Növekvő kereslet, alacsony árak
Újra keresett a jó bor
Minap a beregszászi borfesztiválon már ott volt a Beregszászi Borvidék szőlőtermesztők és borászok szövetkezetébe tömörülő bortermelők standja is. Mint Tompa Tibor elnök elmondta, jelenleg 30 magántermelőt egyesítenek, akik összesen mintegy 50 hektárnyi szőlőültetvényen gazdálkodnak.
Ami az értékesítést illeti, a szövetkezet viszonylag kis menynyiségű bort forgalmaz, ma még az a jellemző, hogy tagjaik önállóan igyekeznek megtalálni számításaikat, ami Tompa Tibor szerint nem csoda, hiszen rengeteg pénzbe és utánajárásba kerül a szőlő megmunkálása, miközben a borárak még mindig igen alacsonyak, s kialakult felvevőpiaca sincs a minőségi bornak. Érthetően mindenki arra törekszik, hogy legalább a kiadásai megtérüljenek. Általában az a jellemző, hogy a vásárlók személyesen keresik fel a bortermelőket és veszik meg az igényelt mennyiséget. A bor egy bizonyos részét ugyanakkor már közösen palackozzák, amit azután főleg borfesztiválokon és egyéb szakmai fórumon állítanak ki, illetve értékesítenek.
Az elnök saját munkájuk eredményének is betudja, hogy a beregvidéki borok lassan visszanyerik régi dicsőségüket. Míg három évvel ezelőtt, az első Beregszászi Borfesztiválon 10-12, ma már 70-80 borral próbálnak versenyre kelni. Sikerült elérni, hogy a magántermelők borai is legalább olyan értékesek legyenek a vásárlók szemében, mint a borászati nagyvállalatokéi. Erre utal, hogy az idei borfesztiválon is jó néhány díjat nyertek.
Ugyanakkor a fesztiválon tapasztaltak arra is rámutattak, hogy a jelenlegi helyzet még mindig a nagyüzemi termelőknek kedvez. Igen jelentősnek volt mondható a kereslet a minőségi borok iránt, ám az árak viszonylag alacsonyak. Egy üveg gyárilag palackozott bor átlagosan 7-8, a hordókból kimértek pedig literenkét 5-6 hrivnyáért keltek el. A jövő legfontosabb kérdése valószínűleg az lesz, fel tudják-e venni a gazdák a versenyt a tőkeerősebb nagyvállalatokkal.
B. J.