Közüzemi tarifák: Az áram már idén drágulhat
Legutóbbi, múlt héten közzétett inflációs jelentésében az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) a kommunális szolgáltatások díjainak várható növekedésére is kitért. A jegybank előrejelzése szerint egyes szolgáltatások tarifái még ebben az évben változhatnak – hívja fel a figyelmet a korrespondent.net. A legtöbb szolgáltatás azonban fokozatosan drágul.
Szakaszos emelés
Az NBU arra számít, hogy a kommunális szolgáltatások díjainak emelése Ukrajnában szakaszosan fog végbemenni, és több évig fog tartani.
„Az infláció növekedésének fő oka az országban az lesz, hogy az adminisztratív árakat és tarifákat gazdaságilag észszerű szintre kell hozni” – mutat rá az NBU a jövőt ecsetelve.
Olekszandr Ohrimenko, az Ukrán Elemző Központ elnöke úgy véli, hogy ha emelik is idén a kommunális szolgáltatások díjait, hát nem sokkal. A szakértő szerint senki sem fog sietni az emeléssel, amíg tart a háború. Mint rámutatott, még az IMF sem követeli a tarifák maximális emelését. Csupán azt várják, hogy dolgozzanak ki stratégiát az áttérésre a tarifák piaci módszerekkel való meghatározására. A stratégia megvalósítása pedig elhúzható akár 10 évre is. Ő is azon a véleményen van ugyanakkor, hogy a villamos energia díja még idén emelkedhet. Jövőre a gáz- és a fűtésdíjak kismértékű emelésére érdemes számítanunk – teszi hozzá. Fennáll annak lehetősége, hogy a hideg víz és a szemétszállítás díjait nagyobb mértékben emelik, jelenleg ugyanis ezek igen alacsonyak.
Olekszandr Boltyan, az Esperio cég elemzője viszont nem zárja ki, hogy emelkedhetnek a kommunális szolgáltatások tarifái az országban, amennyiben sürgősen fel kell tölteni az államkasszát a nyugati hitelezők kölcsönein felül. Ha azonban a kormány megegyezik a hitelezőkkel a készpénzbevételek növeléséről a nem katonai szükségletekre, akkor sikerülhet elkerülni a lakossági hozzájárulás emelését. Rámutatott ugyanakkor, nem tűnik logikusnak hitelt kérni a polgárok szükségleteinek fedezésére, miközben nő az adósság, és nem tudják kikényszeríteni a lakossági tartozások behajtását. Ezzel összefüggésben emlékeztetett, máris életbe lépett az a törvény, melynek alapján a bankok a végrehajtók követelésére kötelesek zárolni az ügyfélszámlákat tartozás miatt (korábban a hadiállapot idejére felfüggesztették az adósok számláinak zárolását). Várható, hogy előbb megpróbálják lefoglalni a nagy adósok számláit, és csak ezután, ha az adósságbehajtás üteme nem lesz megfelelő, folyamodnak az őszhöz közeledve a tarifaemeléshez. Legális foglalkoztatás esetén (amikor a bér a munkavállaló számlájára érkezik) és tekintettel az állam, a szolgáltatók számlazárolási lehetőségére, a lakosságnak mindenképpen fizetnie kell majd, bármilyenek legyenek is a tarifák – mutat rá a szakértő.
Mennyivel drágulhat az áram?
Mint ismeretes, Ukrajnában moratórium van érvényben a lakossági közüzemi díjak emelésére bizonyos szolgáltatások esetében, ami a hőenergia-, a melegvíz- és a földgázellátásra vonatkozik. Jelen helyzet szerint ezek a szolgáltatások nem drágulhatnak a hadiállapot idején, valamint további hat hónapon át annak megszűnése után. Az NBU úgy véli, hogy ezt a moratóriumot egyhamar nem oldják fel.
„Feltételezhető, hogy a gáz-, melegvíz- és hőszolgáltatás díjemelési moratóriuma csak jövőre ér véget” – áll a központi bank jelentésében.
Az előrejelzés ugyanakkor számol a villamos energia lakossági díjának esetleges emelésével már az idén.
Jelenleg Ukrajnában havi 250 kilowattóra fogyasztásig 1,44 hr/kWh, e feletti fogyasztás esetén 1,68 hr/kWh az áramdíj, amelyre nincs érvényben moratórium. A mostani, az állam által rögzített kedvezményes tarifák érvényességi ideje május elsejével lejárt. A kormány meghosszabbította a hatályukat, de csak egy hónappal, így már nyáron emelhetőek a tarifák.
Az Országos Energetikai és Közmű-szabályozási Bizottság (NKREKU) kiszámolta, hogy a lakosság csak a negyedét fizeti az áram valós árának. Kosztyantin Uscsapovszkij, a NKREKU elnöke elmondta, hogy jelenleg az áram tényleges költsége körülbelül 6 hr/kWh. Ennek jelenleg csak a negyedét fizeti a lakosság, a valós áramdíjnak tehát a jelenlegi négyszeresének kellene lennie.
Tekintettel arra, hogy a polgárok által fizetett tarifa meg sem közelíti a villamos energia tényleges árát, a kedvezményes díj bevezetésekor a kormány arra kötelezte a két nagy áramtermelőt, az Enerhoatom Nemzeti Energetikai Társaságot és az Ukrhidroenerho Mzrt.-t, hogy kompenzálják a valós ár és a lakosság által fizetett tarifa közötti különbséget. Mára azonban – különös tekintettel a háború okozta rombolásra – ezeknek az áramtermelő cégeknek minden kompenzációs forrása kimerült, óriási adósságot halmoztak fel. A díjemelés már csak ezért is elkerülhetetlen.
A szakértők ugyanakkor nem hiszik, hogy a kormány mindjárt a négyszeresére emelné az áram díját, ahogyan azt az NKREKU indokoltnak tartaná, egyelőre beérhetik a jelenlegi ár mintegy 70%-ának megfelelő emeléssel. Az NBU sem számít jelentős növekedésre, szerintük az új tarifa 2,4–2,8 hr/kWh lehet.
Magasabb díj, nagyobb számla
Ha Ukrajnában a villamosenergia-tarifák 2,88 hr/kWh-ra emelkednek, az 200–300 hrivnyával növelheti a számlán szereplő összeget – mutatott rá az országos televíziós hírcsatornák közös műsorfolyamában Szerhij Nahornyak, a Legfelső Tanács Energetikai, Lakásügyi és Kommunális Bizottságának tagja, akit a TSZN idéz.
„A nemzeti szabályozó ma azt fontolgatja, hogy az eddigi 1,44-ről 2,88 hrivnyára emeljék a lakosság minden kategóriája számára a tarifákat. Ez családonként nagyjából 200–300 hrivnyás számlanövekedést jelent. Azok a háztartások, amelyek szubvencióban részesülnek, továbbra is kapni fogják” – biztosított egyben a képviselő.
Mint rámutatott, az áramdíj emelésével részben fedezni lehet az Enerhoatom és az Ukrenerho társaságok forráshiányát. Márpedig nekik jelentős összegekre van szükségük az orosz támadások által megrongált energetikai létesítmények mielőbbi helyreállításához.
Akár négyféle tarifa is lehet
Az állam a nemzeti bank szerint is segíteni fog a rászorulóknak a megemelt összegű közüzemi díjak fizetésében. Emellett számítani lehet rá, hogy különböző díjkategóriákat vezetnek be a fogyasztás mértékétől függően.
Inna Szovszun képviselő, aki szintén az említett Energetikai, Lakásügyi és Kommunális Bizottság tagja, azon a véleményen van, hogy minél több áramot fogyaszt egy háztartás, annál magasabbnak kell lennie az árának. A keveset fogyasztó polgárok számára kell meghagyni a legalacsonyabb díjat. Szerinte akár négy fogyasztási kategóriát is bevezethetnek.
(pszv/korrespondent.net/tsn.ua)