Lucskay Mihály-díjat kapott Marosi István Katakombaszolgálat Kárpátalján című kötete

2025. február 10., 09:27 , 1248. szám

Beregszászban, az Ortutay Elemér Görögkatolikus Központban mutatták be 2024 novemberében Marosi István Katakombaszolgálat Kárpátalján. A Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye a kommunista egyházüldözés időszakában (1944‒1989) című könyvét. A kárpátaljai görögkatolikusok a XX. század második felében az ősegyházhoz hasonló üldözést éltek át. A kommunista rezsim időszakában mindvégig elkötelezettek maradtak egyházuk mellett, és katakombaszolgálatként tevékenykedve titokban fenntartották az egyházszervezetet Kárpátalján.

 A Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye évértékelő rendezvényén a kötet és szerzője Lucskay Mihály-díjban részesült. A kitüntetést a spirituális és kulturális témában írt legjobb kiadványok szerzőinek ítélik oda.

Marosi István áldozópap, az Ortutay Elemér Görögkatolikus Központ igazgatója a díj kapcsán elmondta: „Lucskay Mihály-díjjal kétévente azokat díjazza, azokat ismeri el az egyházmegye, akik a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye, tehát a kárpátaljai görögkatolikusok szempontjából fontos vagy jelentős tudományos munkát publikáltak. Bennünket is, engem is ezzel kapcsolatban díjazott a püspökség. Az elmúlt évben jelent meg a Katakombaszolgálat Kárpátalján. A Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye a kommunista egyházüldözés időszakában (1944–1989) című kötetünk, amely gyakorlatilag a munkácsi egyházmegye 1944 és 1989 közötti időszakának a történetét, tehát a kommunista szovjet egyházüldözésnek az időszakát dolgozza fel, a kornak egy fénykép- és dokumentumvizualizációja, gyakorlatilag egy vizuális dokumentáció, amiben bemutatjuk azokat a fényképeket és a legfontosabb dokumentumokat, amelyek ehhez az időszakhoz tartoznak. Nagyon fontosnak tartottuk, hogy egy összefoglaló munka, egy rövidebben összefoglalt munka is elkészüljön, amely ezt az időszakot, az 1944 és 1989 közöttit feldolgozza, összefoglalja, s bizonyos szempontból tematizálja is. A püspökségünk, a püspök atya úgy értékelte, hogy ez a munka megéri azt és érdemes arra, hogy kitüntetésben, elismerésben részesüljön, s ez nagyon fontos számunkra. Nagyon fontos, ugyanis a Lucskay Mihály-díj az egyházmegyében egy olyan elismerés, amely igazából magának az egyházmegye történetének a vonatkozásában fontos. És nekünk személyesen is fontos akár itt, az Ortutay Elemér Görögkatolikus Központban végzett kutatómunkánk, akár pedig az én személyes életem szempontjából is. Az elismerés egy volt nagy történészről elnevezett díj, ez mindenképpen fontos az ember számára.”   

VI