Alaposan készüljünk fel a szüretre!

2010. szeptember 18., 10:00 , 505. szám

Ezekben a napokban-hetekben a szüreté a főszerep, de a faültetésre is készülnünk kell már. Az aktuális teendőkről Parászka Györgyöt, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola tanárát kérdeztük.

- Lassan itt az ideje, hogy leszüreteljük az almát és a szőlőt. Hogyan készüljünk fel ezekre a fontos eseményekre?

- Miután az utóbbi napok nedves-sáros időjárása egyébként sem kedvez a kerti munkáknak, így több időnk jut alaposan felkészülni egészéves munkánk gyümölcseinek betakarítására. Mindenekelőtt javítsuk és tisztítsuk ki a hordóinkat, majd készítsük fel a szüretre a szőlő tárolására és feldolgozására használt eszközöket is, azaz a puttonyokat, kádakat, darálókat, préseket stb. Rendezzünk nagytakarítást a pincében, amelyet egy alapos rendcsinálás után ajánlatos fertőtleníteni, kénezni.

Érdemes időt szakítani az alma, a körte és a csemegeszőlő téli raktározására szánt tárolók rendbetételére. Ezeket a helyiségeket is alaposan tisztítsuk ki és fertőtlenítsük.

- Van-e még teendőnk ilyenkor a növényvédelem terén? Mi a helyzet például a sokat emlegetett lemosó permetezéssel?

- Bár már beköszöntött az ősz, továbbra is óvatosnak kell lennünk, mert például a levéltetvek utolsó generációja még mindig a fákon tanyázik ilyenkor. Ezért a letermett fákat is érdemes szükség esetén megszórni valamilyen rovarölő szerrel. Ajánlható erre a célra például a Mospilan vagy az Actara.

Ilyenkor tanácsos még egyszer bevetni a gyomirtó szereket. A késői gyomirtásnak az az előnye, hogy a vegyszer a télre készülő gyomnövények gyökérzetében összpontosul, hatása tehát sokkal erőteljesebb, s elsősorban a kétszikűeknél, a szulákféléknél, a tarackosoknál érhetünk el nagy hatásfokot. Így tavasszal sokkal kevesebb gondunk lesz a gyomokkal.

Különösen a varasodástól vagy a moníliától sokat szenvedett fáknál, például a körténél és az almánál érdemes lemosó permetezést végezni ősszel, aminek az ideje a lombhullás után jön el. Figyeljünk oda azonban arra, hogy milyen lemosó szert használunk. Az őszibaracknál például szinte kötelező a három százalékos bordói lé használata ősszel. A szőlőnél majd a szüret után végezhetünk el egy lisztharmat elleni kezelést valamilyen kéntartalmú szerrel.

- Mikor kezdhetünk hozzá a faültetéshez?

- Egyes gazdák máris megkezdték az előkészületeket. Elkezdhetjük a gödrök vájását a telepíteni szánt facsemeték számára, ugyanis nem árt, ha a kiásott gödröket ültetés előtt kissé megöntözi az eső, alaposan átnedvesítve, felpuhítva a leendő gyökérzóna talaját. Érdemes beszerezni az ültetéshez a megfelelő mennyiségű trágyát. Ugyancsak érdemes jó előre érdeklődni a kertészeteknél, hogy milyen fafajtákkal tudnak szolgálni, s azok milyen állapotban vannak, hogy idejében leadhassuk a saját megrendelésünket. Ugyanis Kárpátalján sajnos nagyon kevesen foglalkoznak facsemetékkel, miközben a kereslet igen nagy.

Mielőtt azonban bármit is tennénk, érdemes alaposan átgondolni, megtervezni a telepítést. Szükség esetén beszéljük meg a családdal is, milyen fajtákat telepítsünk a kertünkbe, s azt is, hogy azok hová kerüljenek. Ilyenkor kell számba venni, hogy vannak-e a kertben kiöregedett fák vagy olyanok, amelyeknek a növekedésével, esetleg a termésével elégedetlenek vagyunk. Ezeket most érdemes eltávolítani, hogy szükség esetén új csemetékkel pótolhassuk őket. A talajuntság elkerülése végett a kert tervezésekor fontos szem előtt tartani, hogy egy kivágott fa helyére ne ültessünk ugyanolyan fajtát, tehát például barack után ne telepítsünk ismét barackfát. Érdemes további szempontokat is figyelembe venni a tervezéskor. Ha például a fák között zöldségeket vagy virágokat szándékozunk termeszteni, válasszunk kisebb lombú fákat, amelyek kisebb terület elől fogják el a napfényt. Ugyancsak jó megjegyezni, hogy a kert keleti oldalára is inkább alacsonyabb növésű, kisebb lombozatú fákat ültessünk, mint amilyen például a kajszi vagy az őszibarack. A hatalmasra növő diófák, almafák, cseresznyefák ugyanis terebélyes lombozatukkal akár délig is eltakarhatják a napot, árnyékban tartva az egész kertet, ezért érdemes azokat a nyugati oldalra telepíteni.

- Hogyan telepítsünk szőlőt?

- A szőlőnél az a legfontosabb, hogy lehetőség szerint észak-déli irányú sorokat alakítsunk ki. Így ugyanis délig a fürtök keleti oldalát éri-melengeti a napfény, délután pedig a nyugatit.

- Mikor kezdhetjük, s meddig tanácsos befejezni a fák ültetését?

- Néhány nap múlva, amikor megindul a levelek sárgulása és hullása, nekiláthatunk az ültetésnek, ugyanis akkorra már befejeződik a növények vegetációs időszaka. Kivételt a nálunk honos fajok közül legfeljebb az őszibarack jelent, amelynek az ültetését tanácsos tavaszra halasztani. Különösen akkor célszerű tavaszra hagyni az őszibarack ültetését, ha tudjuk, hogy a magas talajvízszint miatt télen a fácska gyökérzete hosszú ideig a fagyos hólében ázik majd. A szőlő ültetésével nem kell sietni, hiszen az oltványokat csak novemberben vájjuk ki, hogy a vesszők addig beérhessenek. Ilyenkor ugyanis egy igen érdekes folyamat játszódik le a szőlőben: a keményítő cukorrá alakul át, fokozva a növény fagytűrő képességét. Amíg ez a folyamat le nem zajlik, nem érdemes szőlővesszőket vásárolni. Az ültetést egészen a fagyok beálltáig folytathatjuk.

- Mire figyeljünk ültetésnél?

- A hagyomány úgy tartja, hogy minél nagyobb gödröt vájunk a kis facsemeték alá, annál jobb. Feltétlenül tegyünk a gyökérzóna alá trágyát. A legmegfelelőbb erre a célra az istállótrágya, de szükség esetén a sertés- vagy a baromfitrágyát is használhatjuk. Ilyenkor azonban vigyázzunk arra, hogy a sertéstrágya legalább kétéves legyen, mert nagyon savanyú a hatása, amit esetleg mészporral semlegesíthetünk valamennyire. A baromfitrágyából viszont kevesebb mennyiséggel kell számolnunk, miután a kálihatása kétszerese az istállótrágyáénak.

pszv