Konrad Sutarski: Te is távozol már
Albert Gábor emlékére
Te is távozol már
öreg barátom
tőled is búcsúzni kényszerülök
ezen a fénytelen borús hideg napon
még látni ahogy visszaintegetsz
az egyre szomorúbb messzeségből...
Istenem vajon hányan maradtunk még
hogy a világ bűneire emlékeztetni tudjunk
a bombákra a szenvedésekre és a sírokra
melyekre csak családjaink ha emlékeznek
de a politikusok koponyájában bizony elhalványulnak...
Ajtónkon kopog már a tél
és a föld melyben fekszel jéggé válik körülötted
a fehér hó pedig rendre belepi a rólad szóló emlékezetet is
noha küzdöttél temagad is
és szavaidnak súlya volt...
Igaz: porból lettünk
s azzá válunk
Ámde a pornak tiszteletet kellene adni!
De csak a távolodó nemzedékek hangja hallatszik...
Egy nem éppen szokványos költeménnyel állunk szemben. Búcsúverset olvasunk, melyben a József Attila- és Kossuth-díjas Albert Gábor írónktól az a lengyel Konrad Sutarski vesz búcsút, aki már évtizedek óta (1965-től) Magyarországon él.
Konrad Sutarskit nem kell bemutatni senkinek, hiszen a magyar közélet és kultúra iránt érdeklődők ismerik. Az 1939-ben Poznanban született költő és publicista írásaival, nyilatkozataival rendre találkozni lehet különféle folyóiratainkban, képernyőkön. Ő ma a Magyarországi Lengyelség Múzeuma és Levéltára nyugalmazott igazgatója.
Albert Gábor munkássága pedig magáért beszél. Az 1929-ben született írónak 1966-tól több tucat könyve látott napvilágot, és a 2017 decemberében bekövetkezett haláláig irodalmunk és a magyar közélet fontos szereplője volt.
A Te is távozol már című versből pedig kiderül, mi kapcsolta össze ezt a két barátot. A „porból lettünk s azzá válunk” keresztényi kultúrán állva: a közös ügy. Annak ügye kötötte össze a lengyelt és a magyart, hogy egyre kevesebben voltak hajlandók emlékezni „a világ bűneire”: a „bombákra, szenvedésekre, sírokra”, amely folyamatnak pedig nincsen vége. Egyes politikusaink „koponyájában” továbbra is egyre jobban „elhalványulnak” ezek az emlékek…
Penckófer János