Putyin ultimátumot adott az ideiglenesen megszállt területeken élő ukránoknak
Vlagyimir Putyin orosz elnök kötelezte az „illegálisan Oroszországban tartózkodó” ukrán állampolgárokat, hogy 2025. szeptember 10-ig távozzanak, vagy „rendezzék jogi helyzetüket”. Mivel Oroszország a megszállt ukrán területeket orosznak tekinti, ez a kötelezettség Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon megyék megszállt részeire is vonatkozik – derül ki abból a rendeletből, amelyet a BBC News Ukrajina idézett március 20-án.
Ugyancsak e dokumentum szerint a rendelet hatálybalépése előtt a Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon megyék megszállt területeire érkezett, és több mint 90 napja ott-tartózkodó, illetve ott dolgozó „külföldieknek” 2025. június 10-ig drogteszten és HIV-szűrésen kell átesniük.
A rendelet aláírásának napjától, március 20-tól lépett hatályba.
Korábban Putyin rendeletével megtiltotta a „barátságtalan államok” polgárainak, hogy 2028. január 1-ig ingatlant vásároljanak az Oroszország által megszállt területeken. Oroszország több mint 40 országot tekint „barátságtalan államnak”, köztük Ukrajnát is. Kivételt egyedül az orosz hadseregben szolgáló külföldiek és családtagjaik képeznek.
A BBC News Ukrajina emlékeztet, hogy 2025-ben Oroszországban életbe lépett az illegális migránsok kitoloncolásának rendszere. A tavaly december végén aláírt rendelet szerint mindazoknak, akik „illegálisan” tartózkodnak Oroszországban, legalizálniuk szükséges státuszukat, vagy 2025 áprilisának végéig távozniuk kell. A „legalizáláshoz” meg kell adniuk a biometrikus adataikat, és át kell esniük a drog- és HIV-teszten.
Olena Lunyova, az ukrán ZMINA Emberi Jogi Központ jogvédője a BBC-nek nyilatkozva rámutatott, hogy az új rendelet hat hónappal meghosszabbítja az ukránok „legalizálását”.
„Ez egy amolyan általános eszköz a nem lojális ukrán állampolgárokkal szembeni nyomásgyakorlásra és kiszorításukra a megszállt területekről. Mert korábban az, hogy nem igényelték az orosz útlevelet, nem regisztrálták át az ingatlanokat az orosz jog szerint, amolyan békés ellenállás volt (a lakosság részéről – a szerk.) a területek megszállásával szemben. Most ezzel (a rendelettel az oroszok – a szerk.) húztak egyet a csavarokon” – fogalmazott Lunyova.
A jogvédő hangsúlyozta, hogy az ukránok tartózkodásának, humanitárius kiutazásának a megszállt területekről, vagy az oda történő beutazásuknak a békés rendezésről megindult tárgyalási folyamat részét kell képeznie.
„Különböző becslések szerint 3,5–5 millió ukrán él megszállás alatt, és sokan közülük nem fogadták el az orosz útlevelet. Ezért a kiutasítás kérdése nagyon sok embert érinthet” – véli Lunyova.
(szcs/bbc.com)