A dal ünnepe
XIX. Arany Ősz Kórustalálkozó Técsőn
Tizenkilencedik alkalommal került sor november 9-én Técsőn a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség és a Técsői Tiszavirág Nyugdíjasklub szervezésében az Arany Ősz nemzetközi kórustalálkozóra, mely rendezvény a Felső-Tisza-vidék egyik legrangosabb kulturális eseménye.
Ezúttal a Técsői Járási Kultúrházban tizenegy hazai és egy anyaországi együttes, valamint három tánccsoport és a máramarosszigeti Jóna Bálint gitáros-krónikás mutatta be tudását.
A találkozót ifj. Sari József, a KMKSZ Felső-Tisza-vidéki Középszintű Szervezetének elnöke nyitotta meg, köszöntve a kórustagokat, a nagyszámú közönséget és a rendezvényt megtisztelő vendégeket. Bányász Erzsébet, a Técsői Tiszavirág Nyugdíjasklub elnöke, a kórustalálkozó fáradhatatlan szervezője a rendezvény tizenkilenc éves történetét elevenítette fel, majd hansúlyozta: "Nekünk, itt élő magyaroknak a sorsunk és a célunk egy. Meg kell őriznünk magyarságtudatunkat, ápolnunk kell nemzetünk kultúráját. Apáink, dédapáink hagyományait tovább kell adnunk gyerekeinknek, unokáinknak, dédunokáinknak. Mert a magyar nép dolgos és dalos ajkú. Dalol, ha jó kedve van, és még hangosabban énekel, ha bánata van. Szóljon hát hangosan az ének, és remélem, hogy mindenki szép emlékekkel tér haza majd otthonába." Milován Sándor, a KMKSZ alelnöke, megyei képviselő ládakorszaknak nevezte mai világunkat, amikor a legtöbb ember legszívesebben csak otthon ül és nézi a televíziónak nevezett ládát. Majd így folytatta: "Öröm tudni azt, hogy vannak emberek, akik próbákra járnak és eljönnek ide. Kettős öröm, mert öröm nekik énekelni, és öröm nekünk hallgatni őket." Köszöntötte a rendezvény résztvevőit Ivan Kovács, Técső város polgármestere és László Károly técsői református lelkész, mindketten hansúlyozták az Arany Ősz Kórustalálkozó fontosságát nemzeti kultúránk megőrzésében és ápolásában.
A színpadon elsőként a Viski Kölcsey Ferenc Középiskola Ambrus Éva által felkészített tánccsoportja adott elő palotást, majd a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Ladányi Katalin vezette énekkara következett, akik első alkalommal mutatkoztak be a técsői seregszemlén. A Demjén Ilona vezette Bátyúi Együtt Nyugdíjasklub asszonykórusa és a Murovszki Erika vezette Técsői Arany Ősz Művelődési Egylet népdalköre a településükre jellemző népdalokat és hazafias dalokat énekelt. Fergeteges táncokat mutatott be a Técsői Hollósy Simon Középiskola Kristofóri Gyöngyi által felkészített tánccsoportja, valamint a Viski Művelődési Ház Barna József vezette tánccsoportja és a már említett Viski Kölcsey Ferenc Középiskola tánccsoportja. Nagy tapsot kapott a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Hodász község Czine Mihály Idősek Klubjának népdalköre, a Viski Kölcsey Ferenc Középiskola Tudósi Tímea által vezényelt leánykórusa, és az Aknaszlatinai Középiskola Vajnági Adrienn által felkészített Nefelejcs hagyományőrző csoportja. Ugyancsak nagy sikert aratott dalaival a Kárpátalján először fellépő máramarosszigeti Jóna Bálint gitáros-krónikás, több dalt együtt énekelt vele a közönség is. A nézők nagy örömére fellépett az Aknaszlatinai Művészeti Iskola citerazenekara – vezetője Stercli Edina –, és a Geczkó Tivadar vezette Munkácsi Rákóczi Irodalmi Kör együttese, valamint a Polják Éva által irányított munkácsi Életet az Éveknek Nyugdíjas Egylet kórusa. A munkácsiak produkcióját Borus Béla és Petrusovics Roland gitárosok produkciója zárta. A rendezvény egyik színfoltja volt idén is a Szenykivné Fehér Mónika vezette aknaszlatinai Bell Canto női kamarakórus fellépése. Végül a színvonalas programok sorát a Dédai Arany János Művelődési Kör Fekete Margit vezette kórusa zárta.
A fesztiválon részt vevő együttesek vezetői végül virágot, emléklapot és hagyományosan egy-egy Hidi Endre nagydobronyi keramikus által készített díszes tányért vehettek át a szervezőktől. A rendezvényt a Szülőföld Alap támogatta.
Badó Zsolt