok, disznóparéjfajok, ragadós galaj, muharfélék és perjefajok stb. Ellenálló vagy toleráns gyomok: apró szulák, tarackbúza, pitypang stb.

A preemergens kezelések sikerességének kulcsfontosságú tényezői

A vetés tényezője. Ha gyomirtózással számolunk, akkor a vetésnek egyenletes mélységben kell történnie (3–5 cm), és egy időben. A rávetésre és a vetési hibák korrigálására nincs mód.

Talajállapot. A kezelést csak megfelelően előkészített, aprómorzsás, egyenletes felszínű talajon végezzük. A rögös talajfelszín jelentősen csökkentheti a hatékonyságot.

Talajnedvesség. Optimális esetben a talaj felső, 2-3 cm-es rétege legyen nedves. Ha száraz a talaj, érdemes megvárni egy kisebb csapadékot, vagy öntözéssel biztosítani a megfelelő nedvességet.

Időzítés. A kezelést lehetőleg borult, szélcsendes időben végezzük, amikor a következő 24 órában várható 5–10 mm csapadék vagy öntözés. Ez biztosítja a hatóanyag megfelelő aktiválódását.

A kijuttatás technikája. A permetezést 250–300 liter/hektár permetlémennyiséggel, közepes cseppmérettel végezzük. Házi kertben 10 liter permetlevet használjunk 100–150 négyzetméterre, ügyelve az egyenletes fedésre. (Folytatjuk.)

Molnár Ildikó,
az „Egán Ede” KGK JA
falugazdásza, a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány munkatársa