Képviselő: A hadiállapot nem jelenti a mozgósítás végét
A 30 napos tűzszünet nem vonhatja maga után a hadiállapot, a mozgósítás feloldását vagy a leszerelést – jelentette ki a március 11-én a szaúd-arábiai Dzsiddában az Egyesült Államok és Ukrajna között folytatott tárgyalásokon létrejött megállapodásra reagálva Roman Kosztenko képviselő, a Legfelső Tanács Nemzetbiztonsági, Védelmi és Hírszerzési Bizottságának titkára sajtótájékoztatón, amelyről a tsn.ua számolt be.
„Természetesen (nem törlik el a mozgósítást és a hadiállapotot – a szerk.). Hiszen nem békéről beszélünk. Harmincnapos fegyverszünet lehetőségéről van szó” – mutatott rá a képviselő.
Kosztenko figyelmeztetett, hogy a Kreml ezt a 30 napos fegyverszünetet felhasználhatja arra, hogy összevonja erőit, illetve belülről destabilizálja Ukrajnát.
„Jelenleg nem világos, hogy kinek van nagyobb haszna ebből a fegyverszünetből, mert az oroszok bizonyosan megpróbálják majd kihasználni. Az oroszok bomlasztani fogják a társadalmat, ezt a szünetet mozgósításra használják fel, majd választásokról, a hadiállapot megszüntetéséről fognak beszélni” – hangsúlyozta.
A képviselő szerint mindenki számára világos ugyanakkor, hogy maguk az oroszok mindebből nem tesznek meg semmit: sem a leszerelést, sem a választásokat.
Emlékeztetett, hogy a teljes körű invázió megindulása előtt Ukrajna már kötött tűzszüneti megállapodásokat, de az oroszok folyamatosan megszegték azokat. Mint rámutatott, jelenleg ezer kilométernyi frontról beszélünk, amit nagyon nehéz ellenőrizni. Ezért Oroszország különféle provokációkat hajthat végre, hogy az Ukrán Fegyveres Erők kénytelenek legyenek fegyvert használni.
(pszv/tsn.ua)