Gólyatábor a Rákóczi-főiskola hallgatói önkormányzatainak szervezésében
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) Hallgatói Önkormányzatának, valamint a Kölcsey Ferenc Szakkollégium (KFSZ) Hallgatói Önkormányzatának közös szervezésében valósult meg október 4–6. között az intézmény gólyatábora. A programnak hosszú évekre visszatekintő hagyománya van a Rákóczi-főiskolán, s idén is felejthetetlen élményekkel szolgált az elsőévesek számára. A rendezvény a II. RF KMF Nagydobronyi Erdei Iskola és Kutatóbázisán került megrendezésre.
A tábornak minden évben van egy tematikája. Az utóbbi években az aktuálisan népszerű sorozatok, filmek közül válogattak a szervezők. Idén sem volt ez másképp, hiszen a Sárkányok háza c. sorozatra építve alkották meg a programot a hallgatói közösségek. A négy csoportba osztott 32 fiatal a sorozatbeli Stark, Targaryen, Valeryon, Hightower házak színeiben versenyeztek a hétvége során.
A péntek reggeli indulás után a résztvevők megérkeztek Nagydobrony határába, ahol azonnal kezdetét vette a feladatok teljesítésének sora. A nap ezen része a csapatok összekovácsolására irányuló feladatok teljesítéséről szólt. Az ungvári járási település különböző helyszíneinél, nevezetességeinél ismeretterjesztő információkat kaptak, valamint feladatokat teljesítettek az elsőévesek. A teljes települést feltérképezve érkeztek meg délután az erdei iskola területére, majd a vacsora és az üdvözlőbeszédek után olyan kreatív kihívások tették izgalmassá a napot, mint a sárkányfészek-készítés és taktikai megbeszélések. A késő esti órákban a sárkányfészkek őrzésére koncentráltak a gólyák, ezzel zárva a napot.
Szombaton már hajnalban folytatódtak az események, kezdve a sárkányfészekjáték lezárásával és egy reggeli tornával. A nap további része színes programokkal telt, beleértve a kvíz- és zászlós feladatokat, valamint a szórakoztató sárkánynévkihívást. Emellett a résztvevők egy környezetvédelmi előadást is meghallgathattak Gábor Annától, a KFSZ HÖK elnökétől. Este a „La Casa de Papel” névre keresztelt feladatsor hozott újabb izgalmakat a résztvevők életébe.
A vasárnapi zárszót követően rengeteg élménnyel gazdagodva tértek haza mind a gólyák, mind a szervezők.
Hidi M. Petra, a főiskola Hallgatói Önkormányzatának elnöke hetilapunknak adott nyilatkozatában elmondta: „Mindig is úgy gondoltam, hogy a gólyatábor az egyik legfontosabb esemény az elsőévesek számára. Emlékszem, amikor én is részt vettem a gólyatáborban, mennyire sokat segített abban, hogy beilleszkedjek a főiskolai közösségbe és barátságokat köthessek, amelyek azóta is tartanak. Ezúton is szeretnénk hálánkat és köszönetünket kifejezni támogatóinknak: a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolának, a II. RF KMF Nagydobronyi Erdei Iskolájának és Kutatóbázisának, valamint a Kiscsikó menzának. Támogatóink segítsége és hozzájárulása nélkül ez az esemény nem jöhetett volna létre. Hiszem, hogy a gólyatábor nemcsak egy élményekkel teli hétvége, hanem a felsőoktatási élet kezdete, ahol az elsőévesek megtapasztalhatják, milyen érzés a közösség részévé válni. Az elmúlt években, főleg a különböző kihagyások miatt, még inkább éreztem, hogy szükség van ezekre az eseményekre, hogy újraépítsük a közösségi kötelékeket. Egy ilyen tábor összehozza a hallgatókat, és egy olyan biztonságos teret ad nekik, ahol megismerhetik egymást és támogatást kapnak. A programokat úgy állítottuk össze a Sárkányok háza sorozat mentén, hogy a csapatjátékok, kihívások és a szórakozás egyaránt szerepet kapjanak. Gábor Annával, a KFSZ HÖK elnökével, valamint az önkormányzatok tagjaival azt szerettük volna elérni, hogy mindenki érezze, milyen nagyszerű ehhez a közösséghez tartozni. Fontosnak tartottuk, hogy ne csak egy formális rendezvény legyen, hanem valódi élmény, amit a hallgatók évek múlva is szívesen emlegetnek. Szerettem volna, ha mindenki elmondhatja magáról, hogy itt nemcsak részt vett egy programon, hanem része lett valaminek. Ezért fektettünk különösen nagy hangsúlyt arra, hogy minden program interaktív legyen, és hogy mindenkinek legyen lehetősége részt venni és megmutatni magát.”
Gábor Anna, a KFSZ HÖK elnöke elmondta: „Már most úgy látom, hogy sikerült elérnünk a céljainkat. Az elsőévesek vidámak és pozitív élményekkel gazdagodtak, sokan már most barátságokat kötöttek, és többen jelezték, hogy már alig várják a következő közösségi eseményeket. Azt is remek érzés volt látni, hogy a csapatok milyen lelkesen vetették bele magukat a feladatokba, és hogy mindenki megtalálta a helyét a táborban, függetlenül attól, hogy mennyire voltak először félénkek vagy bizonytalanok. Összességében azt gondolom, hogy a gólyatábor egyfajta ugródeszka a főiskolai élethez, s nagyon örülünk annak, hogy újra megszervezhettük ezt az eseményt.”
A hallgatói közösségek minden váratlan eseményt rugalmasan kezeltek, és sikeres lebonyolítást tudhatnak maguk mögött.
LI