WSJ: Ukrajna azt tervezi, hogy bejelenti, készen áll a békére
A közelmúltban Andrij Jermak, az ukrán Elnöki Hivatal vezetője kijevi tisztviselők egy csoportjával az Egyesült Államokba látogatott, hogy kapcsolatokat építsen ki Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapatával. Az útról a DW számolt be december 5-én a The Wall Street Journal (WSJ) nyomán.
Jermak útja során találkozott mások mellett J. D. Vance megválasztott alelnökkel és Mike Waltzcal, Donald Trump megválasztott amerikai elnök leendő nemzetbiztonsági tanácsadójával, továbbá Keith Kellogg-gal, akit Trump ukrajnai és oroszországi különmegbízottjának jelölt és Suzie Wilesszal, a megválasztott elnök leendő kabinetfőnökével.
A WSJ e találkozókkal összefüggésben az állítja, „Ukrajna, amely kimerült az Oroszország elleni csaknem hároméves háborúban, azt tervezi, hogy bejelenti, készen áll a békére”.
„De ennek tartós békének kell lennie. Az instabil, átmeneti béke nem szolgálja az Egyesült Államok vagy Ukrajna érdekeit" – mondta a WSJ egyik forrása, aki tájékozott az elképzeléseket illetően.
A DW ezzel kapcsolatban emlékeztet, Kijevben ragaszkodnak Ukrajna felvételéhez a NATO-ba. Trump elnökké választása után Zelenszkij felvetette, hogy a háború „forró szakaszának” véget lehetne vetni, ha az ukrán hatóságok által ellenőrzött területet „a NATO ernyője alá” vonnák. Tisztázta: lehetetlen az országot részben meghívni a szövetségbe, a megszállt területek nélkül, amelyeket Ukrajna „diplomáciai úton” szándékozik majd visszaszerezni.
A Reuters hírügynökség a NATO-tagországok külügyminisztereinek december 3‒4-i brüsszeli találkozója előtt viszont arról írt, hogy a 32 NATO-tagország között nincs jele konszenzusnak, ami Ukrajnának a szövetségbe való meghívását illeti. Ukrajna Külügyminisztériuma ugyanakkor bejelentette, hogy Kijev elutasít minden alternatív formátumot a NATO-tagság helyett.
A Reuters értesülései szerint Trump csapatában jelenleg három fő javaslatról tárgyalnak az ukrajnai békét illetően: Kelloggéról, Vance-éről, valamint Richard Grenelle-éről (az Egyesült Államok volt németországi nagykövete, a nemzeti hírszerzés korábbi igazgatója). Ezek mindegyike kizárja Ukrajna NATO-tagságát a közeljövőben.
(zzz/dw.com)