Korrupció a közoktatásban
Ukrajnában a felsős középiskolások 40 százaléka kész kenőpénzt fizetni azért, hogy felvegyék valamelyik felsőoktatási intézménybe, további 20 százalékuk pedig fontolgatja, hogy elszánja-e magát erre a lépésre - erről számol be egy, a hazai felsőoktatásban tapasztalható korrupcióról készített lengyel-ukrán közös felmérés.
Az 58 felsőoktatási intézmény szakértőinek véleménye alapján összeállított elemzés készítői úgy vélik, hogy a közoktatásban kifizetett kenőpénzek összege eléri a 300 millió dollárt. Így például azért, hogy valaki felvételt nyerjen az egyik tekintélyes kijevi főiskolára szerződéses diákként, mintegy 10 ezer dollárt kell lefizetni - írja a korreszpondent.net internetes hírújság.
A szakértők többsége szerint a kenőpénzfizetés döntő indítéka a felsőfokú végzettség megszerzésének vágya, a felsőoktatásban dolgozó tanárok és hivatalnokok pedig mindenekelőtt az alacsony bérezés miatt megvesztegethetők.
A megkérdezettek alig 10 százaléka véli úgy, hogy a végzősök most bevezetésre kerülő független érettségi tesztelési rendszere segít megelőzni a korrupciót a közoktatásban. (Kárpátalja/korrespondent.net)