Mintegy 10 ezer végrehajtási eljárás indult a TTSZTK-k bírságai miatt

2025. április 6., 17:55 , 1255. szám

Ukrajnában 26 ezer polgár bankszámláját zárolták a mozgósítással kapcsolatos jogsértések miatt – jelentette a napokban az RBK–Ukrajina az Igazságügyi Minisztériumra hivatkozva.

Az Adminisztratív jogsértési törvénykönyv 210. cikkelye szerint, a magánszemélyek, akik az idézésre nem jelennek meg a területi toborzó és szociális támogatási központban (TTSZTK), vagy nem frissítik a katonai nyilvántartási adataikat időben, 17 ezertől 25 ezer hrivnyáig terjedő pénzbírsággal sújthatók. A jogi személyek esetében a bírságok ennél is magasabbak.

Ha az érintettek nem fizetik ki a bírságot, más szankciók is alkalmazhatók a számlazárolástól a járművezetéshez való jog megvonásáig. Minderről a bíróságnak kell határoznia.

A bírságot az erre vonatkozó határozat kézhezvételétől számított legfeljebb 15 napon belül kell befizetni. A határidő lejárta után a bírság összege megduplázódik. Nincs megszabva, hogy egy személy hányszor bírságolható meg. Ha a bírságok összege meghaladja a 160 ezer hrivnyát, az adós vagyona árverésre bocsátható.

A megbírságoltak egy része mégsem siet fizetni. Az Opendatabot szerint rohamosan nő a „lejárt”, be nem fizetett pénzbírságok száma.

„Az év eleje óta mintegy 10 ezer végrehajtási eljárás indult lejárt bírság miatt – majdnem ugyanannyi, mint tavaly egész évben. […] A tavalyi TCK-bírság utáni tartozások 52%-át nem egyenlítették ki” – áll az Opendatabot március 10-i közleményében.

A legtöbb végrehajtási eljárás idén Dnyipropetrovszk megyében (1053 ügy), Kijevben (1003) és Poltava megyében (916) indult. Kárpátalján 150 ügyet tartanak nyilván.

Az RBK–Ukrajina által megszólaltatott, hadkötelesek ügyeivel foglalkozó ügyvéd szerint az érintett emberek egy része kifizeti a tartozását, amint hatályba lép az a Legfelső Tanács által nemrég elfogadott törvény, amely a minimálisan kiszabható bírság 50%-ára csökkenti a büntetést azon szabálysértők esetében, akik önként megjelennek a TTSZTK-ban.

A hadkötelesek egy része a bírósághoz fordul, hogy bebizonyítsa, törvénytelenül bírságolták meg. Makszim Bojarcsukov, a Makszim Bojarcsukov és Partnerei ügyvédi iroda vezető partnere rámutat, az esetek többségében a bíróság a polgárok oldalára áll ezekben az ügyekben.

A jogász megvizsgálta bizonyos paraméterek szerint a bírói gyakorlatot a 2024 májusától 2025 márciusáig terjedő időszakban a mozgósításra vonatkozó jogszabályok megsértése miatt kirótt bírságok megsemmisítésére vonatkozó ügyekben. Mint kiderült, 2954 ilyen követelést részben vagy egészében kielégítettek, további 835 követelést pedig kielégítetlenül hagytak a bírák.

„Ha ilyen egyszerű számításokból indulunk ki, megállapíthatjuk, hogy a bíróságok az esetek hozzávetőleg 78%-ában törlik a bírságokat. Ez magas arány” – jelezte.

„Egyes esetekben a bíróságok azért törölték a bírságot, mert a felperes neve helytelenül volt leírva az idézésben; más esetekben azért, mert a felperesre az Adminisztratív jogsértési törvénykönyv 210-1. cikkelyének újabb változatát alkalmazták, amely a jogsértés elkövetésekor még nem létezett; néhány esetben pedig az idézés nem megfelelő kézbesítése, vagy a közigazgatási szabálysértési ügy elbírálásáról való nem megfelelő értesítés miatt” – sorolja Bojarcsukov az okokat.

A bírságot hatályon kívül helyező bírósági határozatok többsége a nem megfelelő idézés vagy a közigazgatási szabálysértési ügy elbírálásáról szóló nem megfelelő értesítés miatt születik.

(ntk/rbc.ua)