Mi a gond a tanárok és diákok halasztásának új rendjével?
Problémák vannak a miniszteri kabinet új, január 16-án hatályba lépett határozatával a mozgósítás alóli halasztás megadásának rendjéről. A dokumentum hiányosságai a tanárokat és a diákokat érinthetik – jelentette a tsn.ua Roman Hriscsuk parlamenti képviselőre hivatkozva január 23-án. A felvetésre az Oktatási és a Védelmi Minisztérium is reagált.
A képviselő hangsúlyozta, hogy a határozat két bekezdése nyugtalanságra ad okot, potenciálisan ellentmondanak a mozgósításról szóló törvénynek. Mint rámutat, a kormány által bevezetett szabályozás egy tanulmányi félévre (szemeszterre), de legfeljebb hat hónapra állapít meg a mozgósítás alóli halasztást a diákok és aspiránsok számára. A tudományos munkatársak és pedagógusok esetében a halasztás a tanév végéig szól.
Hriscsuk úgy véli, hogy ezek a szabályok többek között bizonytalanná teszik a tanárok és diákok helyzetét a nyári hónapokban, fennáll a lehetősége a diákok mozgósításának a szünidő alatt.
„A határozatot sürgősen összhangba kell hozni a törvénnyel – véli a képviselő.
A honatya már elkészítette beadványát a miniszterelnökhöz. Indítványozza, hogy a tanárok kapjanak halasztást munkaszerződésük teljes időtartamára, a diákok pedig tanulmányaik teljes idejére.
Az Élet (Життя), az Ukrajinszka Pravda magazinja összeállításában mindenekelőtt rámutat, hogy a probléma csak a 25 éven felüli diákokat és aspiránsokat érinti, hiszen a 25 éven aluliakra nem terjed ki a mozgósítás.
A portálnak nyilatkozva Andrij Novak ügyvéd megjegyzi, hogy korábban a diákoknak és pedagógusoknak adott halasztás a mozgósítás időtartamára, tehát három hónapra szólt, vagyis negyedévente meg kellett hosszabbítaniuk azt.
A probléma szerinte abból fakad, hogy a kormány új határozata nem rögzíti pontosan a szemeszter és a tanév hosszát. Erről rendszerint minden oktatási intézmény maga dönt. Így viszont nem világos, minek az alapján fogják ellenőrizni a területi toborzó és szociális támogatási központok (TTSZTK) a hallgatók, aspiránsok és pedagógusok halasztásának érvényességét.
Van még egy probléma a kormánydokumentummal: említést tesz a tudományos intézmények munkatársairól, ám esetükben ismeretlen a tanév fogalma, ők egész évben folyamatosan dolgoznak – mutat rá Novak.
Az ügyvéd azt javasolja, hogy az oktatók, hallgatók és tudományos munkatársak mindig tartsák maguknál a korábbi halasztást igazoló okmányt, a diákigazolványt, a kivonatot az Egységes Állami Elektronikus Oktatási Adatbázisból (ЄДЕБО), vagy a munkahelyi igazolást, hogy fel tudják mutatni szükség esetén a TTSZTK képviselőinek. Szerinte jelenleg ez a legmegbízhatóbb módszer a halasztásra való jogosultság igazolására.
A kormányrendeletre reagált Okszen Liszovij oktatási és tudományos miniszter. Hangsúlyozta, hogy nem mozgósítják a diákokat és az oktatásban dolgozókat, a szabályozásban tapasztalható ellentmondásokat pedig rövidesen kiküszöbölik.
A Védelmi Minisztérium tájékoztatása szerint az újítások következtében a diákok, az aspiránsok és a tanárok sem veszítik el a halasztásukat. A halasztás a lejárta után meghosszabbítható, de ezentúl a korábbiaknál ritkábban lesz erre szükség.
„A vakáció és a tanév vége nem ok a halasztáshoz való jog elvesztéséhez. A határozat módosításai az eljárás egyszerűsítését, valamint a TTSZTK-ban dolgozók terhelésének csökkentését célozzák, akiknek korábban hatalmas mennyiségű dokumentumot kellett feldolgozniuk háromhavonta” – mutattak rá a védelmi tárcánál.
Mostantól pontosabb határidőket kell megállapítani a hallgatók és a tanárok számára a halasztás tekintetében, amelyet egy szemeszterre – hat hónapra –, illetve egy tanévre – szeptember 1-től augusztus 31-ig – kapnak meg.
„A szak- és műszaki, felsőfokú szakképzési és felsőoktatási intézmények hallgatói, a gyakornokok és doktoranduszok a teljes félévre, de legfeljebb hat hónapra (szeptember–február és március–augusztus) kapnak halasztást. Korábban ez az időszak három hónapot tett ki. A tanárok a tanév végéig kapnak halasztást, amely szeptember 1-től augusztus 31-ig tart (hacsak az érintett intézmény oktatási-nevelési folyamatának szervezésére vonatkozó szabályzat másként nem rendelkezik)” – közölte a Védelmi Minisztérium.
(hk/tsn.ua/life.pravda.com.ua)