Adventi kézművesdélután a nagycsaládosoknál

2024. december 15., 11:50 , 1241. szám

A Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete (KMNE) kiemelt hangsúlyt fektet tagcsaládjaik összefogására, a közösséget összetartó alkalmak szervezésére. A szeretet ünnepére hangolódva ezúttal kézműves-foglalkozáson vehettek részt a gyerekek.

A KMNE elnöksége fontosnak tartja a hagyományok, szokások felelevenítését és továbbadását, ezért rendezvényeiken rendszeresen helyet kap számos, az értékeket bemutató és őrző foglalkozás. Hisznek abban, hogy a találkozás és az együtt töltött idő erőt ad a kitartáshoz a legnagyobb megpróbáltatások közepette is. A kézművesdélutánnak az Ortutay Elemér Görögkatolikus Szakkollégium adott otthont.

„A mi asztalunknál színes pamutból manók, kartonpapírból pedig szintén pamuttal díszített apró karácsonyfák készülnek, melyeket hurkapálcikával faalapra helyezve különleges asztaldíszt kapunk” – jegyezte meg Harapkó Marianna, a KMNE elnökségi tagja, aki örömét fejezte ki, hogy az alkalomra egészen kicsi, óvodáskorú gyerekek is ellátogattak szüleikkel, de a tinédzserek is érdekesnek tartották a foglalkozást, melyhez hasonlót korábban Tiszapéterfalván is tartottak, ahol szintén nagy érdeklődéssel vettek részt a tiszaháti nagycsaládosok.

A másik asztalnál Varga Gabriella irányításával színes papírból angyalkát hajtogattak, melyre fejrész gyanánt egy gömb alakú, kis méretű fenyődíszt helyeztek, s végül szalaggal és csillámporral díszítették az elkészült alkotásokat.

A harmadik asztalnál mézeskalácsok készültek. Csirpák Viktória elnökségi tag vezetésével a gyerekek saját maguk nyújtották ki a tésztaalapot. „Kétféle mézeskalácsot készítünk a mai napon. Az egyik az ütőfás, amikor egy ütőfával mintázzuk meg a tésztát, s erre nem kerül semmilyen díszítés, mivel úgy szép, ahogy van. Ezeken a mézeskalácsokon a Szent Család, Szent Miklós – a Mikulás, a hóember, a fenyőfa és a száncsengő ugyanúgy megjelenik, mint a mesebeli erdei házikó és a mindig aktuális szívecske. A másik a magvakkal díszített mézeskalács, melynek az alapja egy egészen más állagú tészta, amit a gyerekek is megjegyeztek. Az előbbi összetételében kevesebb a puffasztóanyag, hogy a minta szépen kirajzolódjon és megmaradjon rajta. Ezzel szemben a magvas szépen megnőhet, ezért egy ragadósabb állagú tésztát nyújtunk ki és szaggatunk ki a karácsonyhoz kapcsolódó mintázatú szaggatókkal. Ezeket végül tökmaggal, napraforgómaggal, lenmaggal, szezámmaggal és szegfűszeggel díszítjük” – világított rá Viktória.

A délután végére a gyerekek boldogan mutatták egymásnak és szüleiknek az általuk készített dekorációkat és mézeskalácsokat, melyeket aztán mindenki hazavihetett, hogy saját otthonaikban is emlékeztesse őket erre az örömteli alkalomra.                       

lexi