Ingyenes ultrahangos májvizsgálat a Kárpátaljai Megyei Infektológiai Központban
A Kárpátaljai Megyei Infektológiai Központ ingyenes fibroscanvizsgálatot biztosít a páciensek számára. A fibroscan egy ultrahangalapú műszer, amely a bőrön keresztül ultrahangokat küld a májba. Ennek segítségével meghatározható a máj állapota, vagyis az, hogy nincsenek-e krónikus elváltozások. A vizsgálat fájdalommentes, nem okoz szövetkárosodást és mindössze néhány percet vesz igénybe.
Viktória Polyák-Tóth, a Kárpátaljai Megyei Infektológiai Központ ultrahangos szakorvosa elmondta: „Ez a műszer noninvazív módja a máj vizsgálatának, amely segítségével megállapítható a májszövetek állapota és elváltozása bizonyos fertőző betegségek esetén. Ennek a vizsgálati módszernek az előnye abban áll, hogy nem igényel sok időt, mindössze 5-7 percet, és fájdalommentes. Ezt a módszert a májfibrózis fokának és a különféle kezelési terápiák során a máj állapotának és a kezelés hatékonyságának diagnosztizálására használjuk. Ez olyan megbetegedések esetében történik, mint a hepatitis B, C és delta, illetve más etimológiájú hepatitisek, mint az alkoholos hepatitis, autoimmun betegségek, illetve a máj toxikus károsodásai.”
A fibrotikus májelváltozások esetén a páciensnek félévente kell vizsgálaton átesnie. Ugyanakkor az ultrahangos vizsgálatot szűrési szándékkal is el lehet végezni az esetleges passzív hepatitisek megállapítása érdekében.
A Megyei Infektológiai Központ bázisán a kezelés ingyenes. Ez az államilag támogatott hepatitis A, B és delta vírusok kezelési programjának köszönhető. Marosán Mónika, a Megyei Infektológiai Kórház infektológus orvosa kiemelte, hogy a veszélyeztetett kategóriába tartozó személyeknek, de minden tudatosan élő embernek is rendszeres szűrővizsgálaton kell átesnie, hiszen a hepatitist bárhol el lehet kapni: akár a fogorvosi rendelőben vagy a kozmetikai szalonban is. A szakorvos kiemelte továbbá: „A hepatitis családjába tartozó fertőző betegségek általában vér által terjednek. Ez nagyon gyakran egy kozmetikai procedúra, sebészi vagy orvosi beavatkozás, de nemi úton is átadódhat. A hepatitis C problémája már gyakorlatilag megoldódott, hiszen 12 hét alatt gyógyszeres kezeléssel gyógyítható. A kezelés nagyon egyszerű: a páciens meghatározott időn keresztül napi egy tablettát kell hogy bevegyen. Viszont a hepatitis B kezelése már hosszú távú kezelést igényel. A gyógyszert min. 3, de akár 5 évig vagy akár élete végéig szednie kell a betegnek.”
A statisztikai adatok szerint a hepatitisek azok közé a betegségek közé tartoznak, amelyeket leggyakrabban véletlenül fedeznek fel a betegeknél. A megbetegedés nem okoz kényelmetlenséget a fertőzött életében, így a jelenléte csak biokémiai analízisek, tesztek vagy kiegészítő vizsgálatok során válik nyilvánvalóvá.
„Naponta több hepatitis B- és C-fertőzött személyt is azonosítunk. Leggyakrabban a családorvosok vagy más szakterületen tevékenykedő orvosoknál elvégzett vizsgálatok során derül ki, hogy a betegnek a normától eltérő eredményeket mutat a vérképe, vagy szervi elváltozást észlelnek, mint például a máj vagy a lép megnagyobbodása. Ilyenkor teszteket végeznek, és végül hozzánk irányítják a pácienseket. Az ilyen újonnan kimutatott fertőzéses esetekből akár napi öt-hat is lehet. De ez egy dinamikus mutató, amit nem tudhatunk előre” – zárta a tudnivalókat Marosán Mónika.
A szakértők hangsúlyozzák, hogy el lehet kerülni a vírusos hepatitis okozta fertőzéseket. Ehhez viszont kiemelt figyelmet kell fordítani az orvosi eszközök, manikűrkészletek sterilitására, érdeklődni kell a beavatkozást végző orvosnál a teszt eredményeiről, és lehetőleg évente egyszer szűrővizsgálaton kell részt venni. A Megyei Infektológiai Központnál felhívják a lakosság figyelmét, hogy az ultrahangos és fibroszkenneres vizsgálatok ingyenes igénybevételéhez elegendő rendelkezni családorvosi vagy szakorvosi beutalóval.
TV21 Ungvár/V. I.