A sárgarépa gyomirtása I.

A vetés előtti gyomszabályozás lehetőségeiről

2024. november 17., 16:33 , 1236. szám

A sárgarépa termesztésének egyik legkritikusabb pontja a gyomszabályozás, különösen az intenzív tavaszi termesztésben. A növény kezdeti lassú fejlődése miatt rendkívül érzékeny a gyomkonkurenciára, ezért a sikeres termesztés alapfeltétele egy jól átgondolt, komplex gyomirtási stratégia kialakítása és megfelelő végrehajtása. Következő cikksorozatunkban a sárgarépa vegyszeres gyomirtását foglaljuk össze.

A vetés előtti előkészületekről

A sárgarépa ter­mesztésében a vetés előtti gyomirtás rendkívül fontos, ám gyakran nem kellően hangsúlyozott technológiai elem. A vetés előtti (pre-sowing) gyomirtás nemcsak a kezdeti gyommentességet biztosítja, hanem jelentősen megkönnyíti a későbbi gyomszabályozási munkákat is, ezáltal pedig számottevően csökkenti a teljes termesztés során felmerülő költségeket és munkaerőigényt.

A vetés előtti időszakban több hatékony lehetőség áll rendelkezésünkre a gyomok elleni védekezésre. Ezek közül kiemelkednek a glifozát hatóanyagú készítmények (totális gyomirtók, pl. Superklin, Napalm, Roundup), amelyeket a vetés előtt 2-3 héttel célszerű kijuttatni. Sőt, az őszi időszakban, még az első fagyok előtt érdemes kezelni a területet, ahová következő évben sárgarépa fog kerülni. Erre csak akkor kerítsünk sort, ha elhanyagoltuk a területet, és elfüvesedett, gyommentes területen nincs értelme alkalmazni. A glifozát különösen hatékony az olyan évelő gyomok ellen, amilyen például a tarackbúza, a mezei acat vagy az apró szulák. Ezek a gyomok a vegetációs időszak során rendkívül nehezen irthatók, így a vetés előtti kezelésük kulcsfontosságú. A kezelés után minimum 14 napot kell várni a vetéssel, hogy a gyomok valóban elpusztuljanak.

A napropamid hatóanyag (pl. Devrinol, Napropamid) egy másik kiváló lehetőség a vetés előtti gyomirtásra. Igaz, a beszerzése nehézkes, de máig kapható az ukrajnai kereskedésekben. Ezt a hatóanyagot közvetlenül vetés előtt juttatjuk ki, és 24 órán belül be kell dolgozni a talajba 5–7 cm mélységbe. A napropamid különösen hatékony a magról kelő egyszikűek és számos kétszikű gyom ellen. A bedolgozás mélysége kritikus fontosságú: ha túl sekélyen dolgozzuk be, csökken a hatékonysága, ha pedig túl mélyre kerül, hatását veszti.

A trifluralin hatóanyag (pl. Triflurex, Riveter, Treflan) tartalmú készítmények szintén kiváló választást jelentenek a vetés előtti gyomirtásra. Ezeket a szereket a vetés előtt 1-2 nappal érdemes kijuttatni, és ugyancsak fontos a megfelelő bedolgozásuk 4–6 cm mélységbe. Különösen hatékonyak olyan gyakori gyomok ellen, mint a kakaslábfű, a különböző muharfajok és a disznóparéjfélék.

Kiegészítő információk a hatékony gyomirtás érdekében

A vetés előtti gyomirtás sikerességének kulcsa az időzítés és a megfelelő kivitelezés. A kezeléseket csak megfelelően előkészített talajon szabad elvégezni. Ez azt jelenti, hogy a talajfelszínnek egyenletesnek, rögmentesnek, a talaj nedvességtartalmának pedig optimálisnak kell lennie. Az időjárási körülmények szintén meghatározók: ideális esetben 10–20 °C közötti hőmérsékleten végezzük a kezelést, lehetőleg szélcsendben, amennyiben a kezelést követő 6 órában nem várható csapadék.

A kijuttatás technológiája szintén meghatározó jelentőségű. A permetezést 250–300 liter/hektár lémennyiséggel, kis nyomáson, lapos sugarú szórófejjel érdemes végezni. Házi kertben 100–150 m2 területre 10 liter permetlét, speciális, gyomirtó szer kijuttatására szolgáló szórófejet (gyomirtózó harangot) alkalmazzunk. Nagyon fontos az egyenletes fedés. A bedolgozást lehetőleg kombinátorral végezzük (házi kertben alapos, mély gereblyézéssel), amely biztosítja az egyenletes bekeverést a megfelelő mélységbe.

Fontos megemlíteni, hogy a vetés előtti gyom­irtás nem helyettesíti, hanem kiegészíti a későbbi gyomirtási munkákat. Azonban egy jól kivitelezett pre-sowing kezelés jelentősen csökkentheti a vegetációs időszakban szükséges beavatkozások számát és intenzitását.

A technológia megválasztásánál figyelembe kell venni a terület gyomviszonyait, a talaj típusát és állapotát, valamint a rendelkezésre álló technikai feltételeket. Érdemes azt is mérlegelni, hogy az adott területen milyen gyomproblémák jelentkeztek az előző években, hiszen ennek alapján lehet a legpontosabban meghatározni a megfelelő hatóanyagot és dózist.

Ami az anyagi vonzatát illeti, bár a vetés előtti gyomirtás jelentős kezdeti költséget jelent, hosszú távon megtérülő beruházás. (Folytatjuk.)

Molnár Ildikó,
az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza,
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei
Jótékonysági Alapítvány munkatársa