Több mint 300 hátrányos helyzetű gyermeket fogad a tiszacsomai látogatóközpont

2025. március 27., 19:00

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) a Tiszacsomai Árpád Vezér Látogatóközponttal és Lovardával közösen hátrányos helyzetű gyermekek részére szervez foglalkozásokat.  Az alkalmak a Nemzeti Kulturális Alap és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. jóvoltából valósulnak meg.  A programsorozat március 21-én indult, s április 7-én fejeződik be.

Március 27-én a Beregszászi Opre Roma Gimnázium diákjai közül 62-en ismerkedtek meg a sokszínű központ nyújtotta lehetőségekkel. Mester András, a KMKSZ gazdasági-önkormányzati titkára hetilapunknak adott nyilatkozatában aláhúzta: „2024-ben indultak el azok a KMKSZ által biztosított alkalmak, amikor hetedik osztályosok jöttek ide, az Árpád Vezér Látogatóközpontba. A nagy érdeklődésre való tekintettel nem fért bele az, hogy az árvaházakból az árva gyermekeket is el tudjuk hozni. Ezért idén a KMKSZ elnöksége úgy döntött, hogy a nagydobronyi Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthon, a ráti Szent Mihály Gyermekotthon lakóit, illetve a Beregszászi Opre Roma Gimnázium növendékeit elhozza a tiszacsomai látogatóközpontba. Így összesen több mint 300 gyereknek a látogatásáról van szó. A mai a harmadik alkalom. Az Opre Roma Gimnázium három turnusban látogat el hozzánk. Az április 7-i alkalommal zárul majd ezt a programsorozat.”

A látogatások keretében a gyerekek nemcsak a központtal ismerkednek meg, de foglalkozások, népi játékok és tárlatvezetés is várja a nebulókat. Mint Mester András részletezte: „Egy négyórás programmal készülünk, melynek része a tárlatvezetés, népi játékok, lovaglás, íjászkodás. A látogatók csapatát négy részre osztjuk, így »forgószínpadszerűen« minden csoport minden programban részt vesz, majd a napot egy közös ebéddel zárjuk.”

Hnatik Gyöngyi, a gimnázium első osztályának tanára is kiemelte: „Az ilyen alkalmak által nemcsak vidékünkről tanulhatnak a gyerekek, de megismerkednek a lovaglással, népi játékokkal is. Gyakorlatilag játszva sajátítják el az új ismereteket.”

A hátrányos helyzetű fiatalok az ízletes ebédet követően értékes tudással, tapasztalati ismeretekkel tértek haza. Az ilyen és ehhez hasonló alkalmak is segítenek az iskolákban szerzett tudást kiegészíteni, valamint felkelteni a fiatalok érdeklődését történelmünk, hagyományaink iránt.

LI