„Hű maradt nyájához”
Gecse Endre emlékezete
A fiatalok gálocsi csoportjának 1956-os tevékenységével kapcsolatban a belügyi szervek felelősségre vonták Gecse Endre református lelkészt is, akit időközben a huszti gyülekezethez helyeztek át.
A belügyisek rá akarták bizonyítani Gecse Endrére, hogy kapcsolatban állt a magyarországi felkelőkkel, s szülőfalujában, Mezőgecsén az amerikai titkosszolgálatok ügynökeként tevékenykedett. A lelkész helyzetét súlyosbította, hogy időközben összetűzött az akkori kárpátaljai református püspökkel is, aki – S. Benedek András helytörténészt idézve – „nemcsak ún. „békepap” volt, hanem a szovjethatalom, a belügyi szervek hűséges szolgája is.”
A lelkészt 1958. december 2-án tartóztatták le, s az ungvári fogházba szállították azzal a váddal, hogy „magyar burzsoá nacionalista szellemben szovjetellenes propagandát fejtett ki, és fegyveres felkelésre szólította fel a fiatalokat, kapcsolatban állt a felkelőkkel, és szülőfalujában amerikai ügynöki tevékenységet fejtett ki”.
Felrótták Gecse Endrének „amerikai kapcsolatait” is, amelyek húga szerint abból álltak, hogy „Bandi huszti gyülekezetétől kapott egy palástot, amelyet Amerikából küldött anyagból készítettek el” – idézi őt az ’56 Kárpátalján c. emlékkönyv.
Gecse Endre természetesen nem vállalhatta fel a kirakatperben neki szánt szerepet, vallatás közben a börtönben agyonverték. A már említett ’56 Kárpátalján c. könyv alapján idézzük húga visszaemlékezését a történtekre: „1959. január 7-én láthattam viszont, holtan. … Nem nyúlhattunk hozzá, csupán jó pár méter távolságból nézhettük meg. A kezét eltakarták a palástjával, csak az arca látszott. Az egyik halántéka kék volt.”
Titokban hantolták el az ungvári temetőben. Földi maradványait 1992-ben a gálocsi temetőben temették újra. A KMKSZ gálocsi alapszervezete 1992. október 25-én a református templomban emléktáblát avatott tiszteletére.