Egészségügyi segédeszközöket és tartós élelmiszert hozott a Katolikus Karitász Kárpátaljára
A Katolikus Karitász – Caritas Hungarica az elmúlt héten 5 teherbusznyi adománnyal érkezett megyénkbe. A gyermekkerekesszékeket, orvosi eszközöket és felszereléseket, ágyneműt, illetve alapvető élelmiszereket tartalmazó adományokat olyan egészségügyi és szociális intézményekbe juttatták el, amelyekre a több mint 3 éve tartó orosz–ukrán háború következtében jelentős teher hárul.
A humanitárius küldemény egy nemzetközi összefogás eredménye: a Katolikus Karitász, Klaus Höhn, a szervezet németországi jószolgálati nagykövete, egyben a Szent Erzsébet Egyesület (Der Verein Humanitäre Ungarnhilfe „Heilige Elisabeth”) vezetője, valamint a svéd és amerikai Lions Clubok támogatásával valósult meg.
Kárpátaljai útjuk első állomása a Kárpátaljai Megyei Gyermekkórház volt Munkácson, ahol Zagyva Richárd, a Katolikus Karitász országos igazgatója személyesen adta át Volodimir Bejres megbízott igazgatónak az adományokat. A gyermekkerekesszékeket a svéd Lions Clubok biztosították, Klaus Höhn pedig több raklapnyi kórházi ágyneműt, valamint matracokat és párnákat küldött Kárpátaljára. A Katolikus Karitász a logisztikai háttér megteremtése mellett tartós élelmiszerekkel és orvosi eszközökkel egészítette ki az adományt.
Zagyva Richárd, a Katolikus Karitász országos igazgatója elmondta, hogy évek óta jelen vannak Kárpátalján támogató programokkal, segélyezéssel.
– A folyamatos kapcsolattartás révén megkapjuk azokat az információkat, hogy mire van az adott időszakban szükség, miből van hiány. A kórházakkal is folyamatos a kapcsolattartás, így a munkácsi gyermekkórházból is megkaptuk azokat az igényeket, hogy mire van most szükség. Azért jöttünk, hogy elhozzuk azokat a gyermekkerekesszékeket, fejlesztési eszközöket, matracokat, lepedőket, kórházi ágyneműt, amelyekre most itt szükség volt. Egy nemzetközi összefogás része, hogy tudunk itt dolgozni évek óta a Karitásszal. Egyrészt a helyi Karitász szervezeteken, a kárpátaljai Szent Márton Karitászon keresztül, másrészt pedig a támogatói oldalról a magyar adományozók is csatlakoztak az elmúlt 3 évben a háború kitörése után, de nemzetközi kapcsolatokat is tudtunk kiépíteni.
Miután közösen lepakolták az értékes szállítmányt, Volodimir Bejres, a megyei gyermekkórház megbízott igazgatója a kollektíva, valamint a beteg gyerekek és szüleik nevében köszönetét fejezte ki a támogatásért a Karitásznak, a Lions Cluboknak és Klaus Höhn egyesületének.
– A mostani szállítmányban kapott berendezéseket, matracokat, párnákat, ágyneműt, maszkokat, egyéb eszközöket az infektológiai, sebészeti, traumatológiai és más osztályokon fogjuk használni, s ezek kiegészítő módon segítik a kórházban dolgozó lelkes szakemberek munkáját. Ezenkívül a februárban megnyitott rehabilitációs osztályon havonta mintegy 20 gyermeket kezelünk, s egy részüknek nagy szüksége van a most érkezett járókeretekre, kerekesszékekre stb. A sokéves együttműködés keretében érkező segélyek révén csökkennek az egészségügyi intézmény anyagi terhei, s a felszabaduló pénzösszegeket gyógyszerek vagy más szükséges dolgok vásárlására, tatarozásra tudjuk fordítani.
A megyei gyermekkórházban jelenleg 14 osztály működik, ahol évente mintegy 12 ezer kiskorút kezelnek fekvőbeteg-ellátásban, és havonta 10–11 ezer gyermek vesz részt a poliklinikai ambuláns vizsgálatokon. A háború kitörése óta nemcsak kárpátaljai pácienseik vannak, hanem belső menekült gyerekek is. A több mint 3 év alatt több mint 12 ezer ilyen gyermeket gyógykezeltek itt.
– Nem küldjük postán, autóval, mással, hanem személyesen jövünk el, kapcsolatot tudunk tartani az emberekkel, ki tudjuk fejezni a reményt, azt, hogy nincsenek egyedül, hogy ránk is számíthatnak. Azt gondoljuk, hogy a számok, az adatok mellett ez nagyon-nagyon fontos, hogy mi itt tudunk lenni személyesen az emberek mellett – jegyezte meg Zagyva Richárd, a Katolikus Karitász országos igazgatója.
Elhangzott: a tervük továbbra is az, hogy tudják az egészségügyi ellátást segíteni, a hátrányos helyzetű, nehéz körülmények között élő családokat, időseket támogatni, és ehhez főként segélyszállítmányokkal tudnak hozzájárulni. Ugyanakkor közvetlen segítségnyújtást is indítanak, hiszen az orvosmissziós csapat tagjai rendszeresen jönnek teljes hétvégére szűréseket végezni, s a továbbiakban is tervezik az útjaikat.
A Karitász folyamatosan segíti a kárpátaljaiakat: orvosmissziójuk 8 éves működése alatt 6 településen több mint 15 000 prevenciós egészségügyi szűrést végzett. A misszióval együttműködve elindítottak egy pszichoszociális projektet is, amely keretében helyi szakembereket speciális képzésben részesítenek, hogy hatékonyan tudják segíteni a háborús környezetben élő lakosság és a frontról hazatérő katonák lelki rezilienciájának fejlesztését.
A Katolikus Karitász különösen nagy hangsúlyt fektet az átláthatóságra: adományozói pontosan nyomon követhetik, hová jut el a segítség, és milyen formában hasznosul a felajánlott támogatás. A szervezet célja, hogy a háború okozta krízis idején is kézzelfogható, közvetlen segítséget nyújtson a leginkább kiszolgáltatott gyermekek és családjaik számára.
Rendik András, a svéd Lions Clubok vezetője például már 29. alkalommal érkezett Ukrajnába, Kárpátaljára. Szervezetük főként az adományok összegyűjtésében vesz részt, míg a Karitász végzi azok szakszerű célba juttatását és biztosítja az információs hátteret. Eddigi pozitív tapasztalataik alapján a coloradói Lions Clubok vezetője, Lisa Schlotterhausen is bekapcsolódott a körútba, hogy felmérje a helyi szükségleteket és megvizsgálja a további együttműködés lehetőségét.
A Lions Klub a világ legnagyobb segítő szervezete, 1 millió 400 ezer tagot számlál, több mint 40 ezer klub működik több mint 200 országban politikai és vallási hovatartozástól függetlenül.
– Svédországban a régiónkban 81 klubunk van, összesen 2200 taggal. Másodszor találkozom itt, a kórházban Volodimir Bejressel, jól megismertük egymást. A segítséget kórházakból, az egészségügyi osztályokról gyűjtjük, van, amikor magánemberek is adakoznak. A svéd Lions Club ez idő alatt több mint száz 20 tonnás kamiont küldött ide, amelyekben mintegy 13 millió euró értékű segélyszállítmányt juttattunk el Ukrajnába. Megvannak a kapcsolatok a külhoni Lions Clubokkal is. Azért vagyok most is itt, mert tudni akarom, mire van szükség, mit kell beszerezni, és látom, hogy odajut, ahova kell. Amikor hazamegyek, megmondom a többieknek, hogy célba jutott, jó helyre került a segítség.
A többnapos adománykörút során a soknemzetiségű csapat számos intézményt felkeresett, többek között ellátogattak a ráti Szent Mihály Gyermekotthonba, a Nagyszőlősi, Rahói és Huszti Járási Kórházakba, valamint a Kőrösmezői Szociális Gondozóközpontba.
RV