A látóideg-sorvadás
Édesanyámnál a közelmúltban látóideg-sorvadást mutattak ki. Mi idézheti elő ezt a megbetegedést, s kezelhető-e? – érdeklődött szerkesztőségünknél egy tiszaújlaki olvasónk. Kérdéseire és a kapcsolódó kérdésekre dr. Ilkova Anna, a Beregszászi Járási Kórház szemész főorvosa válaszol.
– A látóideg-sorvadás ritka, ellenben nehezen kezelhető kór, mely általában valamely más megbetegedés következményeként alakulhat ki. Elenyésző számban előfordulhat, hogy a csecsemő eleve látóideg-sorvadással születik, később viszont bármely életkorban kifejlődhet. Bármilyen retina-, illetve szemidegbetegség (például a szemideggyulladás), továbbá az agyi vérkeringés zavarai, a glaukóma, az idegrendszer megbetegedései, az agy jó- vagy rosszindulatú daganatai, az agyhártyagyulladás, a szklerózis változatai (köztük a szklerózis multiplex) is előidézhetik, de az agykoponyát, konkrétan a látóközpontokat érő ütések, az agyrázkódás is kiválthatják (ez természetesen az ütés súlyosságától is függ). Emellett pedig a szemidegek sérülései, valamint mérgezés is okozhatják, konkrétan, ha az illető metil-alkoholt tartalmazó szeszes italt fogyaszt. Hosszú ideig, akár húsz évig is elhúzódhat, mire kialakul a látóideg-sorvadás, ha például retinabetegség áll a háttérben, de órák alatt is bekövetkezhet, amennyiben az illető metilalkohol-tartalmú szeszes italt ivott, vagy sérülést szenvedett.
– Mi jelzi a betegség kifejlődését, s meg lehet-e gyógyítani a kórt?
– Lassú kialakulás esetén előbb beszűkül a páciens látómezeje, elveszíti a periférikus látását, majd a centrális látás is gyengülni kezd, a beteg azokat a tárgyakat, személyeket is egyre gyengébben látja, melyekre a szemét fókuszálja, majd bekövetkezik a vakság. A szervezet általános állapotától függően lelassíthatjuk vagy teljesen le is állíthatjuk a látóideg-sorvadást, s természetesen minél korábban fordul szemorvoshoz a beteg, annál inkább javulnak a gyógyulás esélyei. A terápia mindig a kiváltó októl függ. Ha agyérbetegség, látóideg-sérülés vagy más neurológiai probléma áll a háttérben, a szemész mindig az idegorvossal konzultálva kezeli a megbetegedést. Amennyiben agydaganat fejt ki nyomást a látóidegre, és gyengíti annak működését, a szakorvos kioperálja a tumort, majd – ha szükséges – a szemész folytatja a terápiát. S még ha metilalkohol-mérgezés is okozta a vakságot, akkor is visszaállíthatjuk a beteg látását, amennyiben pár órán belül megtisztítjuk a szervezetet a méreganyagoktól, s ismét beindítjuk a látóideget tápláló vérkeringést. A látóideg-sorvadást kiváltó megbetegedések kezelésével pedig megelőzhetjük a kór kialakulását.
Lajos Mihály