Svédországban egyeztetett az ukrán és a magyar külügyminiszter

2026. május 22., 10:39

Sor került Andrij Szibiha ukrán és Orbán Anita magyar külügyminiszter első személyes találkozójára a helsingborgi NATO-találkozó alkalmából – írta a Jevropejszka Pravda (JP) Szibihának a közösségi médiában megjelent beszámolójára hivatkozva május 22-én, pénteken.

A miniszterek összegezték a nemzeti kisebbségekkel foglalkozó szakértői szintű kétoldalú konzultációk ezen a héten megtartott első fordulójának eredményeit, és megállapodtak abban, hogy a jövő héten megtartják a második fordulót.

„Elismerjük az előrelépés fontosságát ezen az úton; konstruktív megoldásokra és kézzelfogható eredmények elérésére törekszünk. A magam részéről hangsúlyoztam Ukrajna EU-csatlakozásának és a tárgyalási klaszterek időben történő megnyitásának kritikus fontosságát” – jelezte Szibiha az X közösségi oldalon.

Az ukrán tárcavezető tájékoztatta Orbánt a harctéren kialakult helyzetről, a békefolyamatról és Európa lehetséges új szerepéről.

A diplomaták egyetértettek abban, hogy az Ukrajna és Magyarország közötti kétoldalú párbeszéd újraindítása pozitív fejlemény mindkét ország és egész Európa számára, s minden szinten összehangolták a további kétoldalú kapcsolatfelvételeket.

A JP megjegyzi, hogy a miniszteri találkozóról készült fotók tanúsága szerint Szibiha és Orbán a helsingborgi Home Hotel Grand éttermében találkoztak, és nem egy hivatalos intézményben.

(eurointegration.com.ua/Kárpátalja)