Az örökölt házrész tulajdonjogáról
„A feleségem két hónapja halt meg. Mostanáig az anyósommal éltünk egy házban. A házat anno az apósom fele-fele arányban a feleségére és a lányára (vagyis a nemrég elhunyt nejemre) hagyta. Nem tudom, hogy végre lett-e hajtva ez az átírás, mert az anyósommal rossz a viszonyunk. Most is attól félek, hogy kisemmiz minket. Főleg a lányunkért aggódom, aki jelenleg külföldön dolgozik. Tudni kell még, hogy bár 11 éve ebben a házban élünk, nem vagyunk ide bejelentve a lányommal. Kérdésem az, hogy kihez s milyen iratokkal fordulhatna a lányom segítségért? A ház papírjai az anyósomnál vannak, aki további rokonok befolyása alatt áll.”
– Sajnos a kérdésből nem derül ki egyértelműen, hogy annak idején az elhunyt feleség édesapja végrendelet alapján hagyta feleségére és lányára a házat, vagy törvény szerinti öröklésről volt szó. Az utóbbi esetben például az is előfordulhatott, hogy az örökhagyó további gyermekei, gyámolítottjai (ha voltak) is részesedtek a hagyatékból. Feltéve, hogy csak az anyós és az azóta elhunyt lánya, az ön felesége örökölt az apa után, nagyban befolyásolja a további lehetőségeket, hogy az após halálakor a lánya elfogadta-e az örökséget, illetve megkapta-e az igazolást arról, hogy őt illeti az apai hagyaték rá eső részének tulajdonjoga.
Ebben a helyzetben azt javaslom, hogy tisztázandó a tényállást, a lányával együtt keressék fel a közjegyzőt, aki a felesége halálakor megindult hagyatéki eljárást lefolytatja. Faluhelyen, ahol nincs közjegyző, menjenek el a helyi önkormányzat illetékeséhez, aki jogosult a hagyatéki eljárás lefolytatására. Vigyék magukkal az elhunyt halotti bizonyítványát, valamint a személyi igazolványaikat.
Hangsúlyozom, hogy mindkettőjüknek menniük kell, mivel a törvény szerint az anyósa mellett ön és a lánya is örököse az elhunytnak. Ahhoz pedig, hogy megkapják a részüket a hagyatékból, nyilatkozniuk kell a közjegyző előtt, hogy elfogadják az örökséget.
Erre egyébként a hagyaték megnyílásától (vagyis felesége halálának napjától) számított hat hónap áll rendelkezésükre. Felhívnám a figyelmet, hogy jogvesztő határidőről van szó, vagyis amennyiben nem nyilatkoznak a közjegyző előtt a hagyaték elfogadásáról, a hat hónap elteltével úgy fogják tekinteni, hogy lemondtak róla. Ilyenkor ugyan van rá mód, hogy az örökös kérje a bíróságtól a hagyatéki eljárás meghosszabbítását, ami lehetővé teszi, hogy utólag is elfogadja a hagyatékot, ám ehhez a bíró csak indokolt esetben fog hozzájárulni (ha az örökös súlyos beteg volt; nem tudott az örökhagyó haláláról; hosszan tartó kiküldetésben volt; büntetését töltötte le valamely fogvatartási intézményben). Az nem számít indokolt esetnek, ha az örökös nem tudott arról, hogy el kell fogadnia az örökséget.
A közjegyző egyúttal annak is utánanézhet az Ingatlanjogok Állami Nyilvántartásában, hogy be lett-e jegyezve az elhunyt nevére a ház őt megillető részének tulajdonjoga, vagyis megtörtént-e az „átírás”.
Annyi bizonyos, hogy ha az ön elhunyt felesége annak idején, az apja hagyatéki eljárása során nyilatkozott a közjegyző előtt az örökség elfogadásáról, s a közjegyző a hagyatéki eljárás hat hónapjának elteltével kiállította a nevére a hagyatékhoz való jogot igazoló dokumentumot, amely tanúsítja, hogy őt illeti meg a ház rá eső részének tulajdonjoga, akkor a tulajdonjog bejegyzésére is sor került. Ugyanis a közjegyzőnek a hagyatéki igazolás kiadása után automatikusan be kell jegyeznie az örökös tulajdonjogát az állami nyilvántartásba. Ettől eltérő helyzet csak abban az esetben alakulhatott ki, ha a hagyatéki eljárást még 2004, Az ingatlanokhoz fűződő tulajdonjogok és terheik állami nyilvántartásáról szóló törvény hatálybalépése előtt folytatták le.
Ha pedig annak idején megtörtént a tulajdonjog bejegyzése, a házrész most az elhunyt feleség hagyatékának részét képezi, még akkor is, ha nem maradt hátra a tulajdonjogot igazoló okmány, vagy a hozzátartozók nem értesültek a tulajdonjog bejegyzéséről.
Ez a helyzet annyiban mindenképpen megnyugtató lehet az ön és a lánya számára, hogy az anyósának nem áll módjában kisemmizni önöket, akár nála vannak a ház papírjai, akár nem. Ebből a szempontból annak sincs jelentősége, hogy ön és a lánya be vannak-e jelentve a szóban forgó ingatlanba, vagy sem, ugyanis a bejelentésnek semmi köze a tulajdonjoghoz. Ha az ingatlan egy része elhunyt felesége tulajdonát képezte, anyósának ahhoz sincs joga (egyéb nyomós ok híján), hogy kezdeményezze a kilakoltatásukat a házból.
Amennyiben viszont apósa halálakor a lánya (az ön felesége) nem jelezte a közjegyző előtt, hogy elfogadja az örökséget, illetve a közjegyző nem adta ki számára a hagyatékhoz való jogot igazoló dokumentumot, úgy a házrész tulajdonjoga most nem is lehet része a hagyatékának.
hk