Veszettség Ungváron: karantén a város több utcájában

2025. május 14., 08:07

Az utóbbi időben megnövekedett a kóbor állatok harapásai miatti bejelentések száma. Egy kóbor macskánál laboratóriumilag megerősítették a veszettséget Ungváron.

Ezzel kapcsolatban az Ungvári Városi Tanácshoz tartozó járványellenes sürgősségi bizottság jegyzőkönyvének határozata értelmében Ungvár számos utcáját karanténzónává nyilvánították az állati veszettség miatt ‒ a Hrusevszkij utca, a „részeg piac” és a 128. Brigád Hősei utca környékét.

A veszettség a Rabies lyssa nevű vírus okozta zoonotikus neuroinvazív fertőző betegség, ami agy- és gerincvelő-gyulladást okoz emlősöknél. Vakcinázás nélkül jellemzően halálos kimenetelű a betegség. A fertőzés akkor következik be, amikor egy beteg állat nyála sebbe vagy nyálkahártyába kerül.

A veszettséget általában a háziállatok terjesztik az emberek körében. A háziállatok egymástól és a vadon élő állatoktól is megfertőződhetnek. Kárpátalján az elmúlt években a betegség terjedésének gyakori forrásává vált a róka.

(pmg.ua/RV)