Óraátállítás: Mi lesz a törvény sorsa?
Március 30-án hajnali 3 órakor Ukrajna ismét átáll a nyári időszámításra. Az óramutatókat egy órával előre húzzuk. Tavaly Ukrajnában reális esély mutatkozott az óraátállítás eltörlésére, Volodimir Zelenszkij elnök azonban nem írta alá az erről rendelkező törvényt. Az okokról és következményekről az BBC News Ukrajina készített összeállítást.
Tavaly július 16-án második olvasatban is elfogadta a parlament az ukrajnai időszámításról szóló, 4201. számú törvényjavaslatot, amelynek el kellett volna törölnie a szezonális óraátállítást. Ezek szerint október utolsó vasárnapján Ukrajnának még utoljára át kellett volna térnie a téli időszámításra, és ott is kellett volna maradnia.
A törvényjavaslatot aláírta Ruszlan Sztefancsuk, a Legfelső Tanács elnöke, a reform egyik kezdeményezője, majd megküldték aláírásra az elnöknek. Azonban már ekkor terjedni kezdtek a pletykák, hogy az elnök nem fogja aláírni a törvényt. A BBC forrása az elnökpárti frakcióból azt mondta, hogy mindent kiszámoltak, s azt látták, hogy többmilliárdos veszteség érné ezzel a gazdaságot. Hogy ezeket a számításokat miért nem lehetett elvégezni a törvény benyújtása, de legalábbis az elfogadása előtt, arról nem szól a fáma. Voltak azután „humanitárius természetű” nézetkülönbségek is.
Évek óta tart a vita az óraátállítás hasznáról és káráról. A Gazdasági Minisztérium szerint a téli időszámítás a természetes az ország számára, ez felel meg a földrajzi elhelyezkedésének. A nyári időszámításra való átállás a nappali órák hatékony kihasználása érdekében történik.
Megoszlanak a vélemények azzal kapcsolatban, hogy az óraátállítástól remélt gazdasági haszon érdekében megéri-e vállalni az átállásnak az emberi szervezetre gyakorolt negatív hatását, amiről egyre több szó esik napjainkban. Ráadásul sokak szerint az óraátállítás eltörlésével oda lennének a világos esték, miközben hajnalban a nap korán, egyes régiókban már valamivel 3 óra előtt felkelne. Mindez elsősorban a keleti megyékben éreztetné a hatását.
Hogy minden régió számára elfogadható legyen a helyzet, Sztefancsuk annak idején javasolta, egészítsék ki a törvényt, lehetővé téve a helyi önkormányzatoknak, hogy önállóan javasolhassák a munkanap kezdési időpontját az adott területen működő vállalkozások, intézmények és szervezetek számára.
Az átállás híveinek egyik gyakran hangoztatott érve viszont az volt, hogy ha a téli időszámításnál maradnak, az ukrajnaiak élete nem lesz „szinkronban” Európával, ahol a jelek szerint egyelőre marad az óraátállítás.
A lényeg azonban az, hogy nemcsak a szakértők és a politikusok, hanem az egész társadalom megosztott e kérdésben. Például a Research & Branding Group 2021 októberében végzett felmérése kimutatta, hogy a megkérdezettek 42%-a helyeselte az óraátállítás elhagyását. De 17% a nyári időszámítás, míg 25% a téli időszámítás elhagyását javasolta. A megkérdezettek további egyharmada inkább úgy hagyott volna mindent, ahogy van, 26%-uk pedig nem tudott dönteni.
Jelzésértékű, hogy a tudósok még nem mutattak be részletes elemzést az ukrajnai óraátállítás egészségre és gazdaságra gyakorolt hatásáról – mutat rá zárásként a BBC News Ukrajina.
(pszv/bbc.com)