KMKSZ-alapszervezeti közgyűlések megyeszerte
A jövőbe vetett remény és a kitartó helytállás jegyében zajlanak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) alapszervezeteiben az évi beszámoló közgyűlések.
A KMKSZ Ungvári Középszintű Szervezetében elsőként a legnagyobb taglétszámú Nagydobronyi Alapszervezet tartotta meg az éves közgyűlését február 13-án a helyi Magyar Házban.
Őrhidi László, az alapszervezet elnöke számolt be az elmúlt évben végzett munkáról, valamint a tervekről. Elmondta: „Nehéz három év van mögöttünk, a háború mindent beárnyékol, s emiatt túl nagy aktivitást nem tudtunk kifejteni. A tagság létszáma fogy. 1762 tagunk van most, 147-tel kevesebb, mint tavaly. A háború kitörése előtt 2220 tagunk volt. […] A háborús évek arról szólnak, hogy túl kell élni, talpon maradni, és a közösségi életünket megtartani olyan szinten, amilyenen csak lehet” – hangsúlyozta, és felsorolta a legkiemelkedőbb rendezvényeket a megemlékezésektől a gyermeknapon át az adventi koszorúállításig, hozzátéve: számos olyan esemény is történt, melyeket nem az alapszervezet rendezett, hanem a KMKSZ egyéb alapítványai vagy szervezete végzett a falu területén. Ilyenek voltak például „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány képzései, a Gazdaasszony Tagozat és a Kárpátaljai Magyar Líceum rendezvényei. Az év végén pedig tartottak egy jövőt tervező összejövetelt a KMKSZ-aktivistákkal.
A tagság szavazás útján megfelelőnek minősítette az alapszervezet munkáját, elfogadták Szanyi Irén pénzügyi beszámolóját.
Szanyi Éva a Magyar Ház munkájáról számolt be és örömmel szögezte le, hogy a nagydobronyi egyike azoknak az alapszervezeteknek, melyek a jelenlegi helyzetben sem szűkölködnek programokban: „Mint minden évben, most is számos kezdeményezésnek adtunk otthont: a Nagydobronyi Művészeti Iskola rendezvényeinek és koncertjeinek, a Pro Agricultura Carpatika által szervezett gazdaképzőknek, a Papilio Természet- és Környezetvédelmi Egyesület vetélkedőinek, fotókiállításainak, a Gazdaasszony Tagozat számos programjának, valamint a polgármesteri hivatal és a kistérség rendezvényeinek.”
A közgyűlés munkájában részt vett Balogh Lívia, a KMKSZ Ungvári Középszintű Szervezetének elnöke, megyei képviselő, aki kiemelte: „Jól döntöttek, jól szavaztak és jól választottak, s ma ennek az eredményeit élvezik, hiszen olyan vezetőség áll a kistérség élén, akik biztosítják, hogy legyen valamilyen mozgástere az ottmaradottaknak. Ebben egyedülállóak, példát mutatnak azzal a helytállással és munkával, amit kifejtenek. Míg máshol leépülnek, itt újabb civil szervezetek jönnek létre.” Ezt követően az elnök asszony rövid világpolitikai szemlét tartott, kitérve Donald Trump amerikai elnök győzelmére, ennek hatására a politikában, többek között az európai történésekre, és kitért a töretlen magyarországi támogatásokra is.
Kántor József elmondta, hogy az elnökséget a helyi fiatalok egy csoportja azzal a kéréssel kereste meg, hogy szeretnének aktívabban részt venni a KMKSZ munkájában. A kezdeményező bizottság nevében Nagy Andor mondta el, mit szeretnének, hogyan képzelik a tevékenységüket. A közgyűlés támogatta a KMKSZ Nagydobronyi Alapszervezete Ifjúsági Szervezetének létrehozását.
A KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetében a Nagyberegi Alapszervezet február 8-án tartotta éves közgyűlését, melyet Juhász Edina elnök nyitott meg. Beszámolójában hangsúlyozta, bár az alapszervezet taglétszámcsökkenéssel nézett szembe az elmúlt időszakban – melyet a tagtársak ideiglenes vagy végleges külföldre kényszerülése okozott –, mégis reményteljes, hogy egyre több itthon maradt, magyarságát és közösségszeretetét őrizni kívánó fiatal csatlakozik aktívan az alapszervezet munkájához. Az alapszervezet új lendülettel, új célokkal tekint az elkövetkező évre, bízva abban, hogy a jelenlegi körülmények ellenére is sikerülhet közösségépítő, hagyományőrző programokkal színt varázsolni a helyi lakosság komor hétköznapjaiba.
Az elnöki beszámolót követően alelnökválasztásra került sor, a tagság Lőrinc Péternek szavazott egyhangú bizalmat.
A Haranglábi Alapszervezet február 15-én tartotta meg gyűlését, melynek elején Hires-Szabó Éva alapszervezeti elnök köszöntötte a megjelent tagokat. Az elmúlt évet összefoglaló beszámolójában az elnök asszony kiemelte: a megpróbáltatások és a nehézségek ellenére a magyar kormány és a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének támogatásával, valamint a helyi református gyülekezettel együttműködve számos programot sikerült megszervezniük, melyek között szerepeltek kézműves-foglalkozások, megemlékezések és színházi előadásokon való részvétel is. Hires-Szabó Éva kitért a „KMKSZ” Jótékonysági Alapítvány és a Rákóczi Szövetség által koordinált, illetve az „Egán Ede” Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Központ” Jótékonysági Alapítványon keresztül lebonyolított támogatásokra, melyek rendkívül nagy segítséget jelentenek az itt élő magyar családoknak.
Az alapszervezeti elnök örömmel konstatálta, hogy már második alkalommal bonyolították le a Weinrauch Katalin tiszteletére elindított „Ecset nélkül fest a nap” elnevezésű kistérségi versmondó versenyt, s tavaly először szerveztek istentisztelettel egybekötött megemlékezést március 15-e alkalmából a református templomban, valamint megemlítette, hogy a KMKSZ támogatásával befejeződhet a tavaly kialakított játszótér tereprendezése is. „Ami az idei évet illeti, vannak tervek, de ahhoz, hogy ezek megvalósuljanak, egy jól működő közösségre van szükség. Bízunk a jövőben, és várjuk a háború végét, hogy újra élettel teljen meg közösségünk” – tette hozzá.
A Beregsomi Alapszervezet ugyanezen a napon tartotta meg éves közgyűlését. A jelen lévő tagságot Barta Ferenc alapszervezeti elnök üdvözölte, majd az elmúlt évet értékelő beszámolójában elmondta, a Beregsomi Alapszervezet taglétszáma 2024-ben 111 főt tett ki, ami 30-cal kevesebb az azt megelőző évi statisztikához képest. A mostani helyzet bár meglehetősen lehangoló, hiszen az elhúzódó háború miatt nagyon kevés gyermek születik, az itt élők mégis bíznak a szebb és békés jövőben. „Remélem, hogy ha vége lesz a háborúnak, akik elköltöztek, azok visszatérnek még kicsiny falunkba. Bíznunk kell a Jóistenben, hogy lesznek még jobb idők” – szögezte le Barta Ferenc, majd szólt a „KMKSZ” Jótékonysági Alapítvány által lebonyolított szociális támogatási programokról, valamint az „Egán Ede” Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Központ” Jótékonysági Alapítvány által koordinált gazdaságélénkítő támogatásokról. Aláhúzta továbbá, hogy az alapszervezet tagjai közül többen csatlakoztak a Magyarok Kenyere programhoz, s jelentős mennyiségű búzával járultak hozzá az adománygyűjtő akcióhoz. Hozzátette, hogy novemberben a helyi református gyülekezettel egy közösen megszervezett rendezvény keretében méltatták a sztálini lágerekbe elhurcoltak emlékét, majd decemberben a BorzsaVári Népi Együttes adott lélekemelő adventi koncertet a templomban, s mindezek mellett számos járási és megyei rendezvényen képviseltették a tagságot.
A közgyűléseken részt vett Sin József, a KMKSZ alelnöke, a Beregszászi Középszintű Szervezet elnöke is, aki pozitívan értékelte az alapszervezetek tevékenységét és felhívta a figyelmet a hasonló találkozók jelentőségére. Felszólalásaiban emlékeztette a jelenlévőket arra, hogy a magyar kormány kiemelt szerepet tölt be a kárpátaljai magyarság szülőföldön való fennmaradásában és boldogulásában. Aláhúzta, hogy magyarországi forrásokból költözött új helyre és nyílt meg a Mathias Corvinus Collegium Beregszászi Képzési Központja, szintén magyar kormánytámogatásból épülhetett meg a Beregszászi Bethlen Gábor Líceum új szárnya, az elmúlt évben nyílt meg Beregszászban a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda mintájára a KMKSZ helyi, az európai uniós pályázati lehetőségek kárpátaljai hasznosítását célzó és elősegítő irodája, valamint tovább bővült a Tiszacsomai Árpád Vezér Látogatóközpont és Lovarda tárháza is. „A fő feladatunk: akit lehet, hazahívni, s akit csak lehet, megtartani itthon. Nagyon fontos, hogy működjenek az intézményeink, ehhez pedig az szükséges, hogy legyenek óvodáskorú, valamint beiskolázandó gyerekek. A kárpátaljai magyarság elég érett ahhoz, hogy ki tudja harcolni a korábbi jogaink visszaszerzését. Nagyon fontos, hogy megtaláljuk a fiatalokat és bevonjuk őket is a közös munkába, hiszen ők jelentik a jövőt!” – emelte ki a sajtónak adott nyilatkozatában Sin József.
A KMKSZ Felső-Tisza-vidéki Középszintű Szervezetének Gyertyánligeti Alapszervezete február 16-án tartotta idei közgyűlését a helyi magyar házban.
Eiben István alapszervezeti elnök beszámolójában kiemelte: „Az elmúlt év a küzdelemről szólt, hogy közösségként meg tudjunk maradni, ebben igyekezett segítséget nyújtani az alapszervezet a gyertyánligeti magyaroknak.” A továbbiakban elmondta, hogy számos megemlékezésen részt vettek, és új kezdeményezéseik is voltak. Minden megemlékezésükön gyűjtést szerveztek azok számára, akik a háborúban vannak vagy voltak. Megemlékeztek többek között az 1848–49-es forradalomról és szabadságharcról, szerveztek farsangi ünnepséget, május első vasárnapján köszöntötték az édesanyákat, ősszel rendezvényt szerveztek a szépkorúak világnapja alkalmából, októberben ünnepelték meg a gyertyánligeti alapszervezet megalapításának 35. évfordulóját, ugyancsak megemlékeztek a tavaly felújított emlékműnél a málenkij robot áldozatairól, majd a hagyományőrzés jegyében bemutatták a helyi betlehemest is. Bekapcsolódtak a helyi római katolikus templom építésének 200. évfordulójára szervezett ünnepség lebonyolításába, a magyarországi Etyekkel sikerült testvérvárosi kapcsolatot kialakítani.
Az alapszervezeti elnök elmondta, hogy két csoportban 25 gyermek jár a Gyertyánligeti P. Frangepán Katalin Óvodába, a magyar vasárnapi iskolában három pedagógus négy csoportban 45 gyermeket tanít.
A Nagybocskói Alapszervezet idei közgyűlésén az elmúlt év eseményeiről Illés Éva elnök asszony számolt be.
A szórványtelepülésen az alapszervezeti tagság létszáma 135 személy. Elhangzott, hogy a Katolikus Karitász által működtetett óvodába két csoportban 26 gyermek jár. A vasárnapi magyar iskolában 53 gyerek tanulja a magyar nyelvet három csoportban.
A közgyűléseken részt vett Sari József, a KMKSZ Felső-Tisza-vidéki Középszintű Szervezetének elnöke, aki a KMKSZ elmúlt évi tevékenységéről tájékoztatta a résztvevőket. Kifejtette, hogy minden rossz véget kell érjen egyszer, a KMKSZ-nek pedig arra kell készülnie, hogy az akkor adódó lehetőségekkel élni tudjon a kárpátaljai magyar közösség érdekében, emiatt is igyekezniük kell megtartani alapszervezeteiket. Kiemelte, remény van arra, hogy a háború miatt elmaradt rendezvényeiket, mint például az Arany Ősz Kórustalálkozót, idén újra sikerül majd megtartani.
RV, JE, CSA, BZS