Dzsiddai tárgyalások: Ukrajna beleegyezett a 30 napos tűzszünetbe
Ukrajna elfogadta az Egyesült Államok javaslatát, hogy 30 napos azonnali tűzszünetet vezessenek be a fronton, amely a felek közös megegyezésével meghosszabbítható, amennyiben Oroszország elfogadja és egyidejűleg végrehajtja – derül ki az Egyesült Államok és Ukrajna delegációjának a szaúd-arábiai tárgyalásokat követően március 11-én, kedden napvilágot látott közös nyilatkozatából, amelyet Ukrajna elnökének honlapján tettek közzé, s amelyet a DW idéz.
„Ukrajna kész elfogadni az Egyesült Államok javaslatát az ideiglenes, 30 napos tűzszünet azonnali bevezetésére, amely a felek közös megegyezésével meghosszabbítható, feltéve, hogy az Oroszországi Föderáció elfogadja és egyidejűleg végrehajtja. Az Egyesült Államok Oroszország tudomására hozza, hogy a viszonosság Oroszország részéről kulcsfontosságú a béke elérésében” – áll a nyilatkozatban.
Ezen túlmenően az Egyesült Államok „azonnal feloldja a hírszerzési adatok megosztásának szüneteltetését, és újraindítja a biztonsági segítségnyújtást Ukrajnának”.
Arról is beszámoltak, hogy a delegációk megvitatták azon humanitárius erőfeszítések fontosságát, amelyeknek a békefolyamat részévé kell válniuk, többek közt a fent említett tűzszünet idején. Ebbe beletartozik a hadifoglyok cseréje, a fogva tartott civilek szabadon bocsátása és a kitelepített ukrán gyerekek hazatérése.
„Mindkét delegáció megállapodott abban, hogy meghatározzák tárgyalócsoportjaik összetételét, és haladéktalanul megkezdik a tárgyalásokat a fenntartható béke megteremtése érdekében, amely biztosítja Ukrajna hosszú távú biztonságát. Az Egyesült Államok kötelezettséget vállalt arra, hogy ezeket a konkrét javaslatokat megvitatja Oroszország képviselőivel. Az ukrán delegáció ismételten hangsúlyozta, hogy az európai partnereket be kell vonni a békefolyamatba” – áll a közleményben.
Emellett Ukrajna és az Egyesült Államok elnöke megegyezett abban, hogy a lehető leghamarabb átfogó megállapodást kötnek az amerikaiak hozzáféréséről Ukrajna kritikus ásványkincseinek kitermeléséhez, „Ukrajna gazdaságának megerősítése, valamint Ukrajna hosszú távú jólétének és biztonságának biztosítása érdekében”.
(dw.com/Kárpátalja)