Fodó Sándorra emlékeztek Visken
Az egykori máramarosi koronavárosban csendes koszorúzással emlékeztek meg Fodó Sándorról, a KMKSZ alapító elnökéről. Fodó Sándor munkája és hagyatéka vitathatatlan a kárpátaljai magyarság megmaradásáért vívott küzdelemben. Február 26-a nemcsak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségnek (KMKSZ) és egykori alapítójának a születésnapja, hanem a kárpátaljai magyar érdekvédelmi képviselet megszületésének a napja is. Ezen alkalomból gyűltek össze Visken családtagjai és egykori harcostársai, tisztelegve a kárpátaljai magyarság polgárjogi élharcosának emléke előtt.
Az emlékező közösség Visken Fodó Sándor egykori szülőházánál, a ma róla elnevezett kulturális központként működő épületnél kezdte a megemlékezést, ahol az intézmény falán található emléktáblánál elhelyezték koszorúikat. Gulácsy Géza, a KMKSZ alelnöke visszaemlékezve Fodó Sándorra kiemelte: ő volt az az ember, aki a történelmi lehetőséget kihasználva felemelte hangját a kárpátaljai magyarság ügyéért egy olyan időben, amikor azt nem sokan merték volna. „Február 26-a Fodó Sándor születésnapja, s egyben a KMKSZ születésnapja. Ő volt az első és alapító elnöke ennek a szervezetnek. Minden éven meg szoktunk róla emlékezni, úgy gondolom, hogy megérdemli, hiszen ő volt az az ember, aki a történelmi lehetőséget kihasználva felemelte a magyar zászlót és élére állt annak a mozgalomnak, amely a kárpátaljai magyarság felemelkedését célozta meg. Ez a mozgalom ma is tart, hiszen a KMKSZ ma is él és működik. Úgy gondolom, hogy ő elévülhetetlen érdemeket szerzett e tekintetben, hogy bátran fel merte vetni azokat a kérdéseket, amelyeket más abban az időben még nem mert felvetni” – mondta el Gulácsy Géza.
„Fodó Sándor az a személyiség volt, aki igazodási pontként segítette a helyi közösségeket, embereket. Aki mindig tudta, hogy honnan indult, hová tartott, és hova kellett megérkeznie. S bár már nem lehet jelen, de szellemisége most is segít eligazodni a nehéz időszakokban” – emelte ki Sari József, KMKSZ Felső-Tisza-vidéki Középszintű Szervezetének elnöke, méltatva a KMKSZ egykori alapító elnökét. Minden emlékezésnek van üzenete. Különös üzenete van annak, amikor egy olyan emberre emlékezünk, akinek nagyon fontos szerepe volt Kárpátalja és a kárpátaljai magyarság életében – tette hozzá Sari József.
A szülői háztól az egybegyűltek a helyi református temetőbe mentek tovább, ahol Czébely Lajos helytörténész emlékezett vissza az egykori kisebbségi élharcosra. Az eseményre idén is kerékpáron tette meg az Aknaszlatina–Visk távot Takár Károly Katyó túrakerékpáros, aki így tisztelgett a KMKSZ alapítójának emléke előtt. A kárpátaljai magyarság egykori polgárjogi aktivistája idén lenne 85 éves.
Váradi Enikő