Regösök járták Beregszászt
A Beregszászi Rezeda Folkműhely táncosai és zenészei december 18-án ellátogatva Beregszász több oktatási és hivatali intézményébe egy különleges karácsonyi néphagyományt elevenítettek fel, ezáltal is közelebb hozva az ünnepet az itt élők szívéhez.
A regölés a téli ünnepkörhöz tartozó köszöntési forma, mely igen elterjedt a magyar nyelvterületen élők körében. A regölés a legények és házasemberek házról házra járó köszöntő szokása. A regölés a magyarság egyik legarchaikusabb népszokása, fő időpontja december 26. Néhol újévig is jártak a legények, elsősorban a lányos házakhoz, illetve Erdélyben az újdonsült házasokhoz. A regölés hagyománya, szövege és dallama legtovább a Nyugat-Dunántúlon és Székelyföldön maradt fent.
A Beregszászi Rezeda Folkműhely diákjai és tanárai ezt a különleges hagyományt igyekeztek feleleveníteni és eljuttatni Beregszász több intézményébe. A szép viseletekbe öltözött fiatalok a Beregszászi Városi Polgármesteri Hivatalba, a Beregszászi Magyar Konzulátusra, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetségbe, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Beregszászi Középszintű Szervezeténekszékházába, a Bethlen Gábor Líceumba, a Kossuth Lajos Líceumba, valamint a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány munkatársaihoz látogattak el és vitték el a karácsonyi, újévi jókívánságaikat és kántálóénekeiket, valamint táncaikat.
Váradi Enikő, a Rezeda Folkműhely igazgatója elmondta: „Fontosnak tartottuk, hogy ezt a különleges téli ünnepkörhöz kötődő népszokást a városban minél több helyre eljuttassuk és élő hagyományként be is mutassuk. Jó volt látni, hogy örömmel fogadták mindenütt, és nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk. A faluhelyeken máig erősen élnek a betlehemes népszokások Kárpátalja-szerte. Mi idén a regölés hagyományát szerettük volna bemutatni, amelyet férfiak műveltek, de mindezt kiegészítettük férfi verbunk tánccal, köszöntő népi szövegekkel, valamint karácsonyi kántálóénekekkel” – mondta el Váradi Enikő.
A regölés, a hozzá kapcsolódó szokás és ének olyan, csak a Kárpát-medence magyarságára jellemző, különleges köszöntőrítus, amely történetileg több ezer évet ölel fel. Honfoglalás előtti történeti rétegével, dallam- és hangzásvilágával, több történelmi kor jellegzetességeit magában foglaló egységével és magát megújító, tovább éltető képességével kuriózum Európában – véli a szakirodalom. A Rezeda Folkműhely diákjai a regölő jókívánságok mellett gyönyörű karácsonyi kántálóénekekkel és táncokkal tették hangulatossá a karácsonyra hangoló kis műsort. A diákok felkészítői Váradi Enikő és Orosz Péter voltak, zenei kíséretben közreműködött Halász Bertalan, a Rezeda Folkműhely harmonikaoktatója, valamint Makó Jázmin, a folkműhely hegedű szakos hallgatója.
oe