„Ledolgozás” a diploma megszerzése után
„Igaz, hogy akit államilag finanszírozott helyre vesznek fel az egyetemre, azt a diploma megszerzése után kötelezhetik három év ledolgozásra azon a helyen, amit az állam jelöl ki a számára?”
– A felsőoktatásról szóló törvény (Закон України «Про вищу освіту») 64. cikkelyével összhangban a felsőoktatási intézményeket végzettek szabadon választhatják meg munkahelyüket, kivéve az ugyanezen törvényben meghatározott eseteket. A felsőoktatási intézmények nem kötelesek gondoskodni a diplomások elhelyezéséről.
A jogszabályok nem tartalmaznak olyan rendelkezést, amely „ledolgozást”, netán ehelyett a tandíj visszafizetését írná elő. A diplomások munkavállalásra kötelezése, esetleg a tanulmányi költségek megtérítése sértené a polgárok alkotmányos jogát az általuk szabadon választott vagy a beleegyezésükkel végzett munkához (lásd Ukrajna Alkotmányának 43. cikkelyét!), valamint az állami és önkormányzati oktatási intézményekben az ingyenes felsőfokú végzettséget biztosító képzéshez való jogukat (lásd az Alkotmány 53. cikkelyét!).
Korábban valóban létezett a hároméves ledolgozási kötelezettség, ám ez még 2017-ben megszűnt, amikor hatályát veszítette az ezt előíró 1996-os kormányrendelet.
Kivételt képeznek e tekintetben:
- a katonai felsőoktatási intézmények (felsőoktatási intézmények sajátos képzési feltételekkel) katonai (parancsnoki) állományú végzősei, akiket a jogszabályoknak megfelelően vezényelnek további szolgálatra tanulmányaik befejezése után;
- a felsőfokú egészségügyi és pedagógiai oktatási intézmények diplomásai, akik megállapodást kötöttek legalább három év munkavégzésre falusi vagy nagyközségi jellegű településeken (számukra az állam a jogszabályoknak megfelelően lakást biztosít a megállapított normákon belül ingyenes fűtéssel és árammal).
A felsőoktatási intézményben tanulmányaikat valamely jogi személy vagy magánszemély költségére végzett hallgatók foglalkoztatásának rendjét a közöttük létrejött megállapodások határozzák meg.
Mint látható, a „ledolgozás” alapja csak a hallgató és a munkáltató (például Ukrajna Oktatási vagy Egészségügyi Minisztériuma) között létrejött, rendszerint a szerződtetendő személyek kiválasztására meghirdetett pályázat eredményei alapján megkötött szerződés lehet.
Az ilyen megállapodás aláírásának napján lép hatályba, és a felvételiző személy az Oktatási Minisztérium által jóváhagyott felsőoktatási felvételi feltételeknek megfelelően állami vagy területi megrendelés alapján elsőbbséget élvez az egészségügyi és pedagógiai felsőoktatási intézményekben a beiratkozásra az állam által finanszírozott hallgatói keret terhére.
Az egészségügyi és pedagógiai felsőoktatási intézmények megállapodást kötött végzősei a tanulmányaik befejezését követő egy hónapon belül kötelesek jelentkezni a munkáltatójuknál, és a megállapodásban rögzített feltételekkel munkaszerződést kötni.
A „ledolgozás” alól mentesülnek:
- akik katonai szolgálatot teljesítenek a mozgósítás alatt, és igazolást kaptak a harci cselekményekben való részvételről;
- akiknél (vagy a házastársuknál) a megállapodás aláírása után I. vagy II. csoportos rokkantságot állapítottak meg.
Ha a férj és a feleség házasságkötésük előtt aláírt megállapodásai nem írják elő, hogy ugyanarra a településre vezényeljék őket, a munkavégzés helyét a munkáltatókkal létrejött megegyezés határozza meg. Ha a felek nem jutnak megegyezésre, az egyik házastárs jogosult a megállapodását egyoldalúan felmondani.
hk